Aplikace na výběr vstupních bodů pro trať BP

bob57_cz

Učitel češtiny
Prošel jsem znovu některá místa v kódu a zkusil jsem změnit adresu buňky z pozice blízké tomu pošoupnutému obrázku přesně na místo vložení prvního obrázku.
Objevil se malinký rozdíl. Vysvítí se první buňka vlevo nahoře tam, kde by měl začínat ten nový zvolený obrázek, ale vlastní obrázek se opět přesune do úschovy za tlačítka.
Schránka 01.jpg

Mikasi

Cestující
Objevil se malinký rozdíl. Vysvítí se první buňka vlevo nahoře tam, kde by měl začínat ten nový zvolený obrázek, ale vlastní obrázek se opět přesune do úschovy za tlačítka.
Takže to (celkem podle očekávání) nepomohlo... Ta aktivace jiné buňky opravdu nesouvisí s označováním místa, kam má přijít obrázek. Akorát to původní místo, kam jsem ji "zaparkovával" předtím, mi přišlo podezřele blízko k okrajím obrázků. Koukám taky, že jsou ty obrázky o pár mm od sebe posunuté, ale to odpovídá posunu od krajů buněk tam dole. Čili tato část kódu (a vlastně i ty ostatní) proběhne v pořádku. Tak co