Pulty - aky sa da zohnat, ako by sa dali ev. vyrobit, ...

Tax

Moderátor
Správce
... odkiaľ bol niekoľkokrát inzerát z neznámych príčin zmazaný.:confused:
Ten problém sa volá ASP, je to chorý a nevhodný systém na chod tak rozsiahleho portálu ako sú červené stránky. Na druhej strane je nemysliteľné prekopať celý server na iný systém, napríklad PHP alebo Jomlu

Miran

Moderátor
Správce
Hezké.
ale nikde tam není cena. Asi se bude potřeba při placení usmívat. Tohle vypadá na náhradní díly na skutečné stroje, a tam se na nějakou tu pětku až tak moc nekouká...;);););)

Zkouším bastlit pult pro ORTS na Arduinu. Tlačítkové spínače a přepínače nejsou problém, zajímavější je analogové ovládání (výkon, brzdy...). Objektem pro "ubližování" se zatím stal motorák 810. Úvodní testování vypadá dobře, oříškem je trochu vlaková brzda, která nemá lineární charakteristiky ovládání. Poněkud mi taky chybí zpětná vazba dat z ORTS, ale bez toho se snad zatím obejdu. Když z toho něco vzejde, dám sem určitě nějaké výsledky bádání...

P.S.: kdyby měl někdo už nějaké zkušenosti ze svých pokusů (přímo s Arduinem), jsou jakékoliv informace vítány.

Ahoj,
arduino je určitě zajímavý počin, my zatím jedeme v kombinaci mikrokontrolerů picaxe a pokeysu, také s OR. Nyní nám funguje opakovač, rychloměr, a oba barometry :)

Koukal jsem na to: jo, Picaxe vypadá zajímavě, PIC na basicu místo assembleru... Pokeys je sice jako Arduino na steroidech, horší je ale jeho dostupnost v krajinách vezdejších. Mě se dřív dostalo pod ruce Arduino (dobrá dostupnost i dokumentace), tak zkouším co se z něj dá vymačknout. Zatím mi plní funkci externích hodin pro (téměř) přesné odměřování milisekund (Windoze v normálním režimu umí "tikat" jen po 16-ti ms) a posílá data z potenciometrů (lze zaměnit za rotační enkodéry) umístěných v kartonovém krabico-jako-pultu ;) . Data zpracovávám vlastním programem a generuju stisky kláves odměřované přesně na milisekundy (ORTS je velmi citlivé na délku stisku klávesy). Nastavením vlastního programu odpadá předělávání ENGů mašin. Teď řeším tu nelineárnost brzdiče u 810-ky, posléze se pokusím prokousat i k jiným strojům. Na hodnocení použitelnosti výsledků je samozřejmě ještě velmi brzy...

OK, OK, tolik jsem toho zas neřek'... :D

Nemá to být ani "trucprojekt" ani "útok" na Pokeys. Šlo jen o to, že Arduino mám na stole a tak chci vyzkoušet co všechno se s ním dá dělat...

Arduino umí spoustu věcí, může fungovat klidně i jako klávesnice, myš nebo joystick, krom toho má opravdu velkou spoustu doplňkových modulů, čidla, senzory, servo motory, krokové motory, displeje i dotykové, může vám třeba i měřit teplotu ;), vše dostupné na domácím trhu... tak proč to nezkusit...

Přesto, jak už jsem psal, bez zpětné vazby údajů z ORTS to nebude nikdy ono:(. Ideální model by vypadal tak: nastavím analogový ovládací prvek na 56% - ORTS dostane info o nastavení na 56%, provede ho a nazpět podá informaci že bylo nastaveno na 56%. To v současnosti nelze provést, tak hledám jiné cestičky a obezličky, jak se tomu "naslepo" aspoň přiblížit. Je škoda že informace exportovatelné pomocí F12 do .csv souboru nelze posílat třeba na nějaký socket. Tak to zkouším nějak obejít a naprogramovat...

Tak jak už asi víte povedlo se nám vytáhnout, díky jednomu šikovnému programátorovy data z Open rails.

A co tedy všechno taháme?
Čas - hodina, minuta,sekunda
Rychlost indikovaná (náprava)
Tlak ve vzduchojemu ( hlavní vzduchojem ) červená ručička
Tlak v potrubí ( brzdové potrubí ) černá ručička
Tlak v potrubí eq. ( Převodník ) černá ručička
Tlak v brzdovém válci (brzdový válec ) červená ručička
Trakční proud / Zatížení přední
Trakční proud / Zatížení zadní
Budící proud
Trakční napětí
Vlakový zabezpečovač - živý muž
Vlakový zabezpečovač - opakovač
Otáčky dieselu
Teplota dieselu
Tlak oleje dieselu
Prokluz kol
Výkon
Výkon EDB

Tady je na ukázku blokové schéma jak to celé nějak funguje (časem přidáme i videa :)

Blokové schéma jpg.jpg

Tak máme pro vás malou ochutnávku z přenosu dat z Open Rails.
Jakub, autor videí , sice chvíli brblal, že by to chtělo videa natočit trošku jinak, ale nakonec pod malým nátlakem se zveřejněním souhlasil.

Takže co tu pro vás máme:
1.Rychloměr a návěstní opakovač Mirel

2.Samotný rychloměr

3.Video nám zachycuje ukázku funkčního ampérmetru

4.Video nám zachycuje funkčnost manometru

hunerian

Začátečník
Zdravím všechny příznivce pultů.
Mohl bych se zeptat jakým způsobem dolujete z Open Rails ty data?
Zkouším si postavit svůj mini pult a jediné co jsem vydoloval byla rychlost, a ještě způsob zisku nebyl nijak zázračný. V podstatě se jednalo o neustálé sledování změn logu, kde se rychlost objevovala.
Tento způsob mi přijde dosti nepraktický, neb musím neustále mačkat F12 (sice mám na to makro, ale není to ono).
Potřeboval bych jestli by mi někdo neporadil jak dostat údaje o rychlosti, rychlostním limitu a stavu návěstního opakovače. Ty bych přes sériovou linku předal řídicímu obvodu segmentového dislpleje a diod představující návěstní opakovač.
Díky moc a přeji hodně ujetých km.

Howky

Signalista
Máme upravený zdrojáky Open Rails. A všechny potřebný data se posílají na port COM. Odkud si je potom berou jednotlivá zařízení dle potřeby :)

Nahoře