Win 10 a MSTS

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Už ta nemoc Desítek u MSTS zasáhla i mě. Že nejde vyjet z okna Vlastnosti, to bych oželel. Ale tento víkend jsem zjistil, že v editoru je nefunkční pravý Shift na klávesnici. (zkusil jsem i jinou klávesnici) A pro pohyb v editoru je to špatně. A sahat po levém shift je velmi nepraktické. Vyzkoušel jsem tedy editor na druhém slabším počítači, také s Win10 a také grafikou od AMD. Ale také staršího data. A tam vše funguje na 100%. Tedy i editor aktivit. Asi to bude tím, že pro starší HW už není podpora nejnovějších ovladačů. Ale zase na tomhle stavět by asi bylo za trest, jak to má dlouhou odezvu.

Tak jsem zkusil staré dobré osvědčené "Obnovení systému", někam do 11. ledna. A už poté pravý shift funguje. A mohu pokračovat v pokládce kolejí. Jenomže tím se mi zase rozdrbal Logitech Options a já nemohu myší najet do druhého počítače s předlohami. Přitom síť je normálně funkční. A nefunguje Chrome. Tak reinstal jak Chrome, tak Logitech a už funguji.
Já od té doby, kdy před rokem jsem si koupil SSD disk a na něj udělal čistou instalaci Windows 10, tak u MSTS samé problémy. Nejprve FPS v editoru mi postupně zpomalovalo asi na 4, v tom se nedalo stavět. (obnova systému a už OK). Tohle se mi stalo znovu kolem vánoc. Nyní se to už neděje, ale zase mi vypadl ten pravý Shift. A v takových podmínkách já mám stavět tratě. :) Doma víc času spotřebuji reinstalacemi než postavím do MSTS.
Nezná někdo rychlejší obnovení? Jestli to dělá grafika a její ovladače. Ale proč se to tedy neprojeví po následných aktualizacích? Pak to zase nějaký čas funguje i vše znovu aktualizované. Tohle mám právě nyní a MSTS běhá jak hodiny i po restartu počítače. Takže chyba je někde jinde. Aktualizace Desítek?
ovladace.JPG

bob57_cz

Učitel češtiny
Nezná někdo rychlejší obnovení?
Obnovení na dlouho nepomůže, protože w10 si po krátkém čase znovu sáhnou po aktualizacích a situace se bude opakovat, dokud se to neeliminuje jinou novější aktualizací, která snad chybu odstraní.
Řešení existuje, ale je pro opravdu zkušené systemáky. Lze si sestavit vlastní w10 ve verzi PE a dát si do nich implementaci potřebných knihoven a ovladačů pro běh simu a nastavením registrů. Win PE jsou po spuštění z wim souboru vždy stejné a žádné aktualizace ani záplaty si neinstalují.
Funkčnost MSTS ve win10PE jsem tu už ukazoval v projektu Hirens. Stejně tak lze sestavit vlastní českou verzi podle návodů na českém webu craftcom.net.

dvacka

Průvodčí
Ahoj,
nedávno jsem si, ač nerad, vylepšil PC s operačním systémem Win10. OpenRails šlape jako hodinky, takže bych rád vyzkoušel jeho možnosti, jelikož nových modelů/skinů skoro každodenně přibývá. :)
Dnes jsem ale narazil na jeden problém. Při spuštění MSTS Activity Editoru se mi změní rozlišení obrazovky, vyskočí mi editor přes celý monitor a v takovém prostředí nedokážu vytvořit ani základní trasu hráče.
Měl by někdo z vás prosím nějaký návod, co ve vlastnostech editoru aktivit/grafické karty či jinde změnit, abych měl i při doporučeném rozlišení obrazovky funkční editor a dalo se v něm pohybovat, vytvářet trasy atd.?
Děkuji za odpověď :)

bob57_cz

Učitel češtiny
Při spuštění MSTS Activity Editoru se mi změní rozlišení obrazovky, vyskočí mi editor přes celý monitor a v takovém prostředí nedokážu vytvořit ani základní trasu hráče.
Měl by někdo z vás prosím nějaký návod, co ve vlastnostech editoru aktivit/grafické karty či jinde změnit, abych měl i při doporučeném rozlišení obrazovky funkční editor a dalo se v něm pohybovat, vytvářet trasy atd.?
Děkuji za odpověď :)
Spouštěj editor přes samostatný zástupce pro souštění s parametrem v okně a ne dafaultně na celou plochu z loaderu.
( T:\MSTS\train.exe -toolset -mem:512 -vm:w )
Od „vynalezení” mstsbin už nespouštíme loader, ale vše přímo přes zástupce s parametry.

Opíčák_350

Cestující
Áno, chyba bude u mňa... Ale skúšal som už všetko možné a stále bez výsledku.
Zapnem editor a skôr ako sa načíta okno, hra spadne.

Yura

Začátečník
A nechcete se raději projíždět v Openrails? Než se tak dlouho trápit s rozdejchání MSTS v Desítkách? Na volnou jízdu je v OR o 100% hodnotnější zážitek. Tedy až na jen beta verze ladění a nedořešení zobrazování a animací některých kabin lokomotiv.

