Modely a modeláři... H0, TT, N

Plexi

Signalista
To není "in" a "cool", to je prostě fakt. Už jenom z náhledu té fotky vidím, co všechno je tam blbě. To, co vyrobilo MTB, by možná vypadalo dobře před 20-30 lety, ale v dnešní době je to fakt odpad. I ta kastle, co Bramos prodával jako stavebnici, má navrch. Toto je dobré maximálně na pojezd právě do té Bramos kastle...
Roco přišlo s něčím, co pravda není bez chyby, ale oproti MTB je to nesrovnatelně lépe zpracované a na rozdíl od MTB to i opravdu vypadá, jako 810. MTB si jen všimlo, že Roco chystá novinku, tak honem honem muselo přispěchat na trh s vlastní verzí. No a co, že je to odfláknuté.
 

Jacek

Průvodčí
sis nemohl počkat na roco ? :D
A proč by musel? On je jeden zásadní rozdíl mezi modeláři. Jedni jsou pouze sběratelé do vitrín, věční čekači na něco co potom stejně nekoupí, protože je něco o desetinu milimetru vedle nebo má špatný odstín barvy, viz zrovna M 152.0 Roco. Druzí jsou jezdiči a ti potřebují spolehlivě jezdící model a to zpravidla hned, ne za x let. Další cesta je vlastní výroba, ale to je příliš pracná a zdlouhavá možnost. Po letech člověk nutně musí dojít ke kompromisům. Krom toho každý model se dá v budoucnu nahradit lepším, proč tedy čekat?

 

VáclavS

Průvodčí
To je Jacku bohužel pravda. A buďme rádi, že to tu nemáme jak poslední dobu u Japonských modelů. Vše na předobjednávku a kdo si neobjednal, má smůlu. A nikoho z výrobců netrápí, že model nemusí do výroby několik dalších let. Pak je to halt vabank s kvalitou. Já se netajím že patřím k "jezdičům". Model nemá být jen ve vitríně, má i jezdit.
 

Jacek

Průvodčí
Proč bohužel? Kdo by před nějakými 15 lety řekl, že si budeme moct koupit tovární model českého vozidla a ještě si dokonce moct vybrat z různých verzí od několika výrobců. Začínal jsem v dobách, kdy nebylo vůbec nic, leda to co jsme si sami postavili. I to MTB je v podstatě luxus proti přestavbám V100 brejlovce, berty, atd. Však jsem o tom taky psal a ty fotky doporučuji dnešním kritikům prohlédnout :)

Předobjednávky už dorazily i do velikosti TT a HO a zde prakticky není rozdíl mezi MTB, Tilligem nebo Roco. Neobjednáš, nemáš. A objednáváš podle obrázku reálného vozidla nebo fotomontáže, model pak vypadá úplně jinak.
 

VáclavS

Průvodčí
Protože pak je to risk že si objednáš a příjde ti krám který nezvládne ani jednu výstavu. Nebo že se sejde několik modelů najednou a musíš si vybrat jeden z nich.
Japonský trh s modely je někde úplně jinde než náš. My jsme pro velké výrobce malý trh a českých výrobců moc není. Naproti tomu Kato a Tomix prodávají globálně a přesto se "nekvalitě" MTB neblíží. Délkově modely většinou sedí dobře a jízdní vlastnosti až na vzácné případy jsou velmi dobré. Včera jsem viděl jak 820 od MTB neutáhne nic a vzpomněl jsem si na jednotku 581, kde motorový vůz bez problémů táhne dvanáctivozovou soupravu. MTB má rozhodně na víc než dělá.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Ty brďo, ty modelové železnice, to už je úplně jinde než za Bolševika Piko. Rozjezdy škubané, tak jsme si dělali vlastní tyristorové regulátory podle dostupných plánků. Zvuky jen co vydával motorek lokomotivy. Alespoň to klapání kol na stycích kolejnic bylo trochu autentické. Ale dát vlaku postrk, tak to na 90% někde vykolejilo. Po revoluci, jak vše 10x podražilo, tak jsem vláčky zakonzervoval. Panel jsem věnoval, ale vláčky mi někde ve skříni ještě zůstaly. Dnes už to asi moc hodnotu nemá, když je to analog.
 

Miky945

Hradlař
sis nemohl počkat na roco ? :D
Je objednaná.:D a o kvalitě a přesnosti nehledě osvětlení modelů MTB se ví,ale přesto jsou okamžitě rozebrané:mad::mad:
Například velice lituji toho,že jsem si neobjednal toho Heslera, jenž jsem tu někdy před dvouma rokama avizoval a už nemám nárok, přes E-bai do toho nejdu.
 

