Hodnocení tématu:
  • 6 hlas(ů) - 5 průměrně
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trať Bratislava-Brno-Č.Třebová-Kolín-Praha_archív #10
Což o to, modelovat jsem již začal před léty ale pro jinou věc a ne zrovna nádraží. Dělám 3D objekty do Google EARTH v programu google sketchup. Kdyby bylo možné tyto modely převést do MSTS tak by nádraží Letohrad - Lichkov nebyl až tak velkej problém.
Včera, když jsem zapojoval do návěstidle Lichkov (už mám od jednoho člověka odkazy na nějaké podklady a mohu to znovu předělávat Big Grin), podle plánků tam měla být LED návěstidla (ale jsou tam klasiky s tabulkou 5). Jenomže Deteriovi už nezbylo místo pro volby které nejdou nalinkovat (odjezdová návěstidla, kdy se trať sbíhá jen do jedné koleje). Asi jsem objevil Ameriku, ale s kolejivem BP je tohle možné až od aktualizace 85. V úrovni označníku jsem do kolejí vložil krátkou výhybku 1m, která nemá jazyky a tudíž v kolejích je neviditelná a doplnil odvratnou část kolejí 15m, aby tam šel dát reverzní bod v aktivitě. Konec té neviditelné odvratné koleje je v úrovni označníku. Tím jde kromě jízdy vlaku nalinkovat návěstidla pro posun a v aktivitách lze šibovat ve všech kombinacích na bílou. Zkusím to zkušebně aktivovat v nově postavených úsecích.
Nad tímhle už jsem taky přemýšlel, akorát mi není jasná jedna věc: Reverzní bod bude až za tou výhybkou? Co se stane, když bude před ní?
Odvrat máš "rovně" nebo "do odbočky"?
Jak budeš řešit posun za označník?
A pak dej vědět, jak se to chová. Dík.
Ahoj,
jestli k tomu mohu něco podotknout, vhodnější je použít hned za poslední výhybkou krátký úsek koleje ohraničený těmito výměnami (stačí 1,5m) s možností pokračovat dále na traťovou kolej - samozřejmě pokud to místo dovolí. Směrem ze stanice lze potom na tuto kolej linkovat posun, směrem do stanice potom eventuelně přivolávačku na vjezdovém návěstidle. Tím pádem je posun za označník vyřešen, navíc lze na tento krátký úsek umístít ranžírku, takže lze jezdit jako vlak proti modré a pro posun je funkční. Oproti umístění skrytého šturcu to má výhodu, že není třeba linkovat otočný bod až někde za označníkem, ale stačí zajet pár metrů za krajní výhybku.
Ověřeno - mám tento systém použit v trati a je plně funkční - jen je trochu hoňka usadit ranžírku na vedlejší větev, ale dá se to.

PS: Kdysi zde již o tomto řešení pomocí skrytého šturcu psal tuším Carlos a do ÚZK 3.20 byly dodány výměny A1tPnt0dLft_D_pro_posun a A1tPnt0dRgt_D_pro_posun. Nicméně i XTracks 3.20 v základu obsahuje tyto 1m výhybky, které se mi zdají vhodnější.
(19-11-2010, 11:07)mikulda Napsal(a):  Nad tímhle už jsem taky přemýšlel, akorát mi není jasná jedna věc: Reverzní bod bude až za tou výhybkou? Co se stane, když bude před ní?
Odvrat máš "rovně" nebo "do odbočky"?
Jak budeš řešit posun za označník?
A pak dej vědět, jak se to chová. Dík.
Mě právě druhé zhlaví vyšlo do oblouku a tím skrytá výměna je dost daleko před označníkem, tak jsem ještě duplikoval oblouk až k označníku prdlouženou odvratnou kolejí. Posun za označník, to už není ono, protože se aktivuje vjezdové návěstidlo jako pro vlak. To bych řešil neplatným návěstidlem už ze stanice.
Jinak takové dvojí soustředné koleje se hodně blbě pro posun linkují. Práce pro pevné nervy. Trasa aktivity bude jednodušší, protože se jen správně přehodí výhybka.
Jinak rovně mám pro vlak a do odbočky pro posun. Myslím, že je to logické a ve volné jízdě si nemusím hlídat trasu.
Jinak teoreticky si myslím, pokud bude reverz před odvratnou výhybkou, tak návěstidlo bude po tmě. Nezkoušel jsem.

