Historické osobné vagóny a prípojné vozy ČSD

Tax

Moderátor
Správce
Niečo najmä pre @Dan J. : Vozy Ba-3 xxxx začínajú dostávať dobové medzivozové prechody: Mechy boli v 50-tych rokoch vymieňavé za jednoduché mostíky s mrežami :D Kedy to bude hotové? Možno o týždeň? O dva? V tejto podobe budú "Gölsdorfove ringoffery" pužiteľné aktivity ČSD v rokoch 1956 - 68

ba3-xxxx.JPG
 

Tax

Moderátor
Správce
@Acatus : až to vydám kľudne môžeš vytvoriť iné verzie náterov. Ja vychádzam z obrázkov ktoré mám - použil som zelenú zo zachovalých rybákov.
 

Acatus

Provozní technik
Ahá! Podstata veci je v tom, že se jedná o nový model a ne prezentaci repaintu. Tak to se omlouvám. Můj dotaz byl čistě dotazem na parametry skinu. Tady v těchto vozech nemám přehled, co je new model a co skin. Tak to se taky přidám a dávám velký palec hore.
 

Tax

Moderátor
Správce
@Venny @Acatus : Čo vám bráni zdvihnúť prdel a ísť nafotiť nejaké pekné zelenučné rybáky alebo iné zelené plechové osobné vagóny? Ja už som odfotil a použil všetky tri čo sú v ŽMSR :p
@Acatus : Je to stavebnica modelov, je samozrejmé že ak Ba vychádza z Ca tak rozdiel tam bude minimálny, ale nejaký predsalen bude. Pre 30-te roky som pripravil ABa, ABCa, BCa a Ca vo viacerých verziách. Pre 50-te roky môžem vydať len to čo hodnoverne existovalo a na čo mám aspň aké-také použiteľné podklady.
Alebo je tu ešte jedna možnosť, ak sa vám to nepáči tak môžem sa na to vysrať a nechať tieto modely len pre seba a pre pár priateľov :p A potom tak môžete očakávať aj Ganz M298.0, pracovné vozy či dráteníky. Enem pro nás a naše dítky :p
 

Acatus

Provozní technik
No, sám jsi nastavil úroveň komunikace: prdel, tenkou nervovou strunu, výhružky. Mi se tak nízko příčí zacházet, minimálně v osobní rovině, neboť kam toto vede? Ani by mě nenapadlo, že při regulacích Boba_cz57 se zde někdo takto namíchne z poznámky, jestli ty vozy nebyly tmavší zelené? Samozřejmě, že všichni víme, že byly. Samo že vši víme, že tady tyto tyrkysové zelenky dojebal v 90. letech min. století převodník ČSN - RAL, kterého se tupě v CZ chytla banda technologů z odboru oprav kolejových vozidel a na 20 let v CZ dosrala stejnosměrnou trakci, než se tu (v CZ) nagrcal Najgrc (resp. Žaluda) se svým korposrátem. Vždyť vši víme, že dnes už málokdo v CZ umí natřít bobinu správně. Ještě že v Blavě máte v žopce Doda (ne toho msts), který to dělá správně. A jak jsem už zmínil. Evidentně jde o počin stavby modelu a ne repaint, čímž je úplně jedno, jak to bude barevné a respektuji. V podstatě bych zdrojový model dělal asi jako 3D modely.... nejlépe nejdřve v základní matné šedé, ve které na světle nejlépe vyniknou detaily a defekty.
S čímž se však nesmířím, že se mnou jednáš jako s nějakým obtížným hmyzem. Proto zvedám prdel, držím pichu (neb vosa je rodu ženského) a jdu ti z očí, ... ale taky proto, že modely máš pěkné, lak se dá přetřít a taky nechci dělat zle tvým nedítkám.

Sám F. Ringhoffer svým dětem radil:Věř v Boha a on tě neopustí! Mysli pravdivě, mluv pravdivě a jednej pravdivě.“ Mimo jiné jim doporučoval, aby zůstaly vždy v klidu, daly si pozor na ty, kteří je příliš chválí, a hlupákům šly z cesty.
 

Tax

Moderátor
Správce
@Acatus : Tú prdel som myslel ironicky. Že si sa ozval k farbám resp. odtieňom to mi nevadí, máš nárok na svoj názor. Vieš čo mi vadí? Že každý tu vie ako a čo by ten druhý mal urobiť, ale nikto okrem zopár málo jedincov nepomôže.
K tvojmu výkladu zelenej farby: Zelená naozaj po zoxidovaní vyzerá ako tyrkysová ( napríklad je to dobre vidieť u Ca pancierakov v ŽMSR ), zato ja nemôžem. Farbu beriem z existujúcich vagónov, aké sú také sú. Keď sa nájde nejaký dobrovoľník a vyfotí niečo čo je použiteľné tak nie je problém aby niekto urobil lepšiu textúru. Ale ja už to nebudem. Inak tých dobrovoľníkov čo mi poslali aspoň niekoľko použiteľných fotiek spočítam na prstoch jednej ruky a to ich ešte nepoužijem všetky. Teda môžem robiť len s tým čo mám.
Ja sa nevyhrážam, len som to uviedol ako jednu z možných alternatív. Pre mňa nie je nič jednoduchšie než vyprdnúť sa na nejakú tvorbu, zvlášť keď sa to verejnosti nepáči. Ak niečo urobím nemám problém zverejniť to, ale načo niečo robiť a zverejňovať to keď to robím na<|> ? :D
 

