Pomoc začínajícímu modelářovi

dem

Strojvedoucí
Zbynek zlučovať nedokáže ani 3dmax. Všetko čo chceš mať ako jeden objekt musíš ako objekt aj vymodelovat...Môžeš to samozrejme mať s viacerých objektov atachnute, ale bez modelu v max formáte hotové modeli nezlucis.....Jedine piratsky ale to sa pre chyby modelu tak či tak neoplatí.

mikulda

Průvodčí
Ale například pokud potřebuji načíst kolejiště nádraží a dle nich vymodelovat rampy či perony nebo slučovat objekty, abych odlehčil přeplněné čtverce, to už asi gmax neumí. Ale od toho fórum je, aby se člověk zeptal, jaké jsou možnosti. Byl to jen dotaz do budoucna. Zatím mám práci na dokončení BP89.

Ten můj Gmax to umí. Neumí teda načíst kolejiště, to si musím v trati přesně odměřit, ale to by pro zkušeného stavitele neměl být problém.
iviewcapture_date_05_02_2016_time_01_05_39.jpg
iviewcapture_date_05_02_2016_time_01_07_49.jpg

dem

Strojvedoucí
Mikulda zlučuje ti nezávisle S súbory? Tomu neverím.....Podľa mňa si nepochopil čo som napísal.

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Právě kolikrát zírám do předlohy a marně prohledávám databázi domečků, co se nejlépe podobá a nic se nehodí. Přitom za stejný čas nějakou tu hranatou halu bych asi musel zvládnout vymodelovat přímo na míru. A takových jen škatul je třeba hodně. Zkrátka Gmax jsem si nainstaloval, základní nastavení jsem našel v návodech, ale i tak se na nějaké začátky poptám na slezině. Uvidím.

dem

Strojvedoucí
Zbynek pisal o zlucovani modelov do jedného. Aspoň ja teda ešte čítať viem. A na to som mu aj odpovedal. To čo som mu napísal je presne tak ako som mu to napísal......Tak sa zase zbytočne montujete do toho čo bolo už zodpovedane.

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Například Praha, ale i jiné oblasti, jako Pardubice, Choceň, které byly osázené již hotovými modely, ale bylo zde nad limit objektů na čtverec, tak kdysi Martin u své trati udělal pokus, kde se objekty sloučily do několika skupin a poté jeho Praha šla už projet. U sebe jsem měl podobné problémy, tak jsem vybral skupiny domů, stromů, sloupů TV, auta, skalní bloky, námezníky, atd Opsaly se souřadnice umístění modelů a sloučilo se to jako jeden celek. Například Barrandovský most je poskládaný snad ze stovky malých betonových mostů 50m dlouhých a celek je jako asi 4 díly tohoto mostu.
Ano, byla řeč o sloučení "s" souborů. Bez toho se velká města stavět nedají. Alespoň ne v MSTS.

dem

Strojvedoucí
A presne na toto som ti odpovedal,lebo som vedel čo máš na mysli.....Musíš mať zdrojove súbori tých modelov aby si to vedel spojiť (atachnut).....Alebo si to vymodelovat sám tak aby to bol jeden objekt. Ale tu je to asi celkom normálne že ten kto ten program nepozná a nepoužíva opravuje toho čo ho používa, že Tome?

Stingray

Skladník
Modeláři mě asi potlučou, ale přidám slovo do pranice.
Pro nás domečkáře je dle mého názoru dostačující SketchUp. Ano, jistě, s určitými výhradami. Je oproti svým starším a větším bratříčkům mnohem jednodušší na ovládání a odvede vyhovující práci při tvorbě "krabic". Při dobře připravené textuře je otexturování otázkou chvilky, export do shapu taky funguje. Při dobrém pochopení funkce LODů (ano, už jsem se polepšil) je i tohle pohoda. A co se týče "slepování" modelů - zrovna dnes jsem si shodou okolností vyzkoušel postup, jak si naimportovat modely z původních shapů. Existuje prográmek MSTS ShapeConverter, kterým si můžete vyexportovat modely do 3ds formátu. A 3ds umí SketchUp naimportovat. Pokud si předtím vyexportujete textury do BMP, můžete je na importovaný model v SU jednoduše dostat v původních pozicích jako na originálu. Dokonce si můžete naimportovat i modely kolejí a na konci je z modelu vymazat. Nebo si můžete vytvořit pod modely terén. Existuje i rozšíření, které umí vygenerovat v SU terén z dat à la SRTM (nezkoušel jsem). Na terén si můžete podložit fotomapu z googlu. Pozicování a rozměry lze specifikovat až v desetinách milimetru. Jakmile máte naimportované jednotlivé modely do jedné scény, vyexportujete celou scénu jako jeden shape soubor (jediné co by mě zajímalo je, jestli třeba 5 oddělených domečků v grupě v jednom jediném shape souboru vezme MSTS/ORTS jako jeden objekt a nebo jako 5... to jsem ještě nezkoumal...).
Je to samozřejmě s jistými výhradami a za dodržení určitého pracovního postupu. Ale na to jsme snad zvyklí.
A samozřejmě se SketchUp opravdu nehodí na modely vozidel!
Na slezině můžu udělat ukázku, bude-li zájem...

Miran

Moderátor
Správce
Výborně,
tak tady to mají ti "taky modeláři" jak na stříbrném podnose. Ještě že toto není žádná sranda se složitějšími modely. Tento "nový" postup my zkušenější známe asi tak 3 roky nazpět. A autorská práva k původním modelům ti asi nic neříkají, že....

dem

Strojvedoucí
Nelámal by som si nad tým hlavu Mirane....Dnešný "taky modeláři" nemajú trpezlivosť na niečo takéto...Kto toto dokáže,tak ten dokáže už aj samostatne pracovať na svojich projektoch. O možnosti spätného konvertu napríklad ja viem už dávno,ale radšej tvorím svoje vlastné.....

F

FrantaVopička

Host
Bohužel, je to tak. A netýká se to jen "taky modelářů". Vím o tom, že mé modely byly takto sloučeny, aniž by se mě někdo na něco ptal...

JiříkTK

Pomocník strojvedoucího
Nevím sice nic o tomto konkrétním případě, ale když si vytáhneš model z nějaké trati, tak pokud se autor nezvěčnil někam do textur, je nezjistitelný.

Stingray

Skladník
Chtěl jsem napsat obšírnou obhajobu a vysvětlení. Ale nenapíšu.....

Klidně mě suďte, lynčujte, kamenujte, zastřelte, exkomunikujte - jak je libo. Dobře mi tak. Ale zkuste se, prosím, na chvilku zamyslet nad tím, jestli komunita není v některých věcech sama proti sobě.....

dem

Strojvedoucí
Tento spôsob je celkom rozšírený a poznajú ho celkom dobre......Viac ako si chcete pripustiť....Mazať je to celkom zbytočné.

Nahoře