cab_zssk263

G

Guest

Host
Wiff napsal:
Ano, ani paka kontroleru se nehybe.
Nad tou pákou sme dlho špekulovali a rozhodli sme sa že zostane statická, lebo je absolutne nerealne aby sa pohybovala do predu ako na 810-ne. Čo sa týka tých percent tak teraz ti presne nepoviem lebo Miro ladí engi ale niektorou úpravou tie percentá prestalo ukazovať. Na druhej strane ale tá úprava je zase krok k realu. Keď ti tie percentá tak velmi chýbaju dajú sa zapnúť F5-kou. Tam to funguje.
Keď si všimneš tak ani na jednej mašine čo sme upravovali tie percentá neukazuje. Tuším išlo o EDB. Dorábali sme EDB lebo org. Stareho eng nema EDB ani na 163/263/363 ani 350. ;)
 

Kebarko

Provozní technik
Ja som si ju zatiaľ len stiahol ale ešte nenainštaloval. Pokiaľ niekto iný ti neporadí do tej doby, kým si ju nainštalujem a skontrolujem tak ti zatiaľ neporadím. Musím si to odskúšať, upraviť najskôr na svojom PC.
 

Kebarko

Provozní technik
Nainštaloval som si kabínu 263 a zistil som dôvod nezobrazovania sa "percent výkonu".
Precentá výkonu sa v kabíne nezobrazujú preto lebo v súbore cvf chýba definícia THROTTLE LEVER. Tiež som si tam všimol, že v tomto súbore sa nachádza 2x definícia BRAKE_CYL DIAL (chybička se vloudí).
 
G

Guest

Host
Kebarko napsal:
Nainštaloval som si kabínu 263 a zistil som dôvod nezobrazovania sa "percent výkonu".
Precentá výkonu sa v kabíne nezobrazujú preto lebo v súbore cvf chýba definícia THROTTLE LEVER. Tiež som si tam všimol, že v tomto súbore sa nachádza 2x definícia BRAKE_CYL DIAL (chybička se vloudí).
BRAKE_CYL DIAL tam musí byť dva krát ,lebo jedna definícia je pre červenú ručičku a druhá pre čiernu. Zas ide len o nutnú úpravu pretože pôvodne to ukazovalo blboviny.
 
G

Guest

Host
Kebarko napsal:
Nainštaloval som si kabínu 263 a zistil som dôvod nezobrazovania sa "percent výkonu". Precentá výkonu sa v kabíne nezobrazujú preto lebo v súbore cvf chýba definícia THROTTLE LEVER
O tom, už Dem hovoril, že jazdný kontrolér ostane radšej statický. Mne sa prestal zobrazovať výkon keď som upravil EDB, aby brzdila s tlakovou brzdou, neviem akú to má súvislosť, ale zmizlo to. Môže byť aj toto jedna z možností.


Kebarko napsal:
Tiež som si tam všimol, že v tomto súbore sa nachádza 2x definícia BRAKE_CYL DIAL (chybička se vloudí).
Malo by sa jednať o tlak v brzdovom valci (ak sa mýlim, opravte ma). Dal som to tam preto, lebo MSTS nevie, čo je prevodník tlak-napätie. Všimol som si na viacerých cab-och, že čierna ručička ukazuje tlak v priebežnom potrubí (na spoločnom manometri s tlakom vo valci), čo je nezmysel. Červená je tlak v brzdovom valci a čierna prevodník. Ak by som spravil, aby behala len čierna, tak aj pri brzdení priamočinnou brzdou by ukazovala čierna ručička. Obidve je úplná hlúposť, preto som spojazdnil len červenú ručičku a tvárime sa, že EDB nefunguje. Čierna má síce definíciu brzdového valca, ale je trvalo na nule.
 

Martens

Strojvedoucí
Správce
Miroslav Sárkány napsal:
Malo by sa jednať o tlak v brzdovom valci (ak sa mýlim, opravte ma). Dal som to tam preto, lebo MSTS nevie, čo je prevodník tlak-napätie. Všimol som si na viacerých cab-och, že čierna ručička ukazuje tlak v priebežnom potrubí (na spoločnom manometri s tlakom vo valci), čo je nezmysel. Červená je tlak v brzdovom valci a čierna prevodník. Ak by som spravil, aby behala len čierna, tak aj pri brzdení priamočinnou brzdou by ukazovala čierna ručička. Obidve je úplná hlúposť, preto som spojazdnil len červenú ručičku a tvárime sa, že EDB nefunguje. Čierna má síce definíciu brzdového valca, ale je trvalo na nule.
Miro a co na tučernou ručičku udělat v cabu jinou škálu.....pak by sice chodila jako tlak v potrubí, ale úplně v jiném rozsahu.....a lze otočit i směr....a fungovaly by tam všechny.....v jakém rozsahu tam chodí ten ukazatel převodníku?
 