Tax

Moderátor
Správce
Ešte k tým farbám:

Farba je z toho čo môžem nafotiť alebo čo mi nejakí tí dvaja ochotní ľúďovia pošlú. Pošlú to tak ako to ich foťáky vedia nafotiť, ako im to slnečný svit poserie a k tomu sa pridá ďalších tisíc rôznych faktorov a traktorov.
Každý monitor jeden a ten istý model zobrazí inak. Môj Dell to zobrazí tak ako to vidím ja, keď má niekto iný monitor tak to vidí inak. Bežný noťasovský monitor s lesklou obrazovkou ukáže možno tak riť Paľovu, ale určite neukáže farby správne. Veľký modelár, môj guru Ivo Mahel mi svojho času v Prahe pri pive povedal toto: Na odtieň farby sa vyprdni, každý to vidí inak. Dodrž správnu farebnú schému a správe popisky.
Momentálne jediný novonatretý vagón v ŽMSR je pancierak a ten sa teraz leskne ako psie gule, takže nateraz je na textúry nepoužiteľný. Všetky ostatné fotky som už použil a iné nemám. Tak vagón bude aký bude a kto chce môže urobiť textúry lepšie.
 

Tom Kanka

Průvodčí
Otázka je, jak zjistit přesný odstín z minulosti. Viz příklad M 140.5, který byl uváděn jak modro - krémový, a pak se objevila dobová fotografie, na jejíž druhé straně byla tužkou poznámka "Náš zelený šíp". Podobně, jestli se nepletu, Jarda Skůra vytvořil model E 469.3030 v modré barvě podle fotografie z haly okruhu VÚŽ, kde pod žlutou laminátovou střechou haly se mašina tváří do modra, ačkoli neexistuje žádný jiný důkaz, že ta mašina tak byla někdy natřená.
 

bob57_cz

Učitel češtiny
Podobně, jestli se nepletu, Jarda Skůra vytvořil model E 469.3030 v modré barvě podle fotografie z haly okruhu VÚŽ, kde pod žlutou laminátovou střechou haly se mašina tváří do modra, ačkoli neexistuje žádný jiný důkaz, že ta mašina tak byla někdy natřená.
Pleteš se. Na Jardově stránce je pouze tahle fotečka podle reálu, ale model k mání není. Samotný stroj v reálu prošel mnoha úpravami. Tahle fotka je asi tou kontroverzní.
 

jagg

Pokladník
Tak či onak, vše nasvědčuje tomu, že interpretace barev na té "kontroverzní" fotce není zrovna správná. Asi nějaké ORWO v kombinaci s horšími světelnými podmínkami (a nasvícením?).
 

Dan J.

Strojvedoucí
U historických vozidel je jeden velký problém. Když jsem dělal skiny prkeňáků, ale i Bajek, tak si musí člověk víceméně osvěžit paměť jak vypadaly ve skutečném provozu. Poněvač nejsou žádné fotky, pomalu ani černobílé, natož tak barevné. U vozů co tvoří Tax bych třeba já osobně paměť neoživil vůbec, bo v 58. se mnou tatík ještě ochcával ploty. :) Takže vlastně modelář i skinař z období poválečných a předválečných let plete z hovna bič a snaží se, aby to prostě nějak odpovídalo. Nejhorší je, že ještě za dob komunismu, kdy se dělaly historické vozy, tak se snažilo dělat je dle období, jak skutečně v provozu vypadaly, dnes se tvoří jakési paskvily, ze kterých se fakt čerpat nedá.
 

Josef Vogeltanz

Pomocník strojvedoucího
.... Asi nějaké ORWO v kombinaci s horšími světelnými podmínkami (a nasvícením?).
Nepodceňoval bych. I v té době kupodivu nabízely prodejny Fotokina barevné materiály AGFA a černobílé ILFORD. Tehdejší fotolaby to uměly i zpracovat. V porovnání s materiály ORWO a FOMA za dvojnásobek, ale to u profesionálního nebo firemního (pardon, podnikového) focení nehrálo roli. Tady je to spíš vypadá na degradaci barev papíru od světla, jak byla fotka někde vystavena.
 
Nahoře