Zbyňku perfektní myšlenka, ale proč by měl být reverz bod ještě před odvratnou výměnou? Ten duplicitní úsek bych udělal co nejkratší, jak simulátor dovolí a zrovna v případě Lichkova by s tím nemusel být problém. Jenom nevím jestli tohle řešení nebude mít nějaký vliv na jízdu - různé směrové rázy apod. Zkus to tam všecko zadat a až na Vánoce vydáš aktualizaci, tak se to nějak prověří Wink
Ještě k posunu za označník: Tome, PN je souhlasem k posunu? Ani náhodou, takže v našem případě je Pn na vjezdu při posunu za označník nesmysl podobnej sáňkám v létě Wink

Mikuldo Ten posun za označník by byl problém. Holt by na vjezdu svítila návěst dovolující jízdu. Jinak by to asi udělat nešlo. Maximálně, že by ta duplicitní (jakoby výtažná) kolej byla až někde kilometr za stanicí a simulátor by to bral jako jízdu po jiné trati. Jenže to by nám z toho Zbyněk asi zešedivěl. Jen počkejte kolik nářků bude až začne předělávat HK, Kolín apod. smilie

Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Každý děláme chyby. Proto se na tužku dává guma.
(19-11-2010, 22:35)Čouda Napsal(a):  ... Jenom nevím jestli tohle řešení nebude mít nějaký vliv na jízdu - různé směrové rázy apod. ...
Ještě jsem to nejel, ale to nemůže ani škubnout ani nic nebude vidět. Jen když někdo pojede ze stanice na bílou, jakmile projede označník vykolejí a bude se divit proč Big Grin
Zatím jsou zkušebně takto vybaveny Lichkov a Jablonné nad Orlicí. Letohrad jsem nedělal, protože nemám linky pro posun, oba už jsou obsazené. Sice jde nějakým fíglem místně nějaké nepoužité vyměnit za link, který potřebuji, ale už jsem zapomněl jak. Big Grin Stejně je to jen zkušebně a smysl to bude mít hlevně ve stanicích, kde se hodně šibuje a neexistuje žádná varianta pro bílou.
Lichkov - Letohrad už mám komplet zapojený, tak teď ještě osadit návěstidly a rychlostníky Letohrad - Týniště.

(19-11-2010, 22:35)Čouda Napsal(a):  ... Ještě k posunu za označník: Tome, PN je souhlasem k posunu? Ani náhodou, takže v našem případě je Pn na vjezdu při posunu za označník nesmysl podobnej sáňkám v létě Wink
Tak takhle:
Směrem ze stanice lze potom na tuto kolej linkovat posun (směrem do stanice potom eventuelně přivolávačku na vjezdovém návěstidle). Tím pádem je posun za označník vyřešen, .... Wink

Nebo ještě jinak: Přivolávačka nemá s posunem za označník nic společného, to že je posun za označník vyřešen patřilo k tomu, že při projetí krátkého skrytého úseku za poslední výhybkou to na bílou TEORETICKY tahám do trati, kam chci.
Jinak Čoudo, ten posun za označník vůbec problém není - stačí aby Zbyněk dotáhl skrytý čturc do úrovně vjezdu - podle současných předpisů se posun za označník stejně povoluje na hubu, a to, co bude svítit na vjezdovém návěstidle, jsou opravdu saně v létě, protože smíš jet nejdále kam? Wink

(20-11-2010, 02:24)Tom Kanka Napsal(a):  ... a to, co bude svítit na vjezdovém návěstidle, jsou opravdu saně v létě, protože smíš jet nejdále kam? Wink
Citace:Posun za označník

749.
Posun za označník se smí provádět nejdále do úrovně vjezdového (cestového) návěstidla vlastní stanice.
Ustanovení o posunu za označník platí i pro posun za světelné seřaďovací (popř. hlavní) návěstidlo, které nahrazuje označník.
A já v jiném vlákně psal, že až k další dopravně Sad Už v tom mám nějaký guláš.
Jinak jakýkoli anomální posun se může provést s neplatným odjezdovým návěstidlem, jak se to dělá jinde, kde bílá nalinkovat nejde.

(20-11-2010, 08:57)Zbyněk Šemora Napsal(a):  Jinak jakýkoli anomální posun se může provést s neplatným odjezdovým návěstidlem, jak se to dělá jinde, kde bílá nalinkovat nejde.
Přesně tak, podstatné je, že toto elegantní řešení umožňuje při běžném provozu jako posun jezdit na bílou a následně jako vlak odjet na barvu.
Tome to jsem trošku zaváhal. Posun za označník je nejdále do úrovně vjezdového návěstidla. Dále už by to bylo PMD.
Každý děláme chyby. Proto se na tužku dává guma.
O víkendu jsem nelenil a už je zapojená do návěstidel, rychlostníků a označení kolejí komplet 021
[Obrázek: 2211mapa021.JPG]
Hned je ta mapa veselejší. Big Grin
Co dodat. Snad jen komu se nelní tomu se semafory zelení. Super. Z úseku Letohrad-Lichkov mám obrovskou radost. Snad už brzy bude vypadat trochu k světu.
Jinak musím pochválit Davida Hájka s iniciativou a snaží se sjednat materiály pro eventuelní prodloužení do Mezilesí jak může.
Dokonce překvapil i Deterio a poslal zdařilý model žebříkových sloupů TV a modelem polského návěstidla do Mezilesí.
Už je i zapracováno k osazení.
Ale další poděkování patří i za málo kvalitní videa od Alcaponeho (Letohrad - Týniště) a od pana Vitysky, který dodal Mezilesí - Letohrad. Koleje jsem už měl položené a hned bylo podle čeho opravovat. V Lichkově jsem musel trochu opravit zhlaví na polské straně. Z Google map je to málo rozeznat. Ale bez traťových podkladů bych do takové stavby nikdy nešel. A i v nich jsou chyby a překlepy. Proto je video důležitý doplněk.
Co zvládnu do vánoc, netuším, ale chtěl bych, aby jste už mohli cvičně jezdit a já budu doufat, že se najdou další modeláři. Nechce se někomu do Sopotnického viaduktu? Zeshora by šel použít klasický ocelový most typu 030, ale spodek by potřeboval tu konstrukci viz Google Earth a fotky.
Tato trať bude zase takový odpočinek od koridorů i když do Lichova to polokoridor je. Také by mě zajímalo, co tam jezdí na horní rychlostníky. Vlastně peršing s bymečkama by mohl.
http://www.youtube.com/watch?v=p_vMRwiSPFc&feature=related
Měl bych dotaz,