Já jsem se snažil dostat MSTS na svůj desktop

OS Windows 10 Home 64-bit v1903
CPU Intel Core i5 @ 2.80GHz Coffee Lake
RAM 16 GB
GK NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
HDD Samsung SSD 860 EVO 250GB

jen z toho důvodu, že mám problém u trati 321, že se po jisté ujeté vzdálenosti v OR začne simulace postupně trhat (nebo spíš houpat) tak moc, že se to nedá vydržet, a nepomůže ani uložení a restart OR. Zkoušel jsem všechna možná nastavení, verze OR, úpravu registrů a nic nepomohlo. Přitom s tratí BP žádný takový problém není. Vím, že stavitel trati psal, že není optimalizovaná pro OR, ale jestli to je ten důvod, to jsem nezjistil.

Zpět k MSTS, pochopil jsem správně, že na svůj stroj z roku 2018, jak se tady říká "novější železo", už MSTS nedostanu? Protože i když jsem udělal všechno podle návodů/desatera, tak jej nespustím. Chvilku černá obrazovka a pak nic.

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Žádná trať se pro OR neoptimalizuje, kromě souboru návěstidel a jednoho příkazu, aby stromy osazené hromadně vymezeným obdélníkovým polem nezasahovaly do kolejí. Jinak se nic nemění.

Yura

Začátečník
Žádná trať se pro OR neoptimalizuje, kromě souboru návěstidel a jednoho příkazu, aby stromy osazené hromadně vymezeným obdélníkovým polem nezasahovaly do kolejí. Jinak se nic nemění.

V tom případě nevím, kde je chyba. BP běží v OR krásně, 321 jak jsem psal výše, nedojedu plynule ani z Prahy do Ostravy, natož dál na východ.

Myslíte tedy, že MSTS by se měl na počítači této konfigurace rozběhnout?

dvacka

Průvodčí
Ahoj, na začátku tohoto roku jsem musel nuceně přejít na nový PC s Win10 a ač je to docela dobré "železo", tak Trať 321 se mi také sekala.
Na záseky mi pomohlo toto nastavení (příspěvek č. 843). Mám to nastavené přesně podle obrázku a vše OK.
Kamarád, který má ještě Win7, ale sestavu z roku 2016, s tímto nastavením zvládá v pohodě oba velké projekty, tedy BP i 321.
Osobně jsem MSTS na své sestavě rozjel i s editorem aktivit. Instalaci jsem prováděl podle desatera/svoje zkušenosti.

Yura

Začátečník
Ahoj, na začátku tohoto roku jsem musel nuceně přejít na nový PC s Win10 a ač je to docela dobré "železo", tak Trať 321 se mi také sekala.
Na záseky mi pomohlo toto nastavení (příspěvek č. 843). Mám to nastavené přesně podle obrázku a vše OK.
Kamarád, který má ještě Win7, ale sestavu z roku 2016, s tímto nastavením zvládá v pohodě oba velké projekty, tedy BP i 321.
Osobně jsem MSTS na své sestavě rozjel i s editorem aktivit. Instalaci jsem prováděl podle desatera/svoje zkušenosti.

Díky, funguje perfektně :)

dvacka

Průvodčí
No, mě bohužel nefunguje. Mám doma CD s MSTS, ale ani po instalaci všech doplňků trati BP a návodu pana Šemory to ve Windows 10 prostě nerozjedu :confused:. (kdyžtak to budeme řešit v jiném vlákně, sem se to nehodí)

Píše Ti to nějakou hlášku nebo se to ani nespustí? Zkoušel jsi instalaci spouštět jako správce? Já v únoru musel přejít pod Win10, měl jsem strach, že MSTS a AE nerozjedu, ale spuštěno bez jediného problému :)

Václav Polák

Skladník
Píše Ti to nějakou hlášku nebo se to ani nespustí? Zkoušel jsi instalaci spouštět jako správce? Já v únoru musel přejít pod Win10, měl jsem strach, že MSTS a AE nerozjedu, ale spuštěno bez jediného problému :)
No, teď přesně nevím, jakmile se k tomu dostanu tak to vyzkouším znovu. Myslím že zásadní problém bude moje grafická karta AMD. I když je zde soubor by měl tento „bug” opravit. Jinak mohu prosit o nějaký velmi stručný návod? Je možné že někde dělám chybu. :)

bob57_cz

Učitel češtiny
No, teď přesně nevím, jakmile se k tomu dostanu tak to vyzkouším znovu. Myslím že zásadní problém bude moje grafická karta AMD. I když je zde soubor by měl tento „bug” opravit. Jinak mohu prosit o nějaký velmi stručný návod? Je možné že někde dělám chybu. :)
AMD není problém. Pokud náhodou trucuje, tak funguje stejný udělátor jako ve win8 s doplněním knihovny do adresáře simulátoru. Zalistuj v tomhle vláknu zpět, napsal jsem tu dost podrobností.
Pokud se pokoušíš spouštět editory či MSTS přímo pomocí loaderu, tak se nelze nefunkčnosti divit. Návody a doporučení se nečtou. Musíš train.exe spouštět přímo jako správce a to s patřičnými parametry pro požadovanou funkci. Tedy i editor. Parametry jsou vypsány u Džordže na webu msts-bin.

Václav Polák

Skladník
Dobrý den,
po instalaci MSTS z CD disku a všech potřebných součástí ze "setupu" trati BP se po spuštění jako správcve MSTS objeví černá obrazovka a asi půl minuty je vidět načítací kurzor. Potom program spadne bez jakékoliv chybové hlášky.:(
Díky za každou pomoc!

Nahoře