Návod k instalaci MSTS a DVD Bratislava - Praha

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Dovolím si založit vlákno k posouzení nových pokynů k DVD BP.
Na úvod jsem zpracoval nejnovější obecné informace s ohledem na oprační systémy Vista a Sedmičky.
Mám to jen v textovém formátu, možná by bylo lepší pdfko i s obrázky, bylo by to určitě přehlednější.
Poprosil bych o korektury a schválení či doplnění dalších důležitých věcí.
Tento návod průběžně rozšiřuji podle dotazů od uživatelů.
Trať Bratislava-Brno-Česká Třebová-Kolín-Praha pro MSTS (verzi trati zjistíte z hlavičky DVD nebo info o trati)
-Olomouc


1. Důležité informace kolem vlastní instalace MSTS:
- Úvodní video při spuštění MSTS dělá někdy problémy, že ve hře nefunguje klávesnice.
Pokud jej chcete deaktivovat smažte soubor startup.mpg.
Najdete jej ve složce Global.

- Je důležité, aby na disku, kde je nainstalován MSTS bylo vypnuté indexování:
Disk-vlastnosti-zrušit zatržítko "Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání"
Indexování má přičinu, že MSTS nevidí některé soubory i když tam jsou, ale nejsou dodržena malá písmena.

- Pokud používám systém Vista nebo Sedm, tak se MSTS instaluje takto:
Vložím disk CD1 a vyberu volbu "Otevřít okno a zobrazit soubory" Najdu složku setup.exe, pravé tlačítko myši
a zvolím volbu "spustit jako správce" Takhle postupovat se vším, co není vytvořeno přímo pro Sedmičky
nebo Visty, jinak se SW nemusí chovat korektně.

- Nikdy v zástupci nezatrhávat "Režim kompatibility pro XP SP3" V Sedmičkách to pak dělá velké problémy.

- Pokud MSTS po načtení aktivity padá, přitom se nic nového neinstalovalo a ještě nedávno vše fungovalo,
může být příčina, že se změnilo nějaké nastavení v MSTS. Podle bodu 13. reinstalujte MSTS BIN.

- Ve Vistách a Sedmičkách v editoru aktivit nejsou vidět na mapě koleje:
Nastavení grafické karty, například ATI: Catalyst Control Center-3D-SMOOTHVISION HD:Vyhlazování-
zatrhnout "Použít nastavení aplikace" Ostatní nastavení mohou být vlastní.
Pro vlastní hru je důležité tohle mít jako vlastní včetně anizotropního filtrování a pokud možno dle výkonu grafiky
na maximum, jinak se pražce a objekty na pozadí slévají v šedou barvu.

- Ve Vistách a Sedmičkách se nedá v editoru tratí pohybovat s kamerou, jde to velmi pomalu.
Řešení: V místě vstupu do trati musí být umístěn zvukový sloup. (u BP je to dodrženo)

- Doporučené nastavení simulátoru:
Klikněte pravým tlačítkem na zástupce MSTS - vlastnosti - Cíl - zápis změňte na
"C:\Program Files\Microsoft Games\Train Simulator\train.exe" -mem:512 , pokud máte dostatek RAM tak 1024.
Pokud máte jinou cestu, tak ji musíte dodržet (jiné písmeno disku)
U Trainstore: Nástroje - Možnosti - Spouštěcí nastavení MSTS - okno parametry - napsat: -mem:512
Tímto si MSTS vezme ze systému víc paměti a stane se stabilní.
Zvuky - vše na maximum.
Rozlišení - pro kvalitní zobrazení textur nutné 32 bitů, doporučeno nejvyšší nebo dle možností monitoru
Další nastavení: Doporučeno vše na maximum (jinak mohou být nedokreslené objekty),
při slabším PC snížit viditelnost např. na 1500m
Počet objektů pokud možno 10.
Trolejové vedení můžete vypnout, aby se dráty nezobrazovaly i na kolejích bez TV
Všechny stíny doporučuji povypínat, docílíte víc než dvojnásobné FPS a omezíte zamrznutí hry během aktivit
na minimum.
Vypnutí stínů je i nutnost kvůli všem novějším vysoce detailním lokomotivám (Skůrova Poštovní spořitelna, ČEZ, atd),
jinak MSTS zamrzne.
Pokud cokoli v nastavení změníte reinstalujte podle bodu 13 MSTS BIN (Patch)
V instalaci MSTS BIN doporučuji úplnou instalaci.
Důležité je i nastavení Vašeho PC. Zkontrolujte nastavení virtuální paměti. Pokud tam máte "velikost určí systém"
zrušit a nastavit pevné hodnoty dle obrázků v Desateru. Nastavte minimálně doporučenou hodnotu.
Také je nutné defragmentovat disk. To vše má vliv na stabilitu této hry.
Nezapomeňte pravidelně mazat obsah složy SAVES. Velký počet uložených pozic je příčinou nestability hry.
Také nadměrně vysoký počet consists (nad 1000) může být příčinou některých pádů MSTS. Nevadí při spouštění přes Trainstore.

Parametry pro zástupce MSTS:
hra:
train.exe" -mem:512

hra v okně:
train.exe" -vm:w -mem:512

editory:
train.exe" -toolset -mem:512

místo 512 můžete zkusit i 1024, dle RAM u vašeho PC

2. Vlastní instalace tohoto DVD:

Před instalací se přesvečte, zda máte v počítači nainstalován Microsoft Train Simulator (dále MSTS) jakékoli verze
a nemáte v MSTS nějakou nekompatibilní trať (s kolejivem Xtracks) Například 321, 180, 090, ŽSR 150.
Do takového MSTS instalovat trať nelze. Postupujte dle bodu 6.
Také je vhodné si udělat zálohu složek Global, Sound, GUI a Trains originál MSTS. Po odinstalování trati tyto už nebudou kompletní.
Pokud původní tratě a vlaky MSTS nepoužíváte, můžete před instalací z DVD smazat (přesunout do záloh) komplet složky Routes a Trains.

3. Pokud máte nainstalován MSTS Patch (BIN), doporučuji jej před instalací odebrat (Přidat nebo odebrat programy)
a nainstalovat tímto instalátorem.
Vyhnete se starším nekompatibilním verzím nebo kolizím při špatném postupu v instalaci z tohoto DVD.
Pokud máte aktuální verzi instalace je sice možná, ale nesmíte mít zatržené volby:
České prostředí do MSTS
Update MSTS na verzi 1.4
Update MSTS BIN xxx
Jinak by jste si nainstalovaný MSTS BIN poškodili a znefunkčnili.
Po instalaci MSTS Patch (BIN) se už nesmí zasahovat do nastavení MSTS jinak to může způsobit nestabilní prostředí.
Pokud jste do nastavení zasahovali, postupujte podle bodu 13

4. Klikněte na "Instalovat trať, lokomotivy a vozy". Potvrďte instalaci - "Spustit".
Další instalační soubory se spouští v průvodci instalátoru.
Postupně se Vám nainstaluje trať,vozidla, čeština do MSTS, update MSTS na verzi 1.4, která je podmínkou pro instalaci MSTS BIN.
MSTS Bin je povinná instalace. Jedná se o neoficiální update MSTS, Autor J. Vansa ( Džordž ).http://mstsbin.uktrainsim.com/.
Tohle update udělá z MSTS úplně jinou, dokonalejší hru s rozšířenými možnostmi.
U vozidel automatické přepínání kabin den/noc, přecházení na druhé stanoviště nebo jinou lokomotivu, nové ovládací prvky
a mnoho dalšího, viz stránky autora. MSTS BIN je povinná instalace.
Doporučuji přečíst manuál k této aktualizaci v rubrice Doplňkové programy. Hlavně si někam opište nové prvky ovládání.
Dále se Vám nainstaluje update původních tratí MSTS pro rozšířené kolejivo této trati.
Cestu k MSTS si všechny instalátory najdou automaticky, není třeba adresář MSTS vyhledávat.
Doporučuji také zkontrolovat nastavení MSTS dle bodu 9 Desatera v menu trati.

5. Pozor, po nainstalování této trati i s aktivitami se start MSTS prodlouží až na několik desítek minut v závislosti
na výkonu počítače a počtu aktivit.
Doporučuji postupovat podle bodu 7 a 8.

6. Důležité!!! Součástí trati jsou i soubory, které se nakopírují do adresáře Sound a Global v MSTS,
dále se vytvoří nová složka Tracks_B.
Tato trať se nesmí instalovat do jedné složky s tratěmi, které používají Xtracks!!!
Jinak MSTS nespustíte.
Pokud máte v MSTS nainstalovány tratě s Xtrack, například trať 321 a nemám žádné zkušenosti s adresáři MSTS, nejednodušší je tento postup:
- celou funkční složku Train Simulator si zkopírujte do zálohy na stejný disk, kde máte MSTS (kvůli rychlému přepínání adresářů)
- Otevřte ostrou složku Train Simulator a smažte tyto složky : Global, Routes
a složky ,které vytvořil MSTS BIN: MSTSBIN_BACKUP,Rail Driver DLLs a Translated DLLs (tyto vždy smažte, pokud Vám MSTS BIN nejde nainstalovat)
Sound ponechejte, protože instalace BP obsahuje jen aktualizaci defaultního Sound.
- Do takto připraveného adresáře pak instalujte obsah DVD BP
- Pro rychlé přepínání tratí si všechny kopie Train simulator přejmenované například 321Train Simulator přesuňte do složky Microsoft Games,
kde jen složka s názvem Train Simulator bude aktivní. Pokud budete chtít hrát trať 321, nejprve Train Simulator přejmenujte na BPTrain Simulator
a pak 321Train simulator na Train Simulator. Pokud ale chcete mít společná vozidla, tak stejným způsobem stačí přejmenovat jen složky Global a Routes, eventuelně Sound.

7. Nainstalujte si "msts_activity_mover" (autor Martens: ml_software@email.cz),
kde můžete aktivity přesouvat do odkládacích složek a v MSTS nechat pouze vybrané.
Jen je nutné v nastavení zadat cestu k MSTS a pro aktivování klepnout myší do volby tratí.

8. S pomocí programu Trainstore (na tomto DVD, i česky), který načítá pouze vybranou aktivitu
je start MSTS bleskový. Ale jsou jistá omezení, čtěte návod.
Ve složce "Další aktivity pro tuto trať" najdete jízdní řády k aktivitám
a zálohy vlastních aktivit nebo uživatelských, které jsou ale už v základní instalaci.
Dříve zde byly i další aktivity, ale vzhledem k nekompatibilitě s vozidly bylo od těchto upuštěno.

9. Čeština do MSTS obsahuje kromě překladů hry i editoru od Ppoolllla
také prodloužené menu a načítací obrázky MSTS s Českými motivy.


10. - Od verze MSTS BIN 1.705xxx nelze ve hře definovat funkční klávesy, změna je možná jen přímo v konfiguračních souborech.
(c_electric.txt c_electric.iom )
Pro plnou funkci všech nastavení ve vozidlech ( nadproudy, zásah rychlobrzdy ), je nutné mít ve hře zapnutý živák
(Ctrl + num 4 = zap/vyp)
U některých kabin se klávesou "V" zapíná / vypíná návěstní opakovač.

11.Při odinstalování trati je doporučeno nejprve odinstalovat MSTS BIN a až potom trať.

12.Postup při dávání do provozu elektrické lokomotivy:
Vzhledem k novým zvukům (není dočasně aplikováno u x6x, 110 a 111, kde jsou ještě staré zvuky) dodržujte tohle pořadí:
1. zdvihnout sběrač
2. nechat dofoukat kompresor dokud se sám nevypne
3. otevřít vlakovou brzdu
Pokud postup nedodržíte, kompresor se zacykluje a už se nikdy nevypne. Platí jen u prvního vstupu do aktivity.
Při přecházení už tohle opatření není třeba dodržovat.

13.Pokud jste během instalace zazmatkovali a spuštěný simulátor Vám hlási chyby u vozidel na řádku xxx
nebo jste potřebovali změnit nastavení v MSTS,
postupujte podle těchto pokynů:
a) Ovládací panely - Přidat nebo odebrat programy (ve Vistách a Sedmičkách je to nahoře ve složce Počítač)
najděte MSTS Patch 1.700819 (eventuelně jinou verzi) - odinstalovat
b) otevřte si složku Train Simulator (kam jste si MSTS nainstalovali)
a v adresáři po instalaci mého DVD se vytvořily mimo jiné tyto soubory
Patch 1.7.081920.exe - spustit a nainstalovat (zatrhněte si všechny volby)
global.exe - spustit a nainstalovat. Je to oprava do této verze BIN
Od této chvíle nesahat na nastavení MSTS. Pokud je tohle třeba, po novém nastavení tuto proceduru opakujte.
Pak už vše bude fungovat jak má.

14. Doplnění k desateru.
Pokud ve Vistách Vám nejde rozbalit aktivita ve formátu apk, pomůže tato metoda:
1. Na DVD ve složce Uživatelské aktivity spusťte jako správce registr_fix.exe
2. zkopírujte si na plochu soubor Train Simulator/UTILS/tsunpack.exe
3. soubor aktivity ve formátu APK pak vkládejte do tsunpack.exe a už by to mělo fungovat.

U Windows XP stačí jen po nové instalaci MSTS spustit registr_fix.exe a apk formáty se rozbalí na kliknutí.
 

Amazon

Posunovač
Kdysi se někde psalo, že editor se dporučuje spouštět v 16-bitové hloubce, platí to pořád? Pokud ano, někam bych to tam napsal, třeba k těm spouštěcím parametrům.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Jestli nebude připomínek, poprosil bych někoho o odborný překlad do němčiny a angličtiny. Anglický překlad už sice dávno mám, ale tohle je nová přepracovaná verze.
Ale když se podívám do statistik, odkud se chodí na mé stránky a stahují downloady, tak hned za Amerikou je na 6. místě Rusko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Za TOP10 je například Burundi, Japonsko, Chile, Armenie, Egypt, Dominikánská Republika, Azerbadjan.
Takže by se hodily překlady i do těchto zemí :D.
Co ve statistikách znamená "Unikátní návštěvy ?" To je skoro polovina normálních návštěv stránek.
 

Tonik

Pokladník
Zbyněk Šemora napsal:
12.Postup při dávání do provozu elektrické lokomotivy:
Vzhledem k novým zvukům (není dočasně aplikováno u x6x, 110 a 111, kde jsou ještě staré zvuky) dodržujte tohle pořadí:
1. zdvihnout sběrač
2. nechat dofoukat kompresor dokud se sám nevypne
3. otevřít vlakovou brzdu
Pokud postup nedodržíte, kompresor se zacykluje a už se nikdy nevypne. Platí jen u prvního vstupu do aktivity.
Při přecházení už tohle opatření není třeba dodržovat.

Tento postup by si měli vzít k srdci taky aktivitáři.A nejen u elektrik.V mnoha akt.se stane,že 10 vteřin po zahájení akt.už přijde hláška,že máte vyrazit na trať,ale uvedení soupravy do provozu,právě kvůli tomu vzduchu+odbrždění,trvá taky třeba 1.5 až 2 minuty... a pak se vám stane,že na vás vybafne hláška o ukončení akt.z důvodů,že nestíháte bejt tam,kde máte bejt....

Ale jinak návod,bych řekl,je dobrý.Uložil sem si ho,sice už toto všechno mám v malíčku,sem tam si na něco nevzpomenu,tak mi pomůže.Jenže jak znám našeho "půboše",když se někomu nebude chtít ho číst,tak ho prostě číst nebude a bude plakat,že mu to nejde....
 

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Amazon napsal:
Kdysi se někde psalo, že editor se dporučuje spouštět v 16-bitové hloubce, platí to pořád? Pokud ano, někam bych to tam napsal, třeba k těm spouštěcím parametrům.

Toto už dávno odstránil Bin.
 

Hekl338

Hradlař
Zaujimala by ma len jedna vec, ake mate skusenosti s vypnutim tienovania. Zbynek pise, ze tym docielite dvojnasobne FPS. Z vlastnej skusenosti vsak mozem povedat, ze mam zapnute vsetko tienovanie a na FPS to nema ziadny vpliv.
 

bobor

Skladník
Hekl338 napsal:
Zaujimala by ma len jedna vec, ake mate skusenosti s vypnutim tienovania. Zbynek pise, ze tym docielite dvojnasobne FPS. Z vlastnej skusenosti vsak mozem povedat, ze mam zapnute vsetko tienovanie a na FPS to nema ziadny vpliv.

Povedal by som, ze to zalezi aj od vykonu pocitaca. Kedze ja mam tiez z tych vykonnejsich tak ziadny rozdiel nepocitujem. Asi to plati pre slabsie pocitace, kde cim menej efektov, tym viacej FPS.
 

Hekl338

Hradlař
To ze msts padne pri niektorych modeloch so zapnutymi tienmi nie je urcite poctom polygonov, lebo v tom pripade by padalo msts aj pri nasich modeloch a to nepada. Mna skor zaujimalo vypinanie tienovania kvoli FPS. Ako pise bobor, zrejeme to teda zalezi na vykone PC.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Ty návody vznikaly průběžně jak se MSTS vyvíjel. Když jsem dělal aktivitu Topírna noc, tak se poprvé objevily lokomotivy Poštovní spořitelny od J Skůry a vím že se zapnutými stíny MSTS padlo. Když jsem stíny povypínal, mile mne překvapilo, jak se o dost zvedlo FPS.
To bylo před lety, dnes je to možná jinak.

Mé návody, bohužel tvořím úplně sám. Jsou tam zapracovány jednak mé praktické zkušenosti, jak to funguje mě a zkušenosti mnohých z tohoto fóra, bez kterých bych hodně věci také nevěděl.
Každou další pomoc bych uvítal, aby návod byl srozumitelnější a jednodušší. Jenomže co člověk, to jiný názor. Ideální by bylo udělat diskuzi na slezině.
 

prolam

Provozní technik
Dobrý den. Reinstaloval jsem MSTS a trať BP. Vše jsem provedl podle desatera, jenže mi při spuštění MSTS hlásí Region load error- ....... MSTS mi poté spadne co mám změnit, nebo reinstalovat?
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
A co tak zkusit tady nahoře volbu "Hledat"
Asi za 30 sekund jsem se dozvěděl tohle:

RE: Chyba s názvem Region load error - parrent PointsIndicator does not exist
Promazal jsem opět pár consistů a zůstal jsem na 1211 consistů a už mi to jede jak má.Lukáš
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Takže znovu od začátku.
Nainstaluji MSTS
Nainstaluji trať a BIN
Otevřu hru a nastavím si prostředí.
Začnu hrát hru.

Tohle je špatně.

Buď si nastavím prostředí v MSTS hned, ještě před instalací BIN nebo po nastavení prostředí opustím hru a BIN reinstaluji podle bodu 13.
Pokud tohle neudělám, MSTS se chová nevyzpytatelně, jako jsou pády po načtení nebo ve Vistách pád při spojování lokomotiv různých trakcí.

Ale jak se MSTS chová, pokud jej ve Vistách a Sedmičkách nenainstaluji jako správce, to jsem ještě nesimuloval.

Závěr je takový, že pokud dodržím tyto postupy, MSTS musí fungovat na první zapojení. Bohužel s chybami, které jsou různě na fóru jmenovány, respektive s většinou, jsem se ještě nesetkal. Bude muset poradit někdo zkušenější, takový, který zavedené postupy ignoruje a tyto chyby vyvolává :D
 

Trikatel

Začátečník
Zdravim,pane Šemora chtel bych se zeptat nedá se nějak jinak nainstalovat vaše trat? Nainstaloval jsem z DVD vaši trat plus vše potřebné podle návodu (což je vlastně samoinstalace C:/program files/mikrosoft games/train simulator) ale nejde to spustit.Pouze přes trainstore tam to šlape jak hodinky.Mám ještě 321(momentálně ji nainstalovanou nemám aby to nedělalo problém u BP) a tam na DVD jsou vlastně jen složky které se jen překopírují a valí to v pohodě,ale tady je mě to záhadou teda,diky za každou radu.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Bod 5 v návodu výše i na DVD:
5. Pozor, po nainstalování této trati i s aktivitami se start MSTS prodlouží až na několik desítek minut v závislosti
na výkonu počítače a počtu aktivit.
Doporučuji postupovat podle bodu 7 a 8.
 

Jirka

Začátečník
Zbyněk Šemora napsal:
Ale jak se MSTS chová, pokud jej ve Vistách a Sedmičkách nenainstaluji jako správce, to jsem ještě nesimuloval.

Závěr je takový, že pokud dodržím tyto postupy, MSTS musí fungovat na první zapojení. Bohužel s chybami, které jsou různě na fóru jmenovány, respektive s většinou, jsem se ještě nesetkal. Bude muset poradit někdo zkušenější, takový, který zavedené postupy ignoruje a tyto chyby vyvolává :D

Dobrý den,
jak se MsTS chová když jsem to ho omylem nenaistaloval jako správce Vám můžu říct. Instalace proběhla v pořádku, všechna nastavení dle desatera jsem provedl, žádný problémy nebyly až do prvního spuštění hry. Obraz byl v pořádku, zvuky také - do rozjetí vlaku. Po rozjetí vlaku se víceméně náhodně přehrávaly zvuky motoru bez ohledu na aktuální jízdní stupeň. Po zastavení stále byly slyšet zvuky jedoucího vlaku, které se po nějaké době vypnuly a při další rozjezdu nezapnuly. Prostě zvuky si dělaly co chtěly.

Ještě dodám, že na sedmičkách jsem to instaloval prvně z hlavy (proto jsem zapomněl na funkci "správce". XP ji naštěstí nemají:)


Jinak když už se tu zmínila slezina, tak my se slezinou počítáme a máme v plánu ji začít řešit v druhé polovině listopadu.


Jirka Šmíd - DDM Podbaba
 
P

pepkin

Host
Dobrý den. když si instaluji vaší trať tak se mi ukazují chyby typu corona a soubory s koncovkou .ace nevím co s tím zkusil jsem vypnout všechny programy, zapnout indexování, vypnout i avast ale nepomohlo to, můžete mi prosímp poradit? díky moc
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Jaká je verze DVD ? Zkusit zkopírovat obě DVD na disk a pokud nějaký soubor hlásí chybu, napsat který a pokud se jedná o verzi současnou nebo předchozí, mohu zaslat nečitelné instalační soubory. Pokud je to starší verze, smůla. Ale vzhledem ke 3. příspěvku uživatele na tomto fóru se tato varianta vylučuje. Pak ale neřešit přes fórum, ale v emailu.
 

754 067

Hradlař
U bodu 3 je napsáno, že se po instalaci MSTS BIN nesmí zasahovat do nastavení MSTS.
Já jsem po nové instalaci MSTS nastavení upravil tak, abych jej pak nemusel upravovat a poté nainstaloval Trať BP (se vším, co DVD nabízelo - tedy aktivity, lokomotivy a vozy, MSTS BIN, update...), sputil jsem hru přes TrainStore a veškeré nastavení se úplně zpřeházelo (rozlišení, stíny, zvuky apod.), absolutně nesmyslně nastavené, takže jsem to musel celé znovu přenastavit a MSTS funguje zcela bez problémů!
Ale skutečně nevím, čím to mohlo být, že se po uložení nastavení a následné instalaci tratě BP vše tak rozhodilo...
 
Nahoře