Značení aktivit a consistů

Myslíte si, že je potřeba zavést doporučení ve značení consistů?

• Ano

Hlasů: 13 81.3%
  • Ne

Hlasů: 2 12.5%
  • Nevím

Hlasů: 1 6.3%
  • Jsem proti jakýmkoliv pravidlům

Hlasů: 0 0.0%

• Hlasovalo členů
    16

Kebarko

Provozní technik
Pokiaľ by každý autor aktivity dodržoval jednotné značenie (consists, paths, services...) súborov prislúchajúcich k aktivite, tak by sa ľahko dali rozlíšit k sebe patriace súbory.
Napríklad označenie súborov prislúchajúcich k aktivite : XX_YYY_??????...kde
XX je skratka autora aktivity
YYY je názov aktivity
??????... je bližšie označenie súboru, consistu, paths....

Potom by jednoducho XX_YYY znamenalo príslušnosť k aktivite a tým by sa podstatne zjednodušilo vyhľadávanie.

Kebarko

Provozní technik
Dohodnúť sa na schéme značenia je jedna vec a žiadať autorov aktivit aby to dodržiavali je druhá vec. Ide o to ako dosiahnuť aby to autori dodržiavali.
Najvhodnejšie by možno bolo aby správcovia stránok kde sa umiestňujú aktivity toto bezpodmienečne vyžadovali. Ak toto kritérium nieje splnené mali by aktivitu vrátit autorovi na preznačenie. Pokiaľ sa nebudú tvrdo vyžadovať dohodnuté pravidlá, tak tu budeme mať stále neporiadok. Ale toto chce všeobecnú dohodu.

Martens

Strojvedoucí
bob57_cz napsal:
To Kebarko:
Máme více tratí než jednu,takže těch atributů je zapotřebí víc a obzvláště u konzistů pro aktivitu..
route_autor_aktivita_index.pripona
pripona=con,pat,act,...

Takto bude hned jasné,co k sobě patří.
Tohle Ti bude jasné jenom na první pohled....a ne vždy se 100% jistotou....s těmi tratěmi u consistů bych nebyl až tak přísný ...protože pokud bychom byli důslední, tak by de facto byl jeden consist stejný pro 3 tratě :

Stačí consist Košičana...jedna souprava pro Zbyňkovu trať, od října tentýž consist pro 270 a nyní i pro 321.....nehledě na to, že tento postup nikdy nebude eliminovat chybu lidského faktoru a nepozornost autora aktivity .......

Ale pro ty, kteří rádi přehazují soubory ručně, tak to bude nutností....ale jak říkám.....jenom jméno souboru není 100% garancí toho, že dané services, paths, cons a act k sobě určitě patří.....

Kebarko

Provozní technik
Martens:
Keď sa bude dodržiavať označovanie autor_názov aktivity_ bla bla bla tak predsa jeden consist nemôže patriť viacerým aktivitám.

Martens

Strojvedoucí
Kebarko napsal:
Martens:
Keď sa bude dodržiavať označovanie autor_názov aktivity_ bla bla bla tak predsa jeden consist nemôže patriť viacerým aktivitám.
Kebarko, ale může......je to totiž totéž, co v trainsetu....poslední, kdo ten název consistu určí je autor aktivity, který tento consist vytvoří......a jako člověk se může zmýlit, ale není nic na světě, co by jej zkontrolovalo a řeklo STOP, takhle se ten consist jmenovat nemůže.......a běžný laik to bouhžel zjistí až při pádu MSTS....takže je to zase jenom na autorovi...a lidském faktoru.....a 15 letá zkušenost s lidmi a počítači mne naučila, že tady se na lidský faktor rozhodně spolehnout nedá.....můžu s ním počítat, ale musím taky počítat s tím, že to mu tak být nemusí....

Ale jinak s tou strukturou názvu souhlasím, akorát by měl být u consistů jako první označení trati ...přece jenom jsou consity pro všechny tratě v jednom adresáři.

