Virtuální železniční dílny - OR nastavení pro modely

Pawlik

Průvodčí
Zde:
(CD_750285,
Comment ( "Josef Vogeltanz - 26.07.2018" )
Comment ( "Uprava - 02.03.2021" )
Stejně je na tom i nedávno uveřejněná laminátka.

spatne.JPG
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
No a co z toho vyplývá? Trakční křivka je hyperbola. Ale protože je to hyperbola trakční, má svá omezení. Jinak bych musel psát do engu nekonečno souřadnic XY.
Omezení je vlivem adheze, max. rychlosti a měrným vozidlovým odporem. Proto do engu uvádím jen využitelnou oblast. A to ještě oblast využitelnou simulátorem OR, resp. jeho metodou výpočtu okamžité tažné síly nebo trakčního proudu.
 

vaskovy_vlaky

Pokladník
Musím říct, že se mi stalo totéž, při rozjezdu s 600 tun s loko 750 (josefovo ladeni) jsem tam mohl dat bezproblemu 8 stupen pri rozjezdu, ale pak jsem vzal ladeni ze stranek malard.hys.cz a 8 stupen jsem pak mohl dat az od cca 40-50 kmh, takze je to mozna z toho duvodu, že to josef dela na nejake jine verzi, popr ma jine nastaveni, takze bych uplne nehazel vinu na josefa ze dela nesmyslne ladeni, ale spis bych se zameril na verze OR a jejich nastaveni.
 

Pawlik

Průvodčí
To je tvůj neustálý omyl, simulátor nepřestane číst tu křivku tam, kde končí její hyperbolický tvar. On ji čte i pro nižší rychlosti (vodorovná čára).
Stupně 5, 6 (ten je hodně zvláštní, ani kočka, ani pes), 7 a 8 ve té tvé charakteristice žádné omezení adhezí nemají, protože se adhezní křivky ani nedotknou.
Takto se chová tvá lokomotiva:
spatne_krivky.JPG


Takto se chová skutečná lokomotiva:
skutecna_chka.JPG


A takto se chová lokomotiva, která má správně extrapolované křivky pro oblast nižších rychlostí. Zde JE omezení adhezí, u tebe není:

opravene_krivky.JPG


Josefe, pokud to pochopíš a uznáš svůj omyl, rád ti pomůžu, pokud ne, domluvil jsem.

@vaskovy_vlaky
To není o hledání viníka. To je trpělivá osvěta, aby tam nebyly nesmysly, stačí jen málo.
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
Teorie je sice jedna stránka věci, ale tou druhou je aplikace v simulátoru. OR nevypočítává okamžitou trakční sílu (nebo trakční proud) pouze z dat nalezených v parametrech ORTSTractionCharacteristics nebo ORTSMaxTractiveForceCurves (což je případ 750).
 

Icik

Pomocník strojvedoucího
Josefe vzpomeň si prosím jak jsme bojovali se 742 tenkrát. Ta mašina nám nechtěla vůbec klouzat. Měnili jsme procentuální hodnotu varování skluzu, ale to nebylo ono. Pak nás ale napadlo, že přeci TM vyvine daleko více síly než je vidět jen na křivkách. No a pak začala mašina klouzat.
Na křivkách bývá vidět už jen výstup využitelné síly, ale do vstupu musíme přeci zadat hrubou nezkreslenou sílu, která se pak deformuje právě adhezí a dalšími podmínkami. To ale dělá už simulátor a ne zadavatel vstupních hodnot.
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
To ano. Ale tehdy jsme nikdo neměli tušení, že není nutné se držet defaultních hodnot ORTSCurtius_Kniffler.
Stejně tak nikdo netušil jakou roli hrají parametry MaxContinuousForce, MaxCurrent, MaxForce, MaxPower, MaxVelocity, ORTSDriveWheelWeight, ORTSSpeedOfMaxContinuousForce pro simulaci okamžité trakční síly. Třeba zrovna parametru MaxCurrent jsem nikdy nepřikládal velký význam a vida, opak je pravdou. Když pominu skutečnost, že tu "pilu" ORTS není s to nikdy napodobit (nebo alespoň aktuálně), kde potom končí hranice Ft nad mezí adheze? Není lajna (jinak vyčítaná) 250kN málo? Nemělo by jít o 500kN, 700kN? Vždyť jde o hyperbolu, oba konce mizí v nekonečnu (alespoň, že jeden je utnut rychlostí).
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
A k tomu jsem si ještě teď vzpomněl na poněkud záludné chování OR v případě že uložíš a opět načteš pozici s vozidlem s upravenou adhezí ...
 