Miky945

Hradlař
Dnes už to asi moc hodnotu nemá, když je to analog.
Naopak Zbyňku, vše jde jednoduše digitalizovat a pokud si nepotrpíš na zvuk, osobně pokud mě na kolejišti řvou tři mašiny po deseti minutach nevím jak se jmenuji, tak s lais dekoderama dokonce velice levně a o některé modely je velký zájem.
 

VáclavS

Průvodčí
Ty brďo, ty modelové železnice, to už je úplně jinde než za Bolševika Piko. Rozjezdy škubané, tak jsme si dělali vlastní tyristorové regulátory podle dostupných plánků. Zvuky jen co vydával motorek lokomotivy. Alespoň to klapání kol na stycích kolejnic bylo trochu autentické. Ale dát vlaku postrk, tak to na 90% někde vykolejilo. Po revoluci, jak vše 10x podražilo, tak jsem vláčky zakonzervoval. Panel jsem věnoval, ale vláčky mi někde ve skříni ještě zůstaly. Dnes už to asi moc hodnotu nemá, když je to analog.
Já mám Zbyňku jenom analog a do digitálu nejdu, při digitalizaci 50+ modelů už je cena astronomická. Klapání kol znám i já, modely jsou hodně tiché. Ceny modelů mi nepřijdou nijak přehnané, provozní vlastnosti jsou někde úplně jinde. Mám taky podobně staré modely ve skříních z doby, kdy jsem ještě měl HO/TT, ale ty už jezdit nebudou.
 

Vrbam

Pomocník strojvedoucího
Ty brďo, ty modelové železnice, to už je úplně jinde než za Bolševika Piko. Rozjezdy škubané, tak jsme si dělali vlastní tyristorové regulátory podle dostupných plánků. Zvuky jen co vydával motorek lokomotivy. Alespoň to klapání kol na stycích kolejnic bylo trochu autentické. Ale dát vlaku postrk, tak to na 90% někde vykolejilo. Po revoluci, jak vše 10x podražilo, tak jsem vláčky zakonzervoval. Panel jsem věnoval, ale vláčky mi někde ve skříni ještě zůstaly. Dnes už to asi moc hodnotu nemá, když je to analog.
Ba naopak, v digitálu pokud jsou lokomotivy dobře zkalibrované, tak třeba američani jezdi klidně se 3 až 6 na jednom vlaku odkaz, stejně jako v reálu.
Třeba Jacek má video ohledně vícenásobné trakce odkaz
A proč by musel? On je jeden zásadní rozdíl mezi modeláři. Jedni jsou pouze sběratelé do vitrín, věční čekači na něco co potom stejně nekoupí, protože je něco o desetinu milimetru vedle nebo má špatný odstín barvy, viz zrovna M 152.0 Roco. Druzí jsou jezdiči a ti potřebují spolehlivě jezdící model a to zpravidla hned, ne za x let. Další cesta je vlastní výroba, ale to je příliš pracná a zdlouhavá možnost. Po letech člověk nutně musí dojít ke kompromisům. Krom toho každý model se dá v budoucnu nahradit lepším, proč tedy čekat?
Na modelech MTB je vidět, že jsou šité horkou jehlou od návrhu až po realizaci. Odfláklý lak, cukající singrovka M230.5 v H0, na 740 v H0 prosvítající světla, odfláklá deska třeba u vozu Baim. Na 810tkách je vidět, že je to systém, aby předběhl Roco. Na ohlášené modely se čeká, teď se chrlí neohlášené modely - prostě chaos.
Spousta věcí stylem DoDo - dodělej si doma.
Já mám Zbyňku jenom analog a do digitálu nejdu, při digitalizaci 50+ modelů už je cena astronomická. Klapání kol znám i já, modely jsou hodně tiché. Ceny modelů mi nepřijdou nijak přehnané, provozní vlastnosti jsou někde úplně jinde. Mám taky podobně staré modely ve skříních z doby, kdy jsem ještě měl HO/TT, ale ty už jezdit nebudou.
Mě by zajímal ten systém řízení, kde u analogu musíš napájet jednotlivé úseky.
 

VáclavS

Průvodčí
Mě by zajímal ten systém řízení, kde u analogu musíš napájet jednotlivé úseky.
Unitrack od Kata to má vyřešené velice jednoduše. Výhybky vedou jen směru kam jsou postavené. Takže lze vlak tzv "zavřít" a jezdit s jiným. Dvoukolejný provoz je taky možný, pak je ale nutné si dát pozor při jízdě "křížem", kdy jeden směr musí být vypnut nebo "uzavřen". Já díky tomu nemusím úseky vůbec řešit.
 