týká se to zastávky Pardubice - Opočinek ve směru z Pardubic na Kolín. Na konci nástupiště je hned značka shodit sběrač a projet se staženým sběračem úsek dlouhý pár desítek metrů. Zajímalo by mě, jak se rozjíždějí osobní vlaky, když nemají dostatek místa pro rozjezd, aby daný úsek projely se staženým sběračem.
Spíš by tě mělo zajímat, jak to vyřeším, kdy oddíl autobloku před Moravským Jánem je pod vypínačkou nebo zastávka Sázavka u Světlé nad Sázavou, která je komplet pod vypínačkou v neutrálním poli.
Od toho fíra dělá psychotesty, aby si dokázal poradit za každé situace. Big Grin
Poziada cestujucich aby vystupili a potlacili vlak Big Grin (trochu humoru nezaskodi)
(22-11-2010, 14:20)Zbyněk Šemora Napsal(a):  Jinak musím pochválit Davida Hájka s iniciativou a snaží se sjednat materiály pro eventuelní prodloužení do Mezilesí jak může.
Dokonce překvapil i Deterio a poslal zdařilý model žebříkových sloupů TV a modelem polského návěstidla do Mezilesí.
...

Zdravím,
co se týče modelů prvků trakčního vedení /sloupy,stožáry,bránové konstrukce apod./ pro úsek st.hranice - Miedzylesie a dále do Klodzka,ozval se mi jistý modelář z Polska s tím,že už dává dohromady materiály pro tvorbu patřičných modelů. Já mu jen zajedu nějaké drobnosti nafotit do Chalupek. Wink
Jak jsem se již Zbyňkovi soukromě zmínil,polští kolegové by rádi štreku až do Klodzka /od příštího roku tam mají zajíždět také naše polonizované ostravské stroje ČDC ř.130/,ale zároveň znají i Zbyňkovo budovatelské heslo "Dodej materiály a snad i pak postavíme",takže jsem zvědav,jak se s tím kluci poperou.Wink
Na cestě z Polska by už mělo být i DVD s videem pořízeným na stroji EN 57 v úseku Miedzylesie - Klodzko - Kamieniec Zabkowicki. Tak uvidíme.smilie

David
Včera jsem dokončil perony a nové sloupy TV z Letohradu do Lichkov st. hranice. Ty sloupy celku dodaly na autentičnosti. Téměř v celé trati jsou sloupy TV vně oblouku, tím se mi usnadnila automatická pokládka, kdy jsem jen sloupy natočil správným směrem a výložníky odpovídaly.
Trať jsem už projel a našel jen jednu krpu, jednu krátkou výhybku místo do 10 promile stoupání jsem otočil do stejného klesání (normální překlep u horských tratí) a pak mi v tom místě při jízdě trochu zcvakly zuby Big Grin Opraveno a ta bílá pro posun na všech odjezdových návěstidlech také nemá chybu, V trati tyto triky poznat nejsou. Ale aktivování je dost pracné a návěstidla nalinkovat je jen pro silné povahy. Big Grin Ještě to nemám hotové v Častolovících a Kostelci. Naštěstí Doudleby a Potštejn, tam bílá na návěstidle nesvítí. Také už jen poslední dvě jmenované stanice a zastávky kolem ještě nemají perony. Po doplnění pro aktivní a testery vydám pracovní aktualizaci.
Radost nebude mít modelář Aleš S. Kde po finálním umístění jeho modelů bude potřeba u všech zastávek upravit rádius peronu. Snad to nebude takový problém. Všude kde má modely jsem i dal pod koleje náspy, je pak lépe vidět, pokud cokoli nesedí.
K výše uvedené diskuzi - když dělám aktivitu, jak poznám , kde lze použít bílou na posun a kde to nejde??

Přejít na fórum:

Uživatelé prohlížející toto téma: 1 host(ů)