Icik`s MG OpenRails - upravená verze pro realističtější zážitek

RicarCZ

Pokladník
Ako HD rozlíšenie 1920x1080 ide v pohode aj v klasickom OR takže tu teraz nejde o to aké rozlíšenie.
Tebe pôjdu v pohode len kabíny 4:3 a to sú práve tie staré kabíny. Na 16:9 sa prešlo preto aby sa kabína neposúvala hore dole šípkami a aby bola na obraze celá.
Bohužiaľ nerobiť kabíny v HD rozlíšení teda v 16:9 je o krok späť. To sme rovno mohli ostať u MSTS. :)
Inak v dnešnej dobe nemať monitor s rozlíšením 16:9 mi príde troška dosť divné.

A teda keď sme u tej kompatibility starých kabín ani klasické OpenRails nemá spätnú kompatibilitu s MSTS kabínami. Práve preto lebo sa posúvajú hore dole šípkami. :) v MSTS bola kabína na celý obraz.
Já mám v OR všechny MSTS kabiny na celý obraz :) na 1. (hlavním) monitoru s rozlišením 1600x1200 stejně jako jsem měl v MSTS.
Jinak kompatibilita MSTS kabin je v OR celkem slušná v dnešním OR fungují už prakticky všechny.
Fotky na kabiny jsou taky většinou ve 4:3 tak opravdu nevím proč to různě roztahovat, když je nakonec vidět ještě menší část pultu.
Když má někdo jen širokoúhlý monitor nebo TV tak si vždy může zapnout roztažení kabiny a má to přes celou obrazovku ne?
Zde je můj pokus o kabinu 754021 z fotek od Daniela Marka s rozlišením frontu 2000x1500 také na této verzi OR a myslím že zle nevypadá.

Open Rails 2021-06-03 05-49-54.jpg
 

Dodo

Signalista
Kabína čo si urobil rozhodne zle nevyzerá. Ale presne toto ako ty môžu napísať používatelia monitorov, ktorý majú HD rozlíšenie :)
Pretože nám zas budú kabíny v 4:3 behať hore dole :) Takže ani jedno ani druhé nie je dobré :)
Čo sa týka roztiahnutia kabín v nastaveniach tak to je hlúposť. Pretože ak máš kabínu v rozlíšení 4:3 a roztiahutie si zapneš na 100% tak máš úplne mimo napríklad rýchlomer absolútne nebude dobre ukazovať. Tak isto sa deformujú meráky a celý front sa natiahne. Tak načo používať roztiahnutie keď tu kabínu môžem mať na celý obraz statickú v HD rozlíšení.? toto celé tu bude donekonečna. Ja s monitorom 16:9 nebudem predsa robiť kabíny pre mierku 4:3. Tu sa však môžeš presvedčiť že každý užívateľ, iný monitor.
 

RicarCZ

Pokladník
Kabína čo si urobil rozhodne zle nevyzerá. Ale presne toto ako ty môžu napísať používatelia monitorov, ktorý majú HD rozlíšenie :)
Pretože nám zas budú kabíny v 4:3 behať hore dole :) Takže ani jedno ani druhé nie je dobré :)
Čo sa týka roztiahnutia kabín v nastaveniach tak to je hlúposť. Pretože ak máš kabínu v rozlíšení 4:3 a roztiahutie si zapneš na 100% tak máš úplne mimo napríklad rýchlomer absolútne nebude dobre ukazovať. Tak isto sa deformujú meráky a celý front sa natiahne. Tak načo používať roztiahnutie keď tu kabínu môžem mať na celý obraz statickú v HD rozlíšení.? toto celé tu bude donekonečna. Ja s monitorom 16:9 nebudem predsa robiť kabíny pre mierku 4:3. Tu sa však môžeš presvedčiť že každý užívateľ, iný monitor.
Vždyť jsi taky dělal kabiny ve 4:3 např: ZSSK 162/3 která se musím říct opravdu povedla. když už kabiny na široko tak by mělo být více vidět do boků než u standartního 4:3 a ne jen natahovat. a posouvat brzdiče, pak se to velmi přibližuje tomu roztažení kabiny v OR. V MSTS to bylo jednoduché na to byl potřeba 4:3 monitor, jinak to nešlo a vše bylo stejné a vždy funkční.
 