Tax

Moderátor
Správce
Nech je MTB špatné, zlé alebo ešte horšie, kto z kecálkov postaví amatérsky model lepšie? Z tunajších diskutujúcich možno len Jacek. Neviem o druhom. Máš na výber - kúpiš alebo nie. Ak nie, urob si sám a potom sa pochváľ :D
Ja mám od MTB berty, hektory aj kocúra. A lepšie mať asi nebudem.
Na druhej stane ja by som M152.0 ( je jedno či je to Roco alebo MTB ) určite nekúpil :D Ale keď niečo chcem tak kúpim, bez ohľadu na to či to má nejaké chyby. Proste chcem a hotovo. Alebo budem čakať 5 -10 -20 rokov kým sa stane zázrak a príde niečo lepšie? No prd. Ale keď je pán C3rv taký macher, hneď z fleku u neho objednávam dva dokonalé krokodíly M286.0 a dva M262.0 prvej série. Podotýkam, musia byť dokonalé, najmenej o 250% lepšie než z MTB. Samozrejme cena je dôležitá. Max 200 € za model
 

Pawlik

Průvodčí
To přeci není žádný argument, ačkoliv ho modeláři rádi používají.
Nemusím být vlastníkem automobilky, abych směl, vcelku objektivně, prohlásit, že třeba Škoda Rapid je plečka ošizená až na kost.
Nemusím umět upéct chleba, abych směl říct, že se ten kupovaný nedá jíst.
Nemusím umět postavit model, abych směl vyslovit kritický názor na hromadnou výrobu hraček MTB.
Nerozhoduje, zdali umím postavit model, rozhoduje, zdali jsem, nebo nejsem ochoten utratit svoje peníze za to, co mi výrobce nabízí.
A pokud nejsem, tak to asi má nějaký relevantní důvod, který klidně mohu zveřejnit.
A 810 od MTB, stejně jako většina (čest výjimkám) jejich modelů, by byla drahá i za 1000 Kč jako hračka pro děti.
A dovolím si tvrdit, že 810 a šestikolák od MTB jsou suverénně jejich nejhorší modely, kde je podobnost s předlouhou opravdu velmi vzdálená.
Navíc C3rv jen vyslovil řečnickou otázku, nic víc, nic míň.

Nespokojenost s tvarem E499.1 od MTB jsem vyřešil takto:
DSCF8261_m.jpg
 

Vrbam

Pomocník strojvedoucího
@Tax Taxi ty můžeš oprášit 3D modelování a nechat si to vytisknout http://www.locolab.cz. Navíc je to jen o přístupu, třeba Šikulové dnes Igra model zvorali kulisy u vozů Bai. Chybu uznali a pak poslali přes prodejce poslali opravený kus.
Další příklad sklon kabin u řad T448.0 na první sérii odfláknuté, po velkých diskuzích to bylo u dalších sériích opravené, proč to nejde už na první pokus.
Další kapitola jsou lokomotivy řady 363 a 163 - model, který je rozměrově větší než předloha a je to vidět. Když si dáte 371 od Pikka a 363 od MTB, tak ta mašina od MTB vypadá jako by brala stereoidy.
 

Tax

Moderátor
Správce
Taxi ty můžeš oprášit 3D modelování ... od MTB, tak ta mašina od MTB vypadá jako by brala stereoidy.

Ale ja nerozporujem že MTB má kopu vecí odfláknutých... S tým nič neurobím.
Mnohokrát som porovnával môj Ganz M275.0 a ten od MTB. Na každom z nich nájdem kopu nedostatkov a nepresností. A netrhá mi to rukáv. 3D model som postavil lebo som chcel, aj keď nie je dokonalý, a fyzický model si kúpim tiež preto že ho chcem. Bez ohľadu na to že je aký je.
Proste keď chcem jazdiť, potrebujem mašinu ktorá sa na danú predlohu podobá, vtedy nepočítam nity. Keď chcem model do vitríny, už budem uvažovať. Myslím že je oveľa lepšie jazdiť napríklad s "posratou" M152-kou než na českú lokálku praštiť VT-80 a tváriť sa že jede jede mašinka
Proste a jednoducho - keď to Miki chcel, tak to kúpil preto aby jazdil a nie aby mu niekto do toho mudroval a radil.

@Pawlik: to si "omaloval" Pikov model, alebo si vytvoril svoj nový? Dá sa stiahnuť?
 
Nahoře