Nevím nevím. Consisty, pokud se jedná o ucelené soupravy, nevidím důvod, proč by měly být duplicity. Panťák je panťák a nač mít to samé 10x, protože je souprava obsažena v 10 aktivitách různých autorů. To samé soupravy ucelených rychlíků, tam je jedinná změna v hnacím vozidle, dle toho v jakém úseku je aktivita provozovaná. Já na to nemám čas, ale nebylo by to špatné, kdyby někdo consisty ucelených souprav vytvořil dle skutečného řazení.
V názvu by mělo být hnací vozidlo včetně inventárního čísla, v případě vlaků EC, IC, číslo vlaku a rok, kdy to v této sestavě jezdilo.

Tento systém je můj soukromý, používaný, a i návrh do placu.

Cílem mi byla přehlednost řazení souborů consistů a jejich jednoduché setřídění v adresáři bez nutnosti dalších operací, jen dle jejich systémového názvu.
Vice versa rychlý výběr consistu dle potřebného typu a rámcové velikosti.

Název souboru consitu tedy není a neměl by být jeho popisem, ten se při správném nastavení objeví v Trainstore, nebo je možno jej číst přímo z adresáře otevřením souboru - je na line Name:
Ale musí dodržovat pravidla pro názvy souborů v MSTS - zákaz používat nepovolené znaky.

Značení názvu souboru consistu - vlaku:

CONSISTY - VLAKY - SYSTÉMOVÉ NÁZVY SOUBORŮ

CCC = CREATOR CODE - (MY WG)

- RRR= ROLINGSTOCK CODE (SKUPINA - PROVENIENCE POUŽITÝCH VOZIDEL - CZS = vozidla Šemora, G15 = vozidla Graphic15 pro Wupperexpres, atd.
*****- AI = NEŘIDITELNÝ VLAK - ŘÍZENÝ JEN PC (ARTIFICAL INTELIGENCE) nebo
*****-DR = ŘIDITELNÝ VLAK - HRÁČEM NEBO PC (VE SLUŽBÁCH)
**********-EL = ELECTRIC LEADED LOCO vedoucí lokomotiva elektrická
**********-DI = DIESEL LEADED LOCO - disel
**********-ST = STEAM LEADED LOCO - pára
***************-C = CARRIAGE CONSIST (OSOBNÍ VLAK)
***************-F = FREIGHT CONSIST (NÁKLADNÍ VLAK)
***************-M = MOW CONSIST (SPECIÁLNÍ VLAK - JEŘÁBOVÝ, havarijní ATD.)
*******************-000 = ČÍSLO consistu VLAKU V (DANÉ KOMBINACI, NEBO (raději ne) NÁHODNÉ)
************************-000 = POČET VOZOVÝCH JEDNOTEK

SAMPLE:
WG-CZS-DR-EL-F-001-26 = název souboru! který říká na první pohled
Vlak složil WG z vozidel Zbyňka Šemory, je řiditelný, elektrický, nákladní a má 26 vozových jednotek.

Mě to funguje s pomlčkami bez jakýchkolicv problémů, MSTS mám instolován na XP Professional, ale je možné pro potřeby lidí se staršími OS se sjednotit na podržítcích, to je o diskusi a závazném závěru z ní.

Samozřejmě u jednoho příkladu to nevynikne, ale při dvaceti různých vlacích je to již znát. Takže jeden vlak, identifikovaný a specifikovaný, a používaný i v různých aktivitách, nikoliv 100 sestavou cca stejných vlaků pro sto aktivit.

Znalci pak mohou pak třeba vytvořit a vystavit pro použití nás ostatních systémové consisty dle reálných vlaků, které budou všem fungovat stejně.

