Něco pro zasmátí

Tax

Moderátor
Správce
Páni, už dlho som sa nezasmial tak dobre. Prosím Vás, kto je tá Denisa?
@Tom Kanka - Tome, čo také strašné si jej vyviedol Ty? Nebodaj si jej povedal niečo hnusné a slizké? Alebo bola u Teba v práci a Ty si jej zatrhol exkurziu na stavadle?
Som zvedavý čo myslela s Trať 120 Bratislava - Žilina = Status: Zahájení výstavby? To by bola asi prvá ženská ktorá by stvorila niečo zmysluplné pre MSTS ;) Cicááá, držím Ti palce ;) Na vynikajúcom hernom notebooku Acer to bude brnkačka ;)

Ach jaj!

skyneta.JPG
 
Jozef Mihálik: docela by mě zajímalo, jaké bylo procento "ztrátovosti" těchto demižónů, než se dostaly z Čadce na místo určení. :eek:;):)
Předpokládám totiž, že se nepoužívaly k přepravě nějakého chemického sajrajtu, ale k něčeho mnohem ušlechtilejšího...
 

Tax

Moderátor
Správce
U vás se fakt říká "demižóny", u nás na jižní Moravě převažuje "demijón", pokud teda nechceme být kór spisovní.
Ten demijón môže byť skomolenina anglického názvu demijohn ... napodiv po francúzsky je to bonbonne čo v češtine má úplne iný význam.
Inak demijón som počul aj tu na Slovensku u nižších sociálnych vrstiev obyvateľstva a u ľúďov s nižším vzdelaním.
Ale keby sme začali rozoberať slovíčka tak u demijohn by sme prišli napríklad aj k slovenskému poljano alebo polochlap :p
Teda venujme sa radšej vlakom a prípadne aj obsahu demižónov ;)
 

Martens

Strojvedoucí
No nechci se do toho motat, ale jste vedle jak ta jedle - stejně jako žárovku nevymyslel jakýsi Edison, ale nýbržto náš největší myslitel, cestovatel a vynálezce, který vynalezl velkou skleněnou kouli, která měla sloužit v vytápění a jako vedlejší produkt produkovala odpadní světlo - a pojmenoval ji po sobě - Járovka......pak po zdrcujícím úspěchu na celosvětovém trhu byla ukradena francouzskými špiony a tito ji bez změny vlastností (tak byl vynález dokonalý) pouze přejmenovali (a i to jen zcela drobně) a pofranštili ji - a tak vznikla dnes zažitá žárovka (počeštěná francouzsky fonetická výslovnost).

No a podobně to bylo zřejmě i s tím demijonem nebo jak Tax zmiňoval demijohn a náhle se opět ocitneme kde? U demijohnu - nikoliv to bylo ve významu poloviční Janko, ale demiján (vzniklo to zřejmě při návštěvě myslitele na Moravě (či v Uhrech) u svého velmi dobrého přítele Jána Slopáka - tak Cimrmanovi zachutnalo jeho plumbrandy (rozuměj slivovice), že při odchodu zpět do Prahy požádal Jána o trošku tohoto lahodného moku pro své blízké a požádal jej asi tak nějak "Dej mi Ján ...." - No a chudák Janko nevěděl, do čeho do dát, neb Cimrman chodil tehdy jen nalehko a našel úplně náhodou skleněnou nádobu s uchem..... a časem se z toho stal onen demiján.....

Zde ovšem vstupují do "potravního řetězce" mezi Cimrmanem a Frantíky znepřátelení Angláni - a postup byl stejný - uzavřené skleněné nádoby s uchem v té době v civilizovaném světě ještě nebyly příliš známé a když Cimrmana navštívili v Praze jeho angličtí přátelé, ptali se co to je - no a uznejte sami, že po 3 čapákoch slivovice byl vrcholný výkon, když Cimrman ze sebe dostal s těžkou artikulací opět jen 3 slova .... "Did my fr.... did my John..." ( myslel, že se ptají na onu slivovici a oni se ptali na onu skleněnou opletenou nádobu). A Angličani, kteří už měli v té době taky slušně nakoupeno, si ji pojmenovali na demijohn a a když ji viděli Francouzi, tak vznikl konečný název demižón (foneticky).

A Jára Cimrman stál i za spoustou dalších převratných vynálezů, dneska zcela běžně používaných.....jako třeba toaleta ....kdy se na patentovém úřadě nemohl vyžvýknout, jakže se ten vynález jmenuje a dostal ze sebe před půvabnou blonďatou úřednicí pouhá 3 slova ...."to ale to".... a bylo vymalováno....tož asi tak.....a jdu si ubalit dalšího jointa .....
 

nebulus

Pomocník strojvedoucího
Jozef Mihálik: docela by mě zajímalo, jaké bylo procento "ztrátovosti" těchto demižónů, než se dostaly z Čadce na místo určení. :eek:;):)
Předpokládám totiž, že se nepoužívaly k přepravě nějakého chemického sajrajtu, ale k něčeho mnohem ušlechtilejšího...
Obávam sa že v Čadci vyrábali chemický sajrajt ale predávali to ako niečo ušlachtilé :eek:
 
Však počkejte, on za chvíli dorazí "učitel češtiny", zdupe vás a vymluví vám ty vaše různé zkomoleniny a možná i řekne, jak to je vlastně správně :D
Veď má BAN nie?


EDIT: Pokiaľ máte niekto navyše demižónik niečoho ušľachtilého, kľudne mi pošlite :D (NE)Podporíte tým moju tvorbu :D
 

Dan J.

Strojvedoucí
No chlapi, lajk Plexiho textu se netýká Boba. Tan ač si rýpně, tak velice rád poradí, jak s provozem, tak s úpravou trainsetu, takže tahle občasná výměna náorůmi něva. :)
 
Nahoře