G

Guest

Host
Ona v podstate kopíruje tlak vo valci. Ak nemám zapnutý zvýšený prítlak (DAKO LRV) tak nabehnú spolu. Ide o to, že pri brzdení s EDB a dosiahnutí prúdu na kotvách 100A sa brzdový valec odvetrá úplne a toto asi MSTS nevysvetlím. Preto som ju radšej nechal na nule. Ale na začiatku to bolo spravené s tým prítlakom, že červená chodila od 0-6 atmosfér a čierna 0-4, ale takisto sa mi nepáčilo, že valec sa neodvetrá tak som to nachal takto.
 
G

Guest

Host
Miroslav Sárkány napsal:
Mne sa prestal zobrazovať výkon keď som upravil EDB, aby brzdila s tlakovou brzdou, neviem akú to má súvislosť, ale zmizlo to. Môže byť aj toto jedna z možností.

Otom som už písal aj ja a tušim je to slovíčko blended pri definícii EDB pri ktorom tie percenta prestane ukazovať.
Bol by som rád keby sa téma statický kontrolér a percentá uzavrela ,lebo na tom sme sa zhodli že tieto veci zostanú tak.
Chcem vás poprosiť aby ste nám dali vedieť keď objavíte nejakú vážnejšiu chybu ,alebo keď budete mať návrh ako to poprípade ešte vylepšiť.

To Wiff: keď si vymažeš slovíčko blended v engu pri definícii brzdenia tak by sa ti tie percentá zasa mali objaviť, ale zostaneš bez EDB-čky. Myslím že Martens to už velakrát vo fóre spomínal je to o kompromisoch. ;)
 
G

Guest

Host
Keďže neustále pribúdajú pripomienky typu statický kontrolér na cab 263,napíšem to sem ešte raz a naposledy.
Dôvod prečo zostal kontrolér statický je nasledovný.
Rušňovodičom asi nemusím vysvetlovať ako sa vlastne jazdí v automatike na rušňoch radu 163,263 a 363. Ale preto,že je tu vela nerušňovodičov sa to pokúsím úplne jednoducho vysvetliť. Spomínané rušne majú takzvanú klávesnicu kde si majster navolí požadovanú rýchlosť,ktorá je potom automaticky udržiavaná. Na rozjazd používa majster prepínač na pravo od kontroléru a to prepnutím do polohy súhlas(S) a podržaním v tejto polohe do približne 5-až 7 km/h.Pri tejto rýchlosti majster prepínač pustí,ktorí sa samovratne prestaví do polohy J (jazda). Pri zastavení,alebo znížení rýchlosti
rušňovodič prepne spomínaný prepínač do polohy V (výbeh) kde vlastne zíde z výkonu a pomocou BSE si vlak pribrzdí na požadovanú rýchlosť.Potom pri opätovnom zrýchlení sa prepínač z polohy V(výbeh) prestaví zas do polohy J (jazda) a rušeň nabehne do výkonu podla predvolenej rýchlosti a predvoleného pomerového ťahu.Pri úplnom zastavení si majster dobrzdí na potrebnú rýchlosť pomocou BSE a pri optimálnej rýchlosti (je potrebné mať v tom prax.) majster odbrzdí a prepne prepínač do polohy P(parking) kde dôjde k odbrzdeniu súpravy a zabrzdeniu loko na 2 bary.Toto sa dá aj bez odbrzdenia BSE-čkom priamo do polohy parking,kde si automatika sama odbrzdí súpravu a zabrzdí loko na 2 bary. Teraz prosím všetkých ktorí sa dožadujú animovaného kontroléru aby spočítali koľkokrát sa majster pri takomto spôsobe jazdy dotkol kontroléru. Ďalší spôsob jazdy je na ruku,kde už sa toho kontroléru majster musí dotýkať,lebo tým priamo ovplivňuje výkon a rýchlosť. Toto sa používa pri posune,alebo pri poruche automatiky. Ďalší spôsob je núdzová jazda to keď už nič iné nefunguje a to majster takisto kontrolér neobsluhuje.Dole vedla kúrenia stanovišťa prepne jeden spínač do núdzového režimu a vyberie spínač a preložího do núdzového režimu hore na pulte na lavo od voliča smeru.Tam pomocou polôh tuším od 0 po 12 ovláda majster výkon a rýchlosť vlaku.Takisto sa kontrolér neobsluhuje.
Ďalší dôvod je animovanie v MSTS. Nijako sa nedá naanimovať reálna a ani približne reálna podoba chovania kontroléru na cab 263. Ale o tomto probléme by vedel napísať viac Miro. Tuším že asi všetci narážate na animovaný kontrolér 362 od Dejva. Tak s týmto je problém jedine ten, že chovanie tochto kontroléru plne zodpovedá v realite ovládaniu loko 754. To čo po nás chcete je aby sme cab 263 preladili na chovanie r.754. To sa nám aspoň zatial nechce. Miro dúfam,že sa zapojíš aj ty a že priblížiš aspoň trochu problematiku animovania čo sa MSTS týka.
 
