Jak nastavit 1600x1200 v MSTS na FullHD LCD monitorech

Icik

Provozní technik
Ahoj všem, možná už to používáte a nebo možná jste o tom ještě neslyšeli, ale MSTS je dle mě nejpraktičtější a nejhezčí hrát v 1600x1200x32 v okně bez okrajů. Takto je MSTS bez převzorkování na největší možný obraz co lze na 16:9 a 16:10 monitorech bez deformací zobrazit.

Potřebujete k tomu jen prográmek BorderStriper. Tam vyberete aplikaci Train Simulator, kde nechcete zobrazit okraje okna a nastavíte souřadnice X,Y. Nejlépe se mi osvědčily hodnoty X:175 a Y:-35.

http://sourceforge.net/projects/winborderstrip/files/latest/download
01.jpg

MSTS v 1600 x 1200 v okně bez okrajů... [/SIZE]
02.jpg 03.jpg 04.jpg

Delay

Signalista
Ták ja ďakujem za návod už to funguje :) už si užívam 1600x1200 x 32 + nastavenie cez Nvidia inspector :) diki moc
Clip_7.jpg

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Tak jsem to zkusil i já, sice najedu v MSTS na toto rozlišení, ale monitoru se to silně nelíbí a mám tam čtvereček s upozorněním. Zde 2 obrázky. Ta varující tabulka se zobrazuje pouze mě, na obrázkách není vidět. Podotýkám, šel jsem přes ten první program, druhý mě nejde.
scrgrb0.jpg scrgrb1.jpg

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Môjmu PC ( W7 64bit, ATI )sa ten Border striper nejako nepáči, ked kliknem na Set tak to spadne.

Icik

Provozní technik
Chlapi nevím co máte za monitory, ale já mám obyčejný 24" BENG 24 FullHD 1920x1080 RL2455 za 4 tis Kč jako primární a maká to suprově. Žádný upozornění nebo pády nemám.

dejf9

Začátečník
Já mám 23" Samsung 2333HD, který má také FullHD rozlišení a nemusím mít žádné externí programy. V MSTS si nastavím přímo rozlišení 1600x1200, monitor s tím nemá problém. Obraz je pak rozatažený, ale na monitoru si akorát přepnu poměr stran a hru mám nedeformovanou.

Každopádně, pokud vám nejde Border Stripper, můžete zkusit tuto utilitku, na kterou jsem před časem narazil na Steamu. Použití je jednoduché. Spustíte jakoukoli hru. Spustíte program, v trayi se objeví ikonka na kterou kliknnete a vyberete Add Window. Poté se přepnete do hry a stisknete F3 (popřípadě jinou klávesu, pokud si to změnite v nastavení). A hra je v okně. Musím však podotknout, že s MSTS jsem to nezkoušel, jelikož nemám důvod.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Však já také nemám asi LCD s FullHD, moje LCD je asi 5 let staré, pouze jsem to zkoušel.

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Ja mám monitor 1920x1200, takže deformácie nie sú. Ten druhý program mi v MSTS pre zmenu nič neurobil.

Delay

Signalista
nebulus skús ten novši tu verziu 1.2.1 či tak nejak ... pridaj tam to rozlíšenie a daj ho niekam do stredu alebo navrh :) reštartovať PC... mne tam naskočilo asi po niekoľkých dňoch :D neviem ako ale naskočilo

Icik

Provozní technik
dejf9 - tvůj příspěvek v tomto vlákně absolutně nechápu. Bavíme se tu o MSTS, které už pomocí nativního parametru spustím v okně na monitoru FullHD co má jen 1920 x 1080 pomocí prvního programu v 1600 x 1200. Tyto monitory normálně 1600 x 1200 v MSTS nikdy nenabídnou. V okně to mám proto, abych dostal co největší obraz bez deformací v 1600 x 1200 a neměl to převzorkované. Okno je logicky v tomto rozlišení větší než plocha monitoru a proto použiju druhý program, který mi zaručí 1. odstranění rámečku (profit větší viditelné časti obrazu) a 2. si obraz vystředím na střed monitoru popř. posunu jak potřebuju tak, abych viděl třeba přistroje v kabině atd. Pořád ale mám v paměti, že nepřevzorkovaný obraz je větší (jeho výška) 1600 x 1200 než plocha monitoru 1920 x 1080 a určitý irelevantní kousíčky mi budou skrytý.

Nepřevzorkovaný obraz je krásně ostrý a nedělá mi mlhu v dálce zvlášť u vzdálených návěstidel.