Pro Popis consistu platí minimum omezení v použítí znaků, nicméně zásadně vylučuji diakritiku a mezery

CONSISTY - POPISNÉ NÁZVY VLAKŮ

CCC-RRR = JEDNOTNÝ ZAČÁTEK - viz značení souborů

EC = OSOBNÍ EXPRESNÍ VLAK SÍTĚ EUROCITY
EX = OSOBNÍ EXPRESNÍ VLAK
IC = INTERCITY EXPRES
LC = LOOSE CONSIST - ODSTAVENÁ VLAKOVÁ SOUPRAVA
LV = LOKOMOTIVNÍ VLAK
MOS = MOTOROVÁ OSOBNÍ VOZOVÁ JEDNOTKA - SOUPRAVA
MN = NÁKLADNÍ MANUPULAČNÍ VLAK PRO SVOZ A ROZVOZ ZÁSILEK VČETNĚ POSUNOVÁNÍ ROZŘAZOVÁNÍ A SESTAVOVÁNÍ VLAKŮ
NEX = NÁKLADNÍ EXPRES PRO PŘEDNOSTNÍ MEZINÁRODNÍ DOPRAVU
OS = OSOBNÍ ZASTÁVKOVÝ VLAK
PN = PRŮBĚŽNÝ NÁKLADNÍ VLAK MEZI ROZŘAZOVACÍMI STANICEMI
PV = PŘESTAVOVACÍ NÁKLADNÍ VLAK MEZI STANICEM V JEDNÉ AGLOMERACI - UZLU
R = OSOBNÍ RYCHLÍK
RN = RYCHLÝ NÁKLADNÍ VLAK PRO MEZINÁRODNÍ PŘEPRAVU
SN = SPĚŠNÝ NÁKLADNÍ VLAK PRO VNITROSTÁTNÍ DOPRAVU
SP = SPĚŠNÝ OSOBNÍ VLAK
SV = SOUPRAVOVÝ VLAK - PŘESUN PRÁZDNÝCH OSOBNÍCH VOZŮ - VYROVNÁNÍ
VN = NÁKLADNÍ VYROVNÁVACÍ VLAK - UCELENÉ SOUPRAVY PRÁZNÝCH VOZŮ

00 = POČET VOZOVÝCH JEDNOTEK VČETNĚ LOKO

xxxxxxxxxxx = popis sestavy vlaku

kkkkkkkkk = případný doplňující komentář, ale i zde je délka celého názvu omezena, takže jej většinou nepoužívám.
Popis consitstu je otevřený, takž při složitější sestavě zkratky, nebo jen loco a 36 NV atd.
Nicméně by mělo být i z popisu zřejmé, že na první pozici je pachatel, na druhé který balík vozidel použil a co to vlastně vytvořil.

SAMPLE:
WG-CZS-R12-CD342.012+10xCDBalm+2CDPost

který říká vlak rychlík o 12 VJ složen WG z vozidel Šemora a obsahuje 12 balmek a 2 pošťáky.

Toť moje kostička do diskuze.

Pavel aka Geront

8)

Kebarko

Provozní technik
Podľa mňa je ďaleko jednoduchšie značenie consistov takto:

350014_EC70_JGMendel
151001_EC107_Praha
363009_Ex533_Budvar

Viem aká lokomotiva ho riadi a čo je to za vlak.

Zdravím všechny..

Já bych byl také pro značení tohoto typu ,ale trochu bych upravil pořadí a přidal bych rok řazení:

řazení vlaku_jehopřípadnýnázev_rokřazení_hnacívozidlo

EC70_JGMengel_05_350014
EC107_Praha_02_151001
Ex533_Budvar_04_363009

Pokud by se jednalo o řazení které je v aktivitě jiné oproti reálu ,značil bych ho:

řazení vlaku_jehopřípadnýnázev_rokřazení_hnacívozidlo_aktivitakamconcistpatří

R252_Bohemia_05_162011_Pn15554

Co aktivit se týče ,jejich značení je myslím nejlepší:

autor_názevaktivity_případnýpopis

OC_R709_Galán_zpoždění

Toť můj názor 8)

Aj ja si myslím že súčastný systém (autor_aktivita_xxx) je dostatočne efektívny a navyše už zabehnutí...Myslím si že keď potrebuje užívateľ rýchlo definovať ktoré súbory aktivita používa bude mu jedno aká lokomotíva ten vlak ťahá a z ktorého roku je radenie súpravy...Hovorím z vlastnej skúsenosti že keď potrebujem mazať súbory aktivít hneď si pozriem meno autora, následne meno žiadanej aktivity a to ostatné ma už nezaujíma... ;)

Martens

Strojvedoucí
ocelot24 napsal:
Zdravím všechny..