G

Guest

Host
Myslím, že si povedal dosť. Ak je libo spraviť kontrolér typu 754 a tým pádom sa na hony vzdialiť od reality, tak nie je problém. Prípadné lepšie návrhy oceníme malým bezvýznamným plus
 
Naposled editoval moderátor:

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
..no jo, tak proč neudělat kompromis jako u 362? Anebo nadefinovat příslušná tlačítka.
Tady se jedná o to, že hráč v MSTS nemá orientaci co má zařazeno, pokud si nenavolí F5. Proto je moje nejoblíbenější kabina 362. MSTS je o kompromisu, s tím asi nic nenaděláme. Ale zrovna včera jsem si poprve zajezdil s 263 a měl jsem uvedené problémy. Jinak velmi pěkná kabina.
Ale je zajímavé, že u kabiny 240 byl také problém s reálnou animací kontroleru a jeho pohyb při krokování byl úplně mimo. Pak najednou přišel Martens a dokázal, že zařazování jednotlivých stupňů včetně shuntů, kdy se půlvolant musí zamačknout dolů jde nadefinovat přesně dle reálu. Bomba. Myslím, že by stálo za to nad ovládáním mašinek zapřemýšlet.
Šikovný programátor plus modelář plus strojvedoucí rovná se špičková kabina do MSTS.
 
G

Guest

Host
Zbyněk Šemora napsal:
..no jo, tak proč neudělat kompromis jako u 362? Anebo nadefinovat příslušná tlačítka.
Tady se jedná o to, že hráč v MSTS nemá orientaci co má zařazeno, pokud si nenavolí F5. Proto je moje nejoblíbenější kabina 362. MSTS je o kompromisu, s tím asi nic nenaděláme. Ale zrovna včera jsem si poprve zajezdil s 263 a měl jsem uvedené problémy. Jinak velmi pěkná kabina.
Ale je zajímavé, že u kabiny 240 byl také problém s reálnou animací kontroleru a jeho pohyb při krokování byl úplně mimo. Pak najednou přišel Martens a dokázal, že zařazování jednotlivých stupňů včetně shuntů, kdy se půlvolant musí zamačknout dolů jde nadefinovat přesně dle reálu. Bomba. Myslím, že by stálo za to nad ovládáním mašinek zapřemýšlet.
Šikovný programátor plus modelář plus strojvedoucí rovná se špičková kabina do MSTS.
O.K keď chcete 754 tak bude 754. Nafotené to je takže s podkladmi problém nebude. Ja však zásadne používam F5.!!!! Nečakajte ,že to bude ale tento rok. Najskôr to treba spraviť,potom uploadnuť. A to pri dial up pripojení také rýchle nie je. Miro pustíme sa do prerábky na 754.
Inak keď na niečo dobré prídeme,alebo niekto iný bude vedieť poradiť,tak sa to porieši. Skúsime sa poradiť s Martensom a uvidíme. Zatial kompromis typu 754.
 