Dodo

Signalista
Áno tá bola v 4:3 a ako som písal. Neviem presne od ktorej verzie OR urobilo to že tie kabíny, ktoré boli v 4:3 ich natiahlo na výšku a tým pádom sa posúvali šípkami hore a dole a pre mňa to je totálne neprípustné. Prešiel som teda na HD rozlíšenie.
ne jen natahovat. a posouvat brzdiče
o tom teda ozaj nič neviem že by som také niečo robil alebo mi vari niečo utieklo? Pretože kabíny mám nafotené vo vysokých rozlíšeniach tak si len odtiaľ viem vystrihnúť FRONT pre 1920x1080. Viď RJ 162, ktorá je bez akéhokoľvek zásahu do nejaký vecí. Ďaľej ZSSK 362/3, ktorá je tiež originál len vyrezaná a je v 1920x1080.
 

RicarCZ

Pokladník
Áno tá bola v 4:3 a ako som písal. Neviem presne od ktorej verzie OR urobilo to že tie kabíny, ktoré boli v 4:3 ich natiahlo na výšku a tým pádom sa posúvali šípkami hore a dole a pre mňa to je totálne neprípustné. Prešiel som teda na HD rozlíšenie.

o tom teda ozaj nič neviem že by som také niečo robil alebo mi vari niečo utieklo? Pretože kabíny mám nafotené vo vysokých rozlíšeniach tak si len odtiaľ viem vystrihnúť FRONT pre 1920x1080. Viď RJ 162, ktorá je bez akéhokoľvek zásahu do nejaký vecí. Ďaľej ZSSK 362/3, ktorá je tiež originál len vyrezaná a je v 1920x1080.
Ano fotky můžou být ve vysokém rozlišení např. 8000x6000 ale stejně to bez jakékoliv deformace vychází na 4:3 z větší dálky se to nafotit prostě nedá z důvodu omezeného prostoru. Když např. srovnám tvoji 754 a tuto novou tak je dobře vidět, že pohled je velmi podobný a rozlišení jiné i ovladač brzdiče BSE nepřirozeně vysoko. Ale je to jen můj názor neber to nijak špatně.
Jinak kabiny tvoříš jen pomocí textového editoru a metodou pokus/omyl zkoušíš v OR jak jednotlivé prvky sedí, nebo se to dá i nějak jinak?
 

Dodo

Signalista
neber to nijak špatně.
nie úplne v pohode :) Ja sa na takéto veci neurazím.
Jinak kabiny tvoříš
No ja kabíny si najskôr komplet do vrstiev pripravím animácie, potom vytvorím textúry a to zapíšem do cvf. V PSku si zistím vďaka výrezu animácie jej polohu a súradnice x vydelím 3 a y vydelím 2,25.
Keďže x: 1920 / 640 = 3 a y: 1080 / 480 = 2,25
a vďaka tomuto si napresno trafím jak pozíciu tak aj veľkosť textúry tak aby to sedelo. Čiže mi stačí zapísať do CVF napr 10 textúr zaraz, vypočítať si tieto hodnoty, spustiť OR a všetko je tak ako má byť. :)
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Na 16:9 sa prešlo preto aby sa kabína neposúvala hore dole šípkami
A tohle se mi právě moc v OR líbilo, protože fíra nečumí celou cestu na hejblátka, ale do okna na štreku.
Však se zkuste posadit do kabiny skutečné lokomotivy. A určitě neuvidíte jedním pohledem vše. Jen oči nemusíte ovládat šipkami jako na počítači. :)
 

Dodo

Signalista
A tohle se mi právě moc v OR líbilo, protože fíra nečumí celou cestu na hejblátka, ale do okna na štreku.
Však se zkuste posadit do kabiny skutečné lokomotivy. A určitě neuvidíte jedním pohledem vše. Jen oči nemusíte ovládat šipkami jako na počítači. :)
Ano toto viem nie jeden krát som jazdil. A vsak podľa toho čo si Zbynĕk napísal tak nemusíme mať ani kabiny ale len sa dívať na koľaje bez kabiny :)
Samozrejme srandujem, viem ako si to myslel.
Ono je to celé len kompromis a vec vkusu.
Ja mam rad tie kabiny hentak a hlavne je vidieť všetko, čo sa môže animovat.
Ty tiež staviaš trať tak ako sa tebe páči.
Každý robíme to čo sa páči nám samotným. :)
 

Dan J.

Strojvedoucí
A tohle se mi právě moc v OR líbilo, protože fíra nečumí celou cestu na hejblátka, ale do okna na štreku.
Však se zkuste posadit do kabiny skutečné lokomotivy. A určitě neuvidíte jedním pohledem vše. Jen oči nemusíte ovládat šipkami jako na počítači.
PŘESNĚ, o tohle mi jde. Nevím proč se muselo rozbít to staré nastavení, nelíbí se mi ani ty změny hodnot pokud budu stahovat zahraniční model i s kabinou je to stějně v CZ verzi rozbté a zase dělat přepisy, kterým nerozumím., chlapi, já tohle fakt nepobírám, stačí tvorba aktivit, testy tratí a nějaké ty skiny, více už nezvládám. Nvím co kde dopsat a aktivity dělám převážně z dob ČSD. Začátky ČD.
Nič v zlom, nikto ich nikomu nenúti. Kto nechce nemusí si ich sťahovať.
Takto jsem to nemyslel, kabiny jsou super, jen jak píšu výš...
 

Dan J.

Strojvedoucí
Ja mam rad tie kabiny hentak a hlavne je vidieť všetko, čo sa môže animovat.
Ty tiež staviaš trať tak ako sa tebe páči.
Jenže Open Rails přeci není tvůj výtvor, jako je tomu u Zbyňkovy tratě a mne třeba v začátcích OR štvalo rozhození kabin a když se to konečně vše srovnalo a jely všechny kabiny, tak přišla CZ verze a najednou nejedou, proč? Mně prostě vadí, že jste smetli kabiny jiných tvůrců a nejedou jako dřív, totť vše. Fyzice a jiným vychytávkám fandím.
 

Dodo

Signalista
kabiny jiných tvůrců a nejedou jako dřív
Ale veď tie kabíny stále idú stačí si ich posunúť.
Keď vieš vypočítať čas aby ti išiel traffic cez polnoc tak pozícia FRONTU nebude pre teba problém.
OR nie je môj výtvor ale kabíny áno. Takže aj si kabíny robím tak ako sa mne páčia a ako som písal robím ich hlavne pre seba. To že sú verejne stiahnuteľné je vec druhá že sa chcem o ne s ostatnými podeliť. Kto však nechce nech nesťahuje a jazdí so 100 ročnými kabínami :) toť vsio odo mňa k tejto téme.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Jasně. Já když jsem poprvé otevřel kabinu 16:9, tak mi spadla brada, jak to bylo pěkné. Jenomže při jízdě viz co jsem napsal výše.
V MSTS mi tohle dost vadilo. Dvě třetiny i víc plochy obrazovky pult, zbytek úzký průzor na pohled na trať.
Pak přišel RW, dnes TS a tam bylo právě možné změnit pohled víc do okna. To mne nadchlo. A škoda, že to tak nejde v MSTS. Pak přišel Openrails a tam to najednou šipkama posouvat šlo. Však koukat na hejblata potřebuji, jen když dávám mašinu do provozu. Při vlastní jízdě musíme sledovat primárně trať.
 

Dan J.

Strojvedoucí
Když nechceš černé pruhy, tak si máš pořídit 4:3 monitor, který já primárně používám.
Tak tohle je vážení přátelé "rada ned zlato" hodna vývojářů, Přijde mi to jako: "Já mám Trabanta, a když ty se nevlezeš s jiným autem do parkovacího pruhu, tak si ho kup taky". Hoši, nestačilo ponechat, to nastavení které bylo a v nových kabinách přidávat hodnoty, aby se vám to zobrazovalo dle vašich představ? Tak aby se ty staré kabiny zobrazovaly normálně. Co vidíte, když vlezete do mašiny? Vždyť je problém po vstupu na stanoviště vyfotit celý front pro kabinu. Vy se tady bavíte o pikovláčku ohledně fyziky a všeho možného a pak se někdo rozhodně já chci vidět kabinu v celku a šup, zrušíme to, co za několik let vývojáři v OR opravili, tak aby nebyly čumáky kabin nahoru + dalších spoustu věcí. Takže když jste chtěli pohled na novou kabinu v celku, měli jste si ty zápisy udělat u těch nových kabin a ne přepsat zobrazování v OR samotným. Píšu to proto, že mi dorazily nějaké opravy od kolegů pro 742 a stějne to vypadá divně a nechápu, proč mám pozžívat jiný monitor, když mi celou dobu existence OR fungovalo vše. Rozlišení 1920x1080. A mimochodem i start OR s 3d kabinou, kdy vidím celý front, který nevidím aní když sednu do Škodovky natož při vstupu do mašiny je unreal. Takže vy na jednu stranu vnucujete fyziku a ledění dle skutečnosti, ale pak se vám kosmeticky líbí kabina jako celek a rozhodíte vše co bylo nastaveno za několik let a fungovalo a zase se argumentuje, že tohle je správně. Mně se právě ten pohyb šipkama líbil a bylo to jak realnější, tak i zábavnější posunovat se po kabině, kam potřebuji. A přesně jak píše Zbyňda, mně se taky u některých kabin nelíbí pult přes třetinu monitoru a pohled z okna jako bych jel v tanku. Nezlobte se na mně. Prostě jste neměli rušit to zobrazování v OR samotným. Tohle je jediný posledná výtka k novému OR za mne i v aktivitě 2. dílu portugala se posunuji v 3d kabině 749 vpřed. Předtím ve starém OR nebylo třeba,
 

nick200202

Cestující
se posunuji v 3d kabině 749 vpřed. Předtím ve starém OR nebylo třeba,

Tato moje reakce by měla být i druhém vlákně, které se této verze OR týká. (ORMG CZSK 1.2)

Ohledně 3d kabin: přijde mi, že vývojáři této verze OR berou téma 3d kabin jako tabu. Při každém mém pokusu o zjištění nějakých info, jestli se bude téma 3d kabin posouvat je mi vlastně vysvětleno, jak je 3d kabina špatná, a že s tím nikdo nejezdí/jezdit nebude.

To že se pohnulo se základním pohledem, budiž, to se dá nějak překousnout, popřípadě se dá upravit výchozí posez.

Ale proč to do této verze vůbec upravovat? Když je 3d kabina vývojáři vlastně nechtěná (nebo to na mě tak působí na základě konverzace mezi mnou a hlavním vývojářem.).
 

Dan J.

Strojvedoucí
To posouvání bylo myšleno pohled v kabině přiblížení vpřed, jinak mi nepřijde, že by vývojáři jakkoliv zapomínali na 3d kabiny, normálně jedou a nový OR je super, jen dle mého názoru měly být změny zobrazení kabin přesně naopak než jak bylo uděláno. To jest, měl být udělán nový parametr v CVF v nových kabinách, pro ty co chtějí, aby se zobrazoval celý front a nikoliv rozbít nastavení v samotném OR kvůli novým kabinám a do stovek starých kabin, jak českých, tak zahraniční vepisovat nové parametry. O to mi jde. Jinak proti novému OR, ani novým kabinám nemám vůbec nic a nemám s tím problém.
 

Jáchym Just

Začátečník
Dobrý den,
chci se zeptat proč mi v Open Rails CZ/SK nejde zvednout sběrač a otevřít dveře?
Problém je u všech lokomotiv.
Děkuji za brzkou odpověď
 

Icik

Pomocník strojvedoucího
Toto vlákno by mělo být už zamčené.
To vše záleží na typu lokomotivy. U jednosystémových lokomotiv se nejdříve zapíná HV a pak sběrač. U dveří platí, že si je lidi otevírají sami, pokud jsou nějací na zastávce. Ovšem platí to, pokud nemáš nastaveny automatické dveře. Pak je otevírá strojvůdce. Jinak se dají dveře otevřít přes menu F9.
 
Nahoře