Snad to všichni už pochopili o co mi jde. Prostě užít si MSTS v 1600 x 1200 na monitoru, který je jen FullHD 1920 x 1080 v maximální možné kvalitě bez převzorkování.

dejf9

Začátečník
Aha, tobě šlo hlavně o to, aby obraz nebyl převzorkovaný. Teď už to chápu. Já měl za to, že chceš nacpat celý obraz na FullHD monitor. Taky jsem si ujasnil pojem převzorkování. Každopádně se omlouvám za mé poněkud delší vedení. :D

Tyto monitory normálně 1600 x 1200 v MSTS nikdy nenabídnou.
Možná (spíš určitě) jsem se v tom prvním příspěvku špatně vyjádřil. Mně MSTS toto rozlišení nabídne i bez té Custom Resolution Utility i přesto, že mám monitor s maximálním rozlišením 1920x1080. Můj monitor rozlišení 1600x1200 bez problému přijme a nastaví automaticky poměr stran na 4:3, ale obraz je samozřejmě převzorkovaný. Ale většina monitorů toto asi umět nebude.

Vyzkoušel jsem tedy hru v okně bez rámečku a musím říct, že je to opravdu o něčem jiném, než když mi monitor převzorkuje obraz tak, aby se vešel na obrazovku celý. Je pravda, že těch chybějících 120 pixelů nás už nevytrhne.
Každopádně se připojuji k těm, kterým Border Stripper jednoduše nefunguje. To ovládání není tak těžkopádné jako u té druhé utilitky, ale stejně jako nebulusovi mi to po kliknutí na Set celé spadne. Naštěstí ten druhý prográmek umí offset také. Ještě pokoumám několik nastavení v nVidia Inspectoru a bude obraz jak víno.

Takže díky za objasnění situace a za dobrej tip. :)

Tax

Moderátor
Správce
Najlepší tip je vyprdnúť sa na FullHD monitory a kúpiť si poriadny 24" monitor s pomerom strán 16:10 a rozlíšením 1920x1200. Namiesto škopkov piva preliatych cez gágor a prefiltrovaných cez ľadviny si priplatím poriadny monitor a poriadny stolný PC s Core i5 alebo i7 a 8 až 16 GB RAM. Potom s MSTS nie je čo riešiť.

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Sdílím tento názor a mohu jen potvrdit, že tudy vede cesta. Ale jak se namátkově dívám na nabídky monitorů, tak 16:10 už pomalu mizí a bude asi problém něco takového sehnat. A notebook jsem takový už vůbec neviděl. Kromě Deteria s tím jeho prasklým displejem. Ale byl to také nějaký starší kousek. Toho bylo škoda, ten byl na MSTS ideální.

Tax

Moderátor
Správce
... jak se namátkově dívám na nabídky monitorů, tak 16:10 už pomalu mizí a bude asi problém něco takového sehnat.
Zbyňku, oni nemiznú, len sú v inej cenovej relácii a pre inú klientelu. Nevidíš ich pretože sa to nepredáva v hypermarketoch a e-shopoch kde každý pozerá na cenu. Taký základný Dell s IPS vyjde na 250 a viac euro, to je pri Low Cost 23" FullHD monitore viac než dvojnásobok ceny. Ale my nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci. Odnesú si to oči ... tie nezaplatíš, nikto ti ich neopraví.
Ja dávam pre účtovníčky monitory 22" 16:10 a hoci sú drahé, furt sú lepšie čitateľné než lacné FullHD sračky s 21,5". Keď im vysvetlím a ukážem aký je v tom rozdiel, ani jedna z nich neváhala a kúpila si to čo jej menej zoserie oči. Napríklad najlacneší 21,5" FullHD kúpiš za menej než 100 €, spravidla okolo 90 € ale 22" 16:10 stojí 140 € a viac ... Poznáš úslovie: kto chce kam, pomôžme mu tam ;) Kto chce mať oči v prdeli, kúpi si lacný monitor. Kto chce mať problémy so SW, kúpi si lacný počítač ... a kto chce mať nervy z auta, kúpi si škodovku s HTP 1,2 l )))

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Teď se dívám a máš pravdu, kolem 11 tisíc a výš jsou 24´monitory 16:10. Ale jak varuješ, nepoznám u kterých monitorů si kazíš oči a které jsou bezpečné. To jaksi v parametrech monitorů neuvádějí. :)

Icik

Provozní technik
Bohužel pokud má člověk více koníčků a ne jen sedět u kompu tak mu těch peněz na kvalitu moc nezbyde. Tento návod je zkrátka inteligentní řešení jak si pomoci k super kvalitnímu obrazu v MSTS s nulovou investicí.

A vůbec Taxy - zní mi to jako bys teď všem říkal, že kdo nemá i7 s IPS monitorem tak ať na MSTS v pěkný kvalitě rovnou zapomene. Já jsem nabídl řešení pro lidi co mají bohužel monitor jen za pár tisíc a svoje peníze raději dávají někam jinam.

Nahoře