Flight Simulator (X)

@Šnek teraz už lietam pomerne málo, preto nesledujem posledné novinky. FSX je dobrá voľba, je k nemu najviac scenérok a lietadiel. Na polietanie s vrtuľníkom v FSX býval najlepší Bell 206 od Dodosim, ale ďalej sa nerozvíjal, takže dnes to už je viac menej história, ani neviem, či sa ešte dá kúpiť.
Ešte je možnosť začať s X-plane. Dúfam, že tu nevznikne nejaký obrí baobab - existujú toriž zaprisahaní odporcovia x-plane a na druhej strane jeho rovnako zaprisahaní prívrženci. A potom sú takí, ktorí sú možno nad vecou, majú aj FSX aj x-plane a využívajú z každého to lepšie. x-plane bol kedysi veľmi skromný čo do scenérok, ale mal dokonalejšie letové modely a medzičasom sa už zdokonalil a "skrásnel". Dá sa v ňom údajne lietať aj na IVAO. Polietanie s vrtuľníkmi bol vlastne dôvod, prečo som si ja sám s x-plane začal a môžem povedať, že ma nesklamal.
Ponechávam bokom DCS, čo je Digital Combat Simulator, kde sa dá síce lietať aj bez strieľania, ale lietadlá sú len vojenské a ja ho mám len kvôli vrtuľníkom Bell 205 a Mi-8MTV. Aj s nimi je polietanie naozaj pekným zážitkom.
Ešte budeš potrebovať hardware. Počítač máš určite dostatočne výkonný, takže tú najdôležitejšiu podmienku máš už splnenú. Ostáva zadovážiť si joystick a pedále, čo nie je až také finančne náročné. Joystick by mal mať aj solídnu páku na ovládanie plynu.
Na internete je dostatok podkladov, návodov, máp, tutoriálov a okrem toho, keď budeš niečo potrebovať, treba sa opýtať, kolegovia letci ti určite pomôžu.

Nahoře