Já bych byl také pro značení tohoto typu ,ale trochu bych upravil pořadí a přidal bych rok řazení:

řazení vlaku_jehopřípadnýnázev_rokřazení_hnacívozidlo

EC70_JGMengel_05_350014
EC107_Praha_02_151001
Ex533_Budvar_04_363009

Pokud by se jednalo o řazení které je v aktivitě jiné oproti reálu ,značil bych ho:

řazení vlaku_jehopřípadnýnázev_rokřazení_hnacívozidlo_aktivitakamconcistpatří

R252_Bohemia_05_162011_Pn15554

Co aktivit se týče ,jejich značení je myslím nejlepší:

autor_názevaktivity_případnýpopis

OC_R709_Galán_zpoždění

Toť můj názor 8)
Taky bych tedy přidal trošku do mlyna :

1) Vypustit úplně diakritiku, takže ne zpoždení, ale zpozdeni.....
2) U ucelených souprav je mi celkem šumafuk, jaká loko to táhne, protože podle oběhů bys tam ma musle kromě čísla uvádět u datum, kdy tahle souprava jela.....ale to už jsme detailisti a přibližuje se to k systému značení consistů, které mi ukazoval Vlastík....a tímhle směrem by se to ubírat nemuselo....
3) Co se týče uvedení čísla vlaku a ještě názvu - tady nevím, jestli to není zbytečnost, ale asi ne.....alespoň u ucelených souprav
4) Ikdyž jsem oponoval Kebarkovi se strukturou názvu consistů s tím, že to není 100% garance, kam ten consist patří, tak bych byl pro, kdyby v názvu consistu bylo uveden trat_autor_aktivita_souprava, protože tady se mi consisty míchají ze všech tratí v jednom adresáři...tedy s výjimkou ucelenýách souprav, které lze použít....viz. bod 2.

U značení aktivit a případných souborů pat a srv už asi není co měnit, protože systém, který se zaběhnul a používají jej už všichni zkušení autoři aktivit je IMHO celkem slušně rozpoznatelný....

Kebarko

Provozní technik
Je potrebné rozlišovať dve hlavné skupiny consistov.
1. Consisty, ktoré majú všeobecnú platnosť - bez ohľadu na to kto a v akej aktivite ho použije. To sa týka všetkých EC, IC..., ktoré môžu byť trvalou súčasťou zložky consists.
Tam doporučujem používať značenie bez trate, bez autora a bez aktivity. Teda spomínané

350014_EC70_JGMendel
151001_EC107_Praha
363009_Ex533_Budvar

2. Consisty, ktoré majú platnosť len v danej aktivite a tu doporučujem označenie

autor_aktivita_popis

Doporučujem nespajať dohromady tieto dve skupiny.
A k týmto dvom hlavným skupinám je potrebné zaujať všeobecný dohovor.

Pozn.
Takže len druhá skupina consistov by sa archivovala (presúvala) pomocou, napríklad programu Activity Mover.

Martens

Strojvedoucí
Kebarko napsal:
2. Consisty, ktoré majú platnosť len v danej aktivite a tu doporučujem označenie

autor_aktivita_popis

Doporučujem nespajať dohromady tieto dve skupiny.
A k týmto dvom hlavným skupinám je potrebné zaujať všeobecný dohovor.

Pozn.
Takže len druhá skupina consistov by sa archivovala (presúvala) pomocou, napríklad programu Activity Mover.
Kebarko, tím bys ale zkomplikoval situaci,když by někdo udělal ve dvou tratích ativitu se stejným názvem, proto bych do consistů doplnil i ten index trati na prvním místě....

