Fotografie železničních zajímavostí

Blíží se nám Silvestr a Nový rok, tak sem dávám vzpomínku, jak jsem sloužil na Silvestra v roce 1980, když jsem mechaničil v depu Praha střed. To byly nějaké pendly na Hradcích a pak ráno rychlík 252 Bohemia z HK do Prahy. Točeno na film Super8. Tenkrát lepší záznamové prostředky nebyly.

Na žádost přátel dávám dohromady další videa ze svých sbírek, která jsem tenkrát natočil na film Super 8 z mého působení na jednotkách EM475.1. Václav S mi kdysi poslal turnusový oběh nějaké panťácké skupiny z roku 1982, jestli to nebyla náhodou ta moje a trefa do černého. Ano, tam jsem jezdil a ty poslepované filmové útržky jsou z roku 1983, tedy jsou také z té doby. Pak mám ještě další film, o několik let později, kdy jsem jezdil na ONJ, z Prahy do Benešova. To někdy příště. Ale v té době byl u nás už k dostání film Agfa a to byla trochu lepší kvalita než na východoněmecké ORWO. Ale stále je to jen film 8mm.

Tady ještě upoutávka na další pásmo mé železniční historie. Ale to jsem byl ještě študák 16 let. Již brzy ve vašich kinech :D
Je tam vše možné, co tenkrát jezdilo. Asi 25 minut všelijakých výstřižků z let 1973-1977. To ještě jezdil Ganz jako Hungaria.

Úžasné videjka. Díky za ně. S radostí jsem hodil anonc na k-rep do příslušné sekce ať se můžou kochat i další. Nevíte někdo co znamenaly na těch ypsilonech ty oranžové dveře? Je to vidět hned z kraje panťáků 1.díl. Stejné vozy jsou vidět i ve filmu Této noci v tomto vlaku.

Tax

Moderátor
Správce
Kvičiaci pantograf: Prasiatka T211.0823 a Zuza 703.040 LTE ( ex. T212.1040 ) v čele zvláštneho vlaku v sobotu 13.4.2019

E499_2002

Pomocník strojvedoucího
Dobrý den,
napadla mne možná pomůcka pro modeláře. Pokud máte kvalitní podklady a nevíte přesnou barvu, je zde určitá pomoc v dobarvení programem nebo online. Zatím se mi nejvíce osvědčil tento web: https://colourise.sg/

colorized-image.jpg

Venny

Provozní technik
Asi bude zapraná. To víte, spousta veřejných akcí a žádnej Persil nebo Ariel... ;):)
I ta mašinka vypadá jak po mnohaleté šichtě v berounské cementárně.

Vrbam

Pomocník strojvedoucího
Jeden Sršeň pro LEO snad hotový. Jsem zvědav na schvalování typu, snad tam nebudou nějaká závažná konstrukční selhání.
Kromě té příšerné černé barvy si říkám co mi ten design ještě připomíná za zvíře (sršeň to nebude).
Ještě mi přijde, že ten čumák zbytečně trčí dopředu a ten pluh je moc vzadu. To budou smrťáky na přejezdech s autem.

Pawlik

Průvodčí
Jeden Sršeň pro LEO snad hotový. Jsem zvědav na schvalování typu, snad tam nebudou nějaká závažná konstrukční selhání.
Patrně to bude připomínat porod. Požadavky kladené nejen na vlastnosti vozidel a s tím související zkoušky, ale i na prokazování postupů při projekci a výrobě jsou v Evropě mimořádně náročné a je zázrak, že to železnici ještě nezahubilo. Zapomínat také nesmíme na to, že pro CRRC je to vstup do prostředí, se kterým nemá žádné zkušenosti, a to je obecně vždy velmi těžké.
I v rámci Evropy je např. česká a německá železnice (z důvodu národních požadavků, které jdou v DE nad rámec požadavků evropských) jiný svět, natožpak Čína vs. Evropa.
Nicméně žijeme ve světě, kde je schopen složitý stroj vyrobit prakticky kdokoliv a pokud má dost peněz, aby v rámci prvotního porodu nasbíral dost zkušeností a zužitkuje je v budoucnu, ten má šanci se uchytit. Kdo má dost peněz avšak bandu tupých manažerů, ten je v řiti.

bob57_cz

Učitel češtiny
Jsem zvědav na schvalování typu
Patrně to bude připomínat porod.
To nepochybně. Neprojde to tak snadno jako ty pohřební tramvaje. Tam stačilo schválení na základě shodnosti typu, ale tohle ještě nemá mít s čím shodu, takže vše bude podléhat novému testování a schvalování. Než to dotestují, bude mít No1 polovinu životnosti za sebou. První černá tramvaj měla výchozí pozici pro schvalovačky o dost snadnější díky dokladování shodností komponent, ale i tak po ukončení testů z ní byl už vyklepaný polovrak. :)

... Zapomínat také nesmíme na to, že pro CRRC je to vstup do prostředí, se kterým nemá žádné zkušenosti, a to je obecně vždy velmi těžké.
I v rámci Evropy je např. česká a německá železnice (z důvodu národních požadavků, které jdou v DE nad rámec požadavků evropských) jiný svět, natožpak Čína vs. Evropa ...
To byl taky důvod námluv CRRC s plzeňskou ŠKODOU TRANSPORTATION. Tedy než to vzali do rukou domácí finančníci. Mohu se domnívat, že než si pustit takového žraloka do bazénu, možná o koupi chvíli uvažoval i Siemens. Škodovka má totiž homologační martyria s okolními státy za sebou vč. přímé zakázky pro DB.

Nahoře