Dan J.

Strojvedoucí
A k tomu jsem si ještě teď vzpomněl na poněkud záludné chování OR v případě že uložíš a opět načteš pozici s vozidlem s upravenou adhezí ...
V tomhle mně OR taky pěkně štve, i když v jiných situacích. Nechápu, proč když člověk uloží hru, tenhle imulátor si to nezapamatuje celé, jak bylo uloženo se vším všudy. Tohle je podstatná a důležitá věc a obrovský BUG Open Rails. Už třeba:
- Souprava, kde je v čele diesel a druhá pára a já zapnu v páře topení pro vozy, přejdu zpět do dieselu, ale po nahrání vozy netopí a musím zpět do páry a topená zapnout. To je ale jen kosmetiký problém, ale i tak.
- Horší problém, traffic si zažádá o svolení proti stůj kodem 60002 a normálně projede, ale když zažádá a já uložím hru a znova nahraji, stojí tam jak tydýt a že má svolení už si nepamatuje.
- Proč jde u nových verzí celá mašina po nahrání úkolu do skuzu a tachometr je na 0, až po cca pár sekundách se to srovná? Ale aspoň to.

Těch případů je daleko víc. Prostě když uložím aktivitu, měl by OR po nahrání nahrát úkol, přesně tak v jakém stavu byl uložen. S tímhle jsem se v žádné hře nesetkal jen u tohoto simulátoru.
 

Ondra N

Začátečník
Zdravím vás, můžete mi prosím poradit? Stejný postup, jak jsem zvyklý, mi na rozjetí modelu 470 nefunguje. Textury se nezobrazí, pouze figurka strojvedoucího. Můj postup: stáhnu ladění, nakopíruju složku CDlok470 do TRAINS a k tomu nakopíruju veškeré soubory modelu ze stránek od Pikka, kromě souborů .eng a .wag. Všiml jsem si, že je špatně pojmenovaný soubor common.cab (v balíčku je commom.cab), to jsem si samozřejmě opravil. Dělám něco špatně? Je potřeba přejmenovat všechny soubory modelu na CD_xy místo xy?
 

Ondra N

Začátečník
Odpovím si - kdyby to někdo řešil: např.: WagonShape ( CD_470001.s ) v .engu přejmenovat na WagonShape ( 470001.s ) atd atd...
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
Zdravím vás, můžete mi prosím poradit? Stejný postup, jak jsem zvyklý, mi na rozjetí modelu 470 nefunguje. Textury se nezobrazí, pouze figurka strojvedoucího. Můj postup: stáhnu ladění, nakopíruju složku CDlok470 do TRAINS a k tomu nakopíruju veškeré soubory modelu ze stránek od Pikka, kromě souborů .eng a .wag. Všiml jsem si, že je špatně pojmenovaný soubor common.cab (v balíčku je commom.cab), to jsem si samozřejmě opravil. Dělám něco špatně? Je potřeba přejmenovat všechny soubory modelu na CD_xy místo xy?
Podíval jsem se a zjistil jsem, že pomotané to mám já. A jsi první, kdo si to stáhnul a všiml, že to nesedí. Už je opraveno. Takže CDlok470 celou i s obsahem do trainsetu. common.cab taky a k tomu dokopírovat .ace a .s z původního.
 

poison

Pomocník strojvedoucího
Asi ne, když u Pikku na webu se složka s jednotkou jmenuje 470-CSR_EM499, v ní je soubor 470001.eng a ty máš na webu složku CDlok470 a v ní soubor CD_470001.eng. Pak se nediv, že to nikomu nebude fungovat ani za boha.
 
Nahoře