Jinak u programu Activity Mover to budu řešit tak, že přesune i ty ucelené soupravy, ale až zjistí, že do žádné aktivní aktivity nepatří....tzn. že v adresáři consists ten souboru bude tak dlouho, dokud jej využívá byť jen jediná aktivita....

Robo

Průvodčí
To, že sa snažíte o zjednotenie trainsetu ešte pochopím, ale preboha načo zjednoťovať consisty ??? Každý si to bude robiť ako chce a nebude sa riadiť nejakými pravidlami pri ich vytváraní.

Martens

Strojvedoucí
Robo napsal:
To, že sa snažíte o zjednotenie trainsetu ešte pochopím, ale preboha načo zjednoťovať consisty ??? Každý si to bude robiť ako chce a nebude sa riadiť nejakými pravidlami pri ich vytváraní.
Koukám, že Robo bude jeden z nepřizpůsobivých jedinců.....klidně si měj v consists a trainsetech svůj bordel.....

Uvědom si laskavě, že se to dělá asi proto, že když si pak budeš chtít nějakou aktivitu vyseparovat mimo, protože budeš mít velké množství consistů, tak se z toho bordelu v consists po..eš....no zkus se pak obrátit tady s dotazen co s tím.....

Taky to není o rozmařilosti či o tiom, že není do čeho píchnout, ale podívej se, kolik lidí je dneska aktivních v MSTS a kolik jich dělá aktivity...

IMHO, tuhle oparaci jsem dělal několikrát a v prapočátcích co byla celkem sranda, když jsem pak 4 hodiny seděl a kopíroval consisty zase zpátky...bo simulátor i editor Ti je hlásí po jednom....to aby ses nenudil....a místo hraní mohl přesouvat soubory.....

Robo: Ale nikdo Ti tyto pravidla nenutí.......dělej si to po svém, klidně, pokud si budeš hrát jenom na svém písečku....IMHO mám ve své instalaci trati Kůty Praha 43 aktivit, v consists cca přes 1200 consistů....a jsem rád, že je to takto značené, protože mi nedá moc práce patřičné consisty najít a přesunout někam jinam......

Takže Robo, hodně štěstí při rochnění ve Tvém osobním consists bahýnku......nikdo Ti ty pravidla nenutí, takže prosím Tě, pokud svůj názor nezměníš, už se do této diskuse nezapojuj....bylo by to zřejmě zbytečné

poison

Pomocník strojvedoucího
Já osobně si také myslím,že značení consists je věc každého,a nevidím problém v kopírování consist sem a tam.Já osobně narozdíl od Martense mám v trati jen aktivity,které právě buď dělám nebo hraju.Pokud některou aktivitu nebudu déle používat nebo ji mám projetou jednoduše ji smažu i s příslušnými consists a to hlavně z toho důvodu,že se mi rychleji načítá jak editor tak vlastní sim.Nechápu jak můžeš mít v trati 43 aktivit.Tomu pak říkám bordel.Ale je to jen můj názor.

Martens

Strojvedoucí
poison napsal:
Já osobně si také myslím,že značení consists je věc každého,a nevidím problém v kopírování consist sem a tam.Já osobně narozdíl od Martense mám v trati jen aktivity,které právě buď dělám nebo hraju.Pokud některou aktivitu nebudu déle používat nebo ji mám projetou jednoduše ji smažu i s příslušnými consists a to hlavně z toho důvodu,že se mi rychleji načítá jak editor tak vlastní sim.Nechápu jak můžeš mít v trati 43 aktivit.Tomu pak říkám bordel.Ale je to jen můj názor.
Neříkám, že tam těch 43 aktivit mám trvale....už hodně dlouho tam mám jenom ty, které hraju, ale zapoměl jsem dodat, že pro potřeby ladění a testování MSTS Activity Moveru jsem si všechny aktivity k trati sehrál dohromady......:)

Jinak tam nemám ani consisty k tratím, které jsou jaksi mimo, protože mají jiný global......