G

Guest

Host
Zbyněk Šemora napsal:
..no jo, tak proč neudělat kompromis jako u 362? Anebo nadefinovat příslušná tlačítka.
Tady se jedná o to, že hráč v MSTS nemá orientaci co má zařazeno, pokud si nenavolí F5. Proto je moje nejoblíbenější kabina 362. MSTS je o kompromisu, s tím asi nic nenaděláme. Ale zrovna včera jsem si poprve zajezdil s 263 a měl jsem uvedené problémy. Jinak velmi pěkná kabina.
Ale je zajímavé, že u kabiny 240 byl také problém s reálnou animací kontroleru a jeho pohyb při krokování byl úplně mimo. Pak najednou přišel Martens a dokázal, že zařazování jednotlivých stupňů včetně shuntů, kdy se půlvolant musí zamačknout dolů jde nadefinovat přesně dle reálu. Bomba. Myslím, že by stálo za to nad ovládáním mašinek zapřemýšlet.
Šikovný programátor plus modelář plus strojvedoucí rovná se špičková kabina do MSTS.
To máš pravdu, ale to že sa tam neobjavujú percentá, je problém inde, nie v animácií kontroléra, o tom sme sa už bavili. Na druhú stranu, ja tiež v reále nemám nikde napísané percentá, orientujem sa podľa pomerového ťahu a trakčných prúdov (pri jazde na ruku), to som sa snažil zreálniť, ale jaksi sa mi to zatiaľ nepodarilo, aby sa ručička pohybovala v závislosti od "percent" výkonu od 0 do 10 V doprava a pri požiadavke na brzdu doľava. Rady samozrejme uvítam. Čo sa týka pohybu kontroléra na 240 (čo je v podstate to isté), tak ja osobne ho radšej budem mať statický, aj keď chápem, že bežný užívateľ, ktorý je laik, tak sa mu páči, že sa tam všetko hýbe.
 

Martens

Strojvedoucí
Správce
Zbyněk Šemora napsal:
..no jo, tak proč neudělat kompromis jako u 362? Anebo nadefinovat příslušná tlačítka.
Tady se jedná o to, že hráč v MSTS nemá orientaci co má zařazeno, pokud si nenavolí F5. Proto je moje nejoblíbenější kabina 362. MSTS je o kompromisu, s tím asi nic nenaděláme. Ale zrovna včera jsem si poprve zajezdil s 263 a měl jsem uvedené problémy. Jinak velmi pěkná kabina.
Ale je zajímavé, že u kabiny 240 byl také problém s reálnou animací kontroleru a jeho pohyb při krokování byl úplně mimo. Pak najednou přišel Martens a dokázal, že zařazování jednotlivých stupňů včetně shuntů, kdy se půlvolant musí zamačknout dolů jde nadefinovat přesně dle reálu. Bomba. Myslím, že by stálo za to nad ovládáním mašinek zapřemýšlet.
Šikovný programátor plus modelář plus strojvedoucí rovná se špičková kabina do MSTS.

To Zbyněk : Kontroler na 240 je sice animovaný, ale ani ten není tak zcela dle reálu.....proč?
1) U shuntů si musíte vybrat, jesli chcete při shuntech kontroler zatlačit do pultu a pak zařadit jednotlivé shunty nebo mít animovanou houkačku....obojí tam nepůjde......
2) Protože je poloha kontroleru chytnutá na procento výkonu ( a jinak to asi nejde), tak nelze rozlišit, jestli jdu z výkonu nebo do výkonu...tudíž nelze rozlišit polohy +1 a -1
3) Stejně tak je problém v tom, že poloha kontroleru v MSTS je "aretovaná", takže nelze zajistit automatické vrácení kontroleru do polohy 0...z toho důvodu jsou možné 2 varianty jak toto zajistit :
a) mít 32.jízdních stupňů jako v reále, ale tím pádem se mi bude výkon zvyšovat i při vrácení kontroleru do nulové polohy.
b) mít 64. jízdních stupňů (což neodpovídá v reálu) a při vracení se do polohy 0. se sice zvedne výkon, ale jen o pár setin....což zase taky neodpovídá reálu.


Miroslav Sárkány napsal:
To máš pravdu, ale to že sa tam neobjavujú percentá, je problém inde, nie v animácií kontroléra, o tom sme sa už bavili. Na druhú stranu, ja tiež v reále nemám nikde napísané percentá, orientujem sa podľa pomerového ťahu a trakčných prúdov (pri jazde na ruku), to som sa snažil zreálniť, ale jaksi sa mi to zatiaľ nepodarilo, aby sa ručička pohybovala v závislosti od "percent" výkonu od 0 do 10 V doprava a pri požiadavke na brzdu doľava. Rady samozrejme uvítam. Čo sa týka pohybu kontroléra na 240 (čo je v podstate to isté), tak ja osobne ho radšej budem mať statický, aj keď chápem, že bežný užívateľ, ktorý je laik, tak sa mu páči, že sa tam všetko hýbe.
No je fakt, že je tam spousta měřáků, které mi ukážou jestli jsem ve výkonu nebo v brzdě.....ať je to ukazatel poměrového tahu, ampérmetry nebo u 240 indikátor zařazené odbočky trakčního transformátoru.....

Ale pro všechno platí jediné..........v tomhle směru už to je kompromis reality vs. fikce a je omezen už jenom jediným.....vlastním enginem simulátoru. Bez jeho úpravy totiž některé věci prostě nepůjde dát až tak do reálné simulace a na tohle si holt budeme muset zvyknout do doby, než se vymyslí nový engine nebo se nepříjde na další způsob, jak to oblbnout.....a proto taky statická páka kontroleru je pouze kompromisem, který zvolili autoři.......stejně jako nereálná páka kontroleru u 362, která funguje jako u řady 754.....

IMHO ..nevím, jestli se mám počítat za laika nebo znalého, ale sám jsem příznivcem toho, když je v cabu toho animováno co nejvíce......a to i včetně kontrolek.....proto i 240 vypadá za jízdy jako barevná hudba, ale je to opět o krok blíže k realitě......
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Já osobně, když jedu aktivitu, tak vozidlům se statickou kabinou jako vlak hráče se velkým obloukem vyhnu. Když mám strávit za pultem několik hodin, tak ať z toho něco mám. Sice myší neřídím, používám zásadně klávesnici, ale prioritně vnímám pohyby hejblátek a až potom číselné a textové údaje na monitoru. Proto jako bezkonkurenčně nejlepší se mi jeví z elektrik 362. Samozřejmě je také o kompromisu. Opravdu to chce slezinu všech aktivních lidí do MSTS včetně několika strojvedoucích a dohodnout se na nějakém řešení a dle něj unifikovat všechny kabiny. Podle mě by byl úplně optimální fyzický pult řízení lokomotivy jako HW a msts ovládat odtud. Možná nám Škodovka vyjde vstříc a po zprovoznění jejich trenažéru nám za odměnu vyrobí i jednoduchou zmenšeninu, nejlépe stavebnici, která by byla dostupná všem uživatelům. Ale asi to zůstane jen přáním.
Ale dnes máme štědrý den, tak si snad můžeme něco přát. Mě by taková herní konzola v podobě řídícího pultu lokomotivy udělala radost, možná to Ježišek slyší. (už kroutí hlavou a povídá "kdyby jsi chtěl skutečnou lokomotivu, to by možná nějak šlo, ale funkční hardware k MSTS, nevím, nevím")
 
G

Guest

Host
Zbyněk Šemora napsal:
Já osobně, když jedu aktivitu, tak vozidlům se statickou kabinou jako vlak hráče se velkým obloukem vyhnu.

Ja neviem,ale mne sa zdá že je statická len jedna páka. Všetko ostatné je animované. Tak by som s toho až takú drámu nerobil.. :? Ale ako som už povedal na nový rok bude aj nereálna animácia.
Jediné čo ma štve je, že sa spravil kus roboty a jediné čo si všetci všímajú je statický kontrolér!!!!!!! A už sa k tomuto nebudem vyjadrovať. Keď bude na webe verzia 1.1 (anim.kontrolér) dám vedieť. :!:
 

Zdeněk Itterheim

Provozní technik
dem napsal:
Keď bude na webe verzia 1.1 (anim.kontrolér) dám vedieť. :!:

Hlavně nechej na webu obě verze, já se např. naučil ovládat řízení klávesnicí a na rajčák si myší šáhnu jen když potřebuju rychlý odpich při solo jizdě nebo postrku. A rychlý odpich ve skutečnosti - o tom raději nemluvit nebudu. To ať se zmíní někdo od fochu.
 
Naposled editoval moderátor:

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Dem: to chce klídek. Spíše by to chtělo nějak sjednotit všechny caby, když přesedlám z 362 na 263, aby ovládání bylo na stejný způsob. Nejlepší by bylo sejít se někde u vínka a vše v klidu probrat.
....teď jsem málem připálil druhou pánvici kapra, už to bylo na hranici, naštěstí tam bylo jen pár kousků a zbytek šišky...
Veselé vánoce a dobrou chuť ke štědrovečerní večeři.
 
Nahoře