Návestidlá - vývoj LED

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Ondra.H napsal:
Hezké, jenom by mě zajmalo co na tom návěstidle vlastně svítí....
Predsa LED-ky .... Ale to su iba blbé fotky, v reále to vraj svieti až moc.

Naposled editoval moderátor:

Pikku

Pomocník strojvedoucího
Na některých tratích v Česku se zkouší světelné stahovačky s LEDkami, svítí to moc pěkně. První se zkoušela v Mělníce před několika roky, teď je snad i na dalších místech.

Naposled editoval moderátor:
Pikku: Světelná návěstidla pro elektrický provoz s LEDkami jsou už běžnou záležitostí. Stejně na tom jsou ukazatele PUR pro hlavní návěstidla, které se běžně dodávají a v současnosti běží ověřovací provoz nad LED světla výstražníků PZS, pro návěstidla se připravuje.

Pikku

Pomocník strojvedoucího
Flying Scotsman napsal:
Pikku: Světelná návěstidla pro elektrický provoz s LEDkami jsou už běžnou záležitostí. Stejně na tom jsou ukazatele PUR pro hlavní návěstidla, které se běžně dodávají a v současnosti běží ověřovací provoz nad LED světla výstražníků PZS, pro návěstidla se připravuje.
Tak vida, to jsem rád, že jsem stál před lety u stavby prototypu LED stahovačky pro mělnickou měnírnu. Někde mám ještě fotky z první pokusné montáže 22.06 2005 ...

Pawlik

Průvodčí
Jaký je, prosím, hlavní přínos LEDdiod kromě obrovské životnosti?
Zajímá mě, jestli poměr životnost/cena je vyšší než u klasických žárovek nebo je používání LEDek čistě technickou záležitostí. Díky.

David Hájek

Pomocník strojvedoucího
Zdravím,
tak kromě několikanásobně delší životnosti LED bych další výhodu viděl i v jistém zvýšení bezpečnosti provozu.Mám zato,že LED jsou u návěstidel zapojeny do několika pararelních větví,takže když "odejde" jedna větev,svítí ještě další a návěstní znak je stále jasný a zřetelný.U klasických žárovek po jejich zničení /přepálení vlákna/ nesvítí nic a tato skutečnost přeci jen znamená jisté omezení provozu.Jestli se nepletu,strojvedoucí musí u nesvítícího návěstidla zastavit,vše ohlásit apod.
Tolik můj laický pohled na věc. :)

David

Kank

Provozní technik
Určitě to bude nižší spotřeba. Jelikož jde nejspíše o vysocesvítivé LED-diody, zajímala by mě viditelnost návěstěných znaků v porovnání s klasickou žárovkou + soustavou Fresnelových čoček za různých klimatických podmínek. Z těch fotografií to moc vyčíst nejde...

No nevím jestli je tu už normální, ale při vjezdu do Brna jsem viděl brejlovce s LEDkami. Jinak výše zmíněné stahovačky s Lediodama jsou taky na trati Bohumín-Přerov

Johníík napsal:
No nevím jestli je tu už normální, ale při vjezdu do Brna jsem viděl brejlovce s LEDkami. Jinak výše zmíněné stahovačky s Lediodama jsou taky na trati Bohumín-Přerov
Na reko mašiny je to dnes samozřejmostí.

Nahoře