Jo smažeš si ji s příslušnými consisty....smazat to jde jedině v přápadě, že podle návu consistu poznáš, ke které aktivitě patří.....v opačném případě jsi v ptr....nebo mi snad chceš namluvit, že si otevřeš aktivitu a analzyuješ si, které consisty do ní patří? Nebo mi řekni, jak 100% poznáš podle consistu, pokud je označen Os12345.con, ke které aktivitě patří, bez toho aby jsi detailně analyzoval každý servis nebo act soubor dané aktivity ? :?: :?:

Ale jinak ....nic z těchto pravidel nemůže být závazné, ale jenom doporučení, protože se kolem této scény opravdu už motá spousta aktivních autorů...a Poisone a Robe, nezlobte se na mne, ale myslím si, MSTS vidíte jenom z pohledu svojí instalace.....pak samozřejmě žádné pravidla nepotřebuješ, měj trainset i consty značeny třeba podle jmen v kalendáři nebo jak bdeš chtít, třeba consist1.con,, consist2.con....

BTW když jsem začínal profesionálně programovat před 15 lety, taky jsem si značil proměnné, procedury a metody ve zdrojáku tak, že jsem se v tom vyznal jenom já....ale za tu dobu jsem napsal spoustu vlastních komerčních aplikací, ale taky jsem přebíral i spoustu zdrojáků a tohle mne naučilo vytvořit si nějaká pravidla značení svých zdrojáků tak, aby se v tom vyznali i jiní......proto tohle všechno a proto si odvažuji tvrdit to co tvrdím a to je to, že podle zatím vyjádřených názorů nikdo, ani Poison, ani Robo, a v podstatě všichni, kdo nesouhlasí s jakýmikoliv pravidly, se nedívají na MSTS jako na celek včetně pasivních uživatelů a jako na komunitu.... ale jenom na svou instalaci, ve které se vyznají jenom oni sami.....

Možná se to, co jsem napsal někoho dotkne, ale za tím, co jsem napsal si pevně stojím.....a taky si myslím, že je to názor, který nikoho ze jmenovaných neurazí a je to jenom pohled z druhé strany......

Pakliže opravdu si myslíte, že žádná doporučení nepotřebujeme, tak stačí říct, ale celou tuhle diskusi můžeme uzavřít s tím, že to prostě není potřeba....Zbyněk smaže trainset, každý si začně značit moedly, consisty a aktivity podle svého....a já, veškeré dotazy na jak vyselektovat soubory a consisty patřící k jedné aktivitě budu z této diskuse s velkou radostí přeposílat jednotlivým autorům aktivit ke zodpovězení....a jsem zvědavý, jak dlouho to tady vydrží bez toho, aby tady padl dotaz, že někomu chybí to či ono.....:confused:

poison

Pomocník strojvedoucího
Ano samozřejmě,že to nepoznám.Ale pokud bude někdo značit soubory jak je to zavedené tedy autor_aktivita_vlak tak není problém to poté odstranit.Další vymýšlení značení je zbytečné.

Martens napsal:
poison napsal:
Neříkám, že tam těch 43 aktivit mám trvale....už hodně dlouho tam mám jenom ty, které hraju, ale zapoměl jsem dodat, že pro potřeby ladění Activity Moveru jsem si je sehrál dohromady......:)

Jo smažeš si ji s příslušnými consisty....smazat to jde jedině v přápadě, že podle návu consistu poznáš, ke které aktivitě patří.....v opačném případě jsi v ptr....nebo mi snad chceš namluvit, že si otevřeš aktivitu a analzyuješ si, které consisty do ní patří? Nebo mi řekni, jak poznáš podle consistu, pokud je označen Os12345.con, ke které aktivitě patří? :?: :?:
Tak toto je podľa mňa úplne "lajdáctvo"...Samozrejme že podľa názvu Os12345 viem číre h...o.Tuším že na začiatku svojej tvorby som posielal aktivity p.Šemorovi ktoré mali con súbory v takomto tvare a poslal ma s tým do....A od tej doby som si zvykol na už zabehnutí systém, ktorý je podľa mna najlepší...

Nahoře