Grafika, ovladače, swap a jiné

Dan J.

Strojvedoucí
Díky moc, pomohlo, já jsem to tady nakonec našel bez výsledku, ale tem měl jse za 512 lomítko a nofiltercab místo pomlčky. Jinak co jsou ty dvě hodnoty co mám označené na obrázku výš? ten "BOX" vůbec v nabídce nemám.

Dodo

Posunovač
Fúha stým nastavením GK ti asi nepomôžem pretože ja používam Nvidia inspektor kedže mám Nvidiu grafiku ....tam je to kus iné ako tak kukám....ono asi by som nechal ten Standard ....som rád že mriežka zmizla .....

Dan J.

Strojvedoucí
Ahoj, mřížka zmizela, ale zdá se mi, že je MSTS malinko choulostivější na pády se selháním vozidla do světa, pro jistotu se zeptám, poněvač v tomhel jsem naprostý amatér, mám správně cestu kopíruji přesně jak ji mám:

"D:\Program Files\Microsoft Games\Train Simulator\train.exe" -mem:512 -nofiltercab

Mně se totiž zdá, jako by MSTS teď nečetl tu hodnotu 512?

Dodo

Posunovač
Dane ja by som skôr povedal že to bude tým nastavením grafiky....pretože ja tiež ak moc zaplním stanicu tiež je možný pád ....ale ako náhle defaultnem Nvidia Inspektora tak mám vyššie FPS a viac mi vydrží ... s tým parametrom by to nemalo mať nič spoločné aspoň podla mňa ...Ty tu cestu máš spravne teda ten parameter napísaný

Dan J.

Strojvedoucí
Ahoj Dodo. Přesně jak píšeš, takže asi tak. Po testu aktivity v úseku Košice - Žilina jsem s novým nastavením dle návodu výše spíš MSTS nahrával jak jel. Tím se objasnilo to, proč mi někteří lidé píšou, že nemohou dohrát nějakou aktivitu a takový souhrn po úprave parametrů GK:

1. Zlepšila se vizáž, ale za ceni snížení FPS, tím padal simulátor s častějším selháním vozidel do světa.
2. Díky nižšímu FPS se zpomalily jízdní doby, což taky vysvětluje některé anomálie u mých aktivit.
3. Bez úpravy parametru nemusím zadávat úpravy cesty pro mřížku v kabině, ale to je to poslední, co by mi vadilo.

Tudiž podtrženo a sečteno. Tato úprava nastavení je dobrá snad pro menší tratě, jako je DVK, jenže, tteď jsem to nezkoušel, ale kdysi po mějaké úpravě grafiky se nad kulisami stromá u nebe objěvilo smetí, po snížení GK ok. Na tratich BP a 321, je tato úprava vhodná tak pro volnou jízdu. Takže bohužel, raději budu mít "kostrbatější hrany nástupišť, ale stabilnější MSTS s provozem, posuny ve stanicích a tak, takže jsem nahodil zpět defult nastavení. Potíž je ale v tom, že kdo si tuto úpravu GK udělá, tak se mu bude aktivita chovat malinko jinak a častěji padat. Hold z MSTS už asi více vymáčknout nepůjde a pokud ano, tak za cenu toho, že selže zase něco jiného. Bohužel. Škoda, že se dále nevyvíjí BIN. OR totiž zatím funguje taky jako více kosmetický sim, i když se to lepší. Tam je zase potíž v tom, že to je zatím verze ve vývoji.

Dane ja by som skôr povedal že to bude tým nastavením grafiky....pretože ja tiež ak moc zaplním stanicu tiež je možný pád ....ale ako náhle defaultnem Nvidia Inspektora tak mám vyššie FPS a viac mi vydrží ... s tým parametrom by to nemalo mať nič spoločné aspoň podla mňa ...Ty tu cestu máš spravne teda ten parameter napísaný
Děkuji všem kolegům, kteří se vyjádřili k mé prosbě o pomoc při hledání optimálního nastavení GK. :) Pro OR používám RadeonPro kde se mi po velkém laborování povedlo najít jakousi slušnou kombinaci parametrů hlavně s ohledem na příliš vysoké FPS (v Praze atd.) cukal obraz jako při FPS 9 a méně, a tendenci procesoru se více zahřívat. S MSTS se však RadeonPro nechtěl bavit. Já si sice dovedu vysvětlit nebo najít smysl jednotlivých funkcí, ovšem již nejsem schopen posoudit jejich vzájemné kombinace a vliv na výkon GK, počítače, stabilitu, úroveň zobrazování atd. Zrovna tak nevím, jak se kterého nežádoucího "jevu" na obrazovce elegantně a rychle zbavit.
Obdobně jako Dan mám u AMD Catalyst pouze volby Standard a Edge Detect, při jehož volbě okamžitě dochází k navýšení volitelné hodnoty "Vzorky pro vyhlazování" z 2x, 4x, 8x (Standard) na 12x a 24x. Předpokládám vyšší zatížení GK i procesoru, co to provede se stabilitou MSTS je u boha. Takže asi opravdu zůstat u doporučeného Standard... :)
Nezbývá než zkusit různá nastavení, třeba i v porovnání s RadeonPro (ORTS) a opět vyhledat optimální polohu. Už jen letmým pohledem vidím, že bude možné zkoušet např. násobky vzorků, metody a úroveň anizotropního vyhlazování apod. Možná mám k tomu zbytečný respekt...
S doporučeným nastavením podle Bobeksofta (děkuji) se dostávám k pěknému zobrazení, ale dle mého názoru se zbytečně velkým FPS. Kolín (BP) sice jen volná jízda, ale hodnota přes 40. Jaký to bude mít vliv na aktivity (velké stanice, hustý provoz), jak naznačuje Dan, se musí zkusit. Co se týče poměru FPS / stabilita, musí jak u Radeonů tak NVIDIí jakési rozmezí optimálních hodnot. Pak už je to něco za něco.

Jen doplním první výsledky: volba Edge Detect se vzorkem 12x nemá prakticky vliv. Při režimu Standard a snížení vzorků na 4x a úrovně filtrování též na 4x se obraz zhoršil téměř k počáteční kvalitě, takže bezpředmětné. Při laborování s metodou vyhlazování se obraz též zhoršil. V jednom nastavení to dokonce vypadalo, že mašina před sebou tlačí vlnu.
Víc jsem nezkoušel, ale zdá se, že Bobkovo nastavení je asi tak nejlepší. Podle očekávání - průjezd Prahou (BP) ve směru Libeň - Vítkov - Hlavní způsobuje i bez trafficu solidní zahřívání procesoru. Po trase v normálu. Teploty jsou srovnatelné s provozem ORTS.

Malá odbočka (kategorie jiné), moje velmi nedávná zkušenost: Máte-li problém s oscilací FPS (vysoké x nízké hodnoty) s peridodou v řádu jednotek sekund, může být na vině přehřívání procesoru způsobené nánosem prachu na ventilátoru a chladiči. :D

Musel jsem změnit GK a teď bych potřeboval poradit s nastavením pro MSTS. Jde mi hlavně o ty rádoby zubaté koleje, jinak mám grafiku Nvidia GeForce GT730, s procesorem Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E 7300 @ 2.66 GHz.

marteen

Začátečník
Zdravíčko

Já jsem si také hrál poslední 2 dny s nastavením Nvidia grafiky a hlavně antialiasing dělal ošklivý 'moiré' efekt v určité vzdálenosti před mašinou (hlavně patrné na kolejivu na pražcích). Nakonec se mi přecijen podařilo najít tip na jeho nastavení a to jen výhradně přes Nvidia Profile Inspector (viz. http://www.elvastower.com/forums/in...-settings/page__st__10__p__148478#entry148478). Pokud se tu už podobná věc řešila, omlouvám se, ale nenašel jsem to :)

Jen tak pro inspiraci ukážu moje nastavení, třeba se někomu bude hodit:
(jedu na Windows 10, GTX 970, 1920x1080)
MSTS_Nvidia_settings.jpg

Výsledek - porovnání:
scrgrb.jpg

scrgrb_fix.jpg

marteen

Začátečník
K předchozímu obrázku nastavení jen doplním, že parametr -mem:1024 se ukázal jako nestabilní, u složitějších aktivit simulátor padal. Parametr -mem:512 funguje (zatím ?) mnohem spolehlivěji. (určitě se to tady už mnohokrát probíralo, ale opakování matka moudrosti).

@marteen, Pravděpodobně to je placebo, ale mě funguje opak. Při parametru -mem:512 simulátor padal celkem často, hlavně u náročnější míst. Při vyšší hodnotě (používám 4096, ale tolik toho MSTS nevyužije, to jsem si jistý) hra tolik nepadá (prozatím)

Jinak, nastavil jsem si AA a AF přes kontrolní panel Nvidia, MSTS vypadá skvěle. Trochu mě ale štve rozlišení obrazovky, mám FullHD obrazovku a nejvyšší rozlišení co mohu nastavit je 1280x1024.

/EDIT: Sem (http://forum.msts.cz/subdom/forum/index.php?threads/4635/) jsem se díval. Dělám asi něco špatně, a nebo to je "zastaralá" metoda, ale nefunguje.

Mně u ATI stačí nastavit Funkce Virtual Super Resolution na zapnuto a MSTS nabídlo také 1600x1200 na FullHD monitoru.
Ovšem nechápu proč zkoušet MSTS, když tu je OR se svými stíny a mnohem lepším zobrazení textur a světel.

Třeba už jen pro to, že než upravím celý trainset dle potřeb OR (a to neberu v potaz, že různé vzorečky, rady, návody... jsou všude možně), mám hodně dlouho co dělat ... a pak vyjde další verze a zase bude "půlka" věcí rozhozená. Nechci rozpoutávat nějakou debatu, jen mám potřebu říct i názor "z druhé strany".

Tax

Moderátor
Správce
Netrvalo viac ako 5 minút a Catalyst šiel z PC preč a to prasačím krokom
To je zaujímavé že Catalyst spôsobil nestabilitu 3ds max. ja som ho inštaloval v dobrej viere, pôvodne zdalo sa že všeobecný driver pre ATI od Microsofta má problém s dvoma monitormi. Ale neskôr som zistil že problém má príčinu inde - v nekompatibilite káblov. S Catalyst išlo dobre všetko okrem 3ds max. preto som Catalyst odstránil. Max začal chodiť dobre, ale malo to fatálne následky na všetko ostatné. Ten idiot odinštaloval aj nejaké systémové veci z Windows a spôsobil nestabilitu IE, Opery, Windows Explorera, spôsobil nefunkčnosť Windows Photo Viewera ale najviac ma nasrdilo že spôsobil nefunkčnosť OR ... chvíľu trvalo kým som našiel riešenie. Riešenie bolo maximálne jednoduché - v núdzovom režime vyhodiť ovládač a nechať systém ovládač vyhľadať na Internete. Po reštarte si systém stiahol všetky potrebné komponenty a od tej chvíle všetko funguje normálne. Ponaučenie? Nerýpať do niečoho čo funguje dobre, chyba môže byť aj niekde inde než v softvéri. V mojom prípade to bol chybný DP kábel. Namiesto rýpania do systému a experimentov s ovládačom pomohlo vymeniť DP kábel za HDMI/DVI. Neviem prečo ýrobca monitora dáva si námahu s montážou DP portu keď VGA karty majú aj HDMI a ten funguje dobre. Ale osobne by som privítal dobrú VGA s dvoma DVI výstupmi

Tak snad moje volba bude dobrá a MSTS, bude fungovat.

INTEL Core i7-8700K 4.7GHz (BX80684I78700K)

GIGABYTE Z370 HD3 rev. 1.0 (GA-Z370 HD3)

CORSAIR DDR4 16GB (Kit 2x8GB) Vengeance LPX DIMM 3000MHz CL15 modrá (CMK16GX4M2B3000C15B)

SILENTIUMPC chladič CPU Fera 3 (SPC144)

SEASONIC 620W S12II-620W

SAMSUNG 250 GB 850 EVO (MZ-75E250B/EU)

WESTERN DIGITAL 1TB Black WD1003FZEX

ASUS DRW-24D5MT BLACK BULK

MICROSOFT Windows 10 Home CZ FPP (KW9-00234)

ASUS VGA NVIDIA STRIX-GTX1060-6G-GAMING (90YV09Q1-M0NA00)

Tax

Moderátor
Správce
@BALORO : Vieš, ja týmto dnešným komponentom už neverím, je to síce papierovo nabúchané, ale je to poddimenzované. Ale myslím si že najhoršia voľba z toho je Windows 10 Home
Ale našťastie Ty nebudeš v 3D editore renderovať zlaté šperky osadené stovkou briliantov - myslím že tam v jednom šperku každý i7 kľakol, kým XEON začal kúriť, rozkvičali sa ventilátory a o 10 minút render vypadol hotový.
Viac sa o to nebudem rozpisovať, sú to technické podrobnosti, to je na debatu pri pive. Pri písaní by ma asi šľahlo ;)
Ja by som si na Tvojom mieste radšej kúpil nie skladačku, ale fabrický počítač, napr. Dell, s tým nebudeš mať problémy s nekompatibilitou, s nestabilitou a podobne. teda s nestabilitou aspoň dovtedy kým nedobazmeguješ a nerozvrtáš OS