Zvuky v MSTS pro trať Bratislava - Praha

Jacek napsal:
Zbyněk Šemora:
to je maličkost, ale já zas nemám tu nahrávku...
To je změněno od té doby, co Dejv dělal nové zvuky, asi rok a něco zpět. Původní nahrávka je už kdesi. Já bohužel na lokálce od té doby nejel. Jen v Brně se mi zdálo, že v zatáčkách to také nepíská, ale myslel jsem, že jsem po rekonstrukci osadil špatně zvukové značky. Pak jsem na to už nějak zapomněl.

pískání

Ahoj, můžu ti ty soubory poslat, pokud je ještě nemáš. Kdyžtak mi dej vědět v SZ. Co se týče pískání, chtělo by to v Brně opravit, aby to nepískalo z hlavního až do Židenic.

dave01

Jacek napsal:
Zbyněk Šemora napsal:
Jacku, jedna u ruchů trati je opravdu ne moc, ale příliš. I tak jak to mám nastaveno já je to ještě hlasité, ale opět je to ...
Sice to sem nepatří, ale ještě odpovím: Znovu opakuju, že hlasitost je v sms v záhlaví pro celý sms a tam musí být 1.0 a pak u každého streamu. Tam už je to o nastavení a ladění. Příklad - když dám u mašiny v záhlaví 1.0 a u zvuku trakčních motorů 0.5, bude tento zvuk na 50%. Když je ale v sms trati v záhlaví 0.5 a u streamu 0.5, tak to není 50%, ale 25%. No a proto pak třeba i pískot turba nastavený na 0.15 spolehlivě přehlušuje některé zvuky tratě.
Přesunul jsem debatu o zvucích do tohoto vlákna.

Jacku, když jsem sloužíval, vozíval jsem si do práce takovou služební Hifi věž vlastní výroby. kazetový magnetofon, zesilovač a dvoupásmová reprobedna. Na 451 to hrálo perfektně, protože tam byl klid. Někdy hudbu rušily hlučné kompresory nebo vyjeté převodovky. Na Bobinách už takový klid nebyl, tam bylo nutné zvuk trochu zesílit. Jednou o noční pohotovosti jsem se dostal na hektora a zamračenou a tam moje repro bylo úplně o ničem. I když výkon zesilovače na přeřvání měl, tak by nám to asi utrhalo uši.
Úplně stejně si představ ruchy v trati. Jenomže tyto nemají volume a s narůstajícím hlukem jsou slyšet méně a méně. Porovnat to můžeš v mé aktivitě Test Lysá, kdy na zamračené klapání nákolků slyšíš velmi slabě, ale na peršingu je to mnohem zřetelnější. A tak je to správně.
V parametrech nastavení zvuků se opravdu úplně nevyznám, ale jak popisuješ, když se zadá volume 1.0, tak ruch trati potom musí být 0.25.

Celé je to o kolektivním testování s porovnáváním nahrávek ze stanoviště lokomotivy. Vše správně namixovat není žádná sranda.
Ale mám pocit, že Dejv kdysi psal, že MSTS umí přehrát jen určitý počet mixovaných zvuků. To by pak vysvětlovalo, proč u perfektně nazvučené lokomotivy zanikly některé ruchy z trati. Ale jestli to už nevyřešil MSTS Bin. Já jsem nic ztraceného nepozoroval.

Když jsme u těch zvuků trati. Když pojedete po BP na koridoru v oblouku. U externího pohledu mi do hučení nákolků cinká na pozadí přejezd AŽD. Vůbec jsem nenašel, odkud se tam tento zvuk dostal. Jestli náhodou to nechytlo nějakou vazbu od zvukového sloupu na přejezdech. Ale jak, když široko daleko žádný není.

Jacek

Průvodčí
Zbyněk Šemora napsal:
...
Úplně stejně si představ ruchy v trati. Jenomže tyto nemají volume a s narůstajícím hlukem jsou slyšet méně a méně. Porovnat to můžeš v mé aktivitě Test Lysá, kdy na zamračené klapání nákolků slyšíš velmi slabě, ale na peršingu je to mnohem zřetelnější. A tak je to správně.
V parametrech nastavení zvuků se opravdu úplně nevyznám, ale jak popisuješ, když se zadá volume 1.0, tak ruch trati potom musí být 0.25.

Celé je to o kolektivním testování s porovnáváním nahrávek ze stanoviště lokomotivy. Vše správně namixovat není žádná sranda.
Ale mám pocit, že Dejv kdysi psal, že MSTS umí přehrát jen určitý počet mixovaných zvuků. To by pak vysvětlovalo, proč u perfektně nazvučené lokomotivy zanikly některé ruchy z trati. Ale jestli to už nevyřešil MSTS Bin. Já jsem nic ztraceného nepozoroval.
...
No já se zatím do zvuků trati nějak nehrnu, protože právě to vzájemné sladění je běh na dlouhou trať. Konkrétně tu Lysou s aktualními sms jedu teď a poslouchám jak zvuky tratě, tak dokončované zvuky pro T 478.1001, které opravdu řvou jak by měly. Zvuky tratě jsou slyšet zřetelně jen při shození výkonu než otáčky motoru klesnou na volnoběh (jako v reálu 8) )
Zvuky tratě volume mají - podle rychlosti se aktivuje příslušný stream (trať pomalá, střední, rychlá)
Jestli je v záhlaví sms hodnota 1.0 a u streamu níže 0.25, je to přesně totéž jako by u obou bylo 0.5. Kde jsem ale dal u obou 1.0 jsou zvuky tunelu a mostů, tam je rachot vždy. Stejně tak jsem u všech vozidel nastavil houkačku a píšťalu.

Dejv kdysi psal o určitém maximálním počtu streamů v sms. Při počtu okolo 25 už začaly vypadávat zvuky tratě. Toho se držím a nejvyšší počet má řada 363 - 22 streamů v kabině. ALE u všech mých zvuků doplňuju tzv. Scalability_Group 3 a 1. Podle nastavení kvality v menu MSTS se pak využívá příslušná skupina s nadefinovanými steamy.

Jediný jev, kterého jsem si nejednou všiml jsou vypadávající vnější zvuky lokomotivy hráče při větším provozu ve velkých stanicích.

Jinak už jsem si kolikrát všiml, že zvuky tratě jsou odlišné při vnějším pohledu a pohledu ze stanoviště, zvlášť ten klapot kol nebo přejížděné výhybky.

Mám dotaz stran nahrávání staničního rozhlasu. Kdo jste něco nahrával? Mně se zatím neosvadčilo moje technické vybavení. Zkoušel jsem použít mobil (velmi špatná kvalita záznamu), pro neúspěch potom mikrofon (zřejmě ale určený pouze pro skype - je málo citlivý, snímá pouze z těsné blízkosti).
Co třeba diktafon v mp3 přehrávačích? Nebude to taky mizérie?
Nebo nějaký profesionální mikrofon?

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Ja som s úspechom nahrával zvuky na 775 a 771 cez digitálny foťák Sony ( "DSC V1" a "DSC H2" ) ako video.

Kank

Provozní technik
Já nahrával zvuk přes přenosný MiniDisc s připojeným mikrofonem vypreparovaným ze staré kamery. Zvuky bere čistě, jen je hodně citlivý. Stačí trocha silnějšího větru a je to v pr.... Mno a výsledek můžete vidět v podobě staničního rozhlasu v Praze na hlavním nádraží. Zkoušel jsem nahrávat i přes přenosný MP3 přehrávač Emgeton E5 Cult a kvalita nic moc. Ten je spíš dělaný opravdu jako velmi jednoduchý diktafon. Ale použít to v nouzi jde, jen si to chce pak trochu pohrát se zvukem.

Miran

Moderátor
Správce
Kank napsal:
Já nahrával zvuk přes přenosný MiniDisc s připojeným mikrofonem vypreparovaným ze staré kamery. Zvuky bere čistě, jen je hodně citlivý. Stačí trocha silnějšího větru a je to v pr.... Mno a výsledek můžete vidět v podobě staničního rozhlasu v Praze na hlavním nádraží. Zkoušel jsem nahrávat i přes přenosný MP3 přehrávač Emgeton E5 Cult a kvalita nic moc. Ten je spíš dělaný opravdu jako velmi jednoduchý diktafon. Ale použít to v nouzi jde, jen si to chce pak trochu pohrát se zvukem.
Ono stačí ten mikrofon dát do pořádného protivětrného obalu. Na co asi myslíš že mají profíci ten klacek na jehož konci je velký chlupatý válec, co vypadá jako prachovka? Na oprašování kameramana ani toho co stojí před ní to zaručeně není...... :D :D :D :D
Ve tvém připadě by asi stačil kousek silnějšího molitanu, ale chlupaté pouzdro i samodomo udělané je samozřejmě lepší.

Kank

Provozní technik
O tom jsem také přemýslěl (ovšem to už jsem byl na nádraží a se sluchátkama na uších :D). Jestli budu někdy v budoucnu chytat nějaké další zvuky, půjčim si "prachovku" od kamaráda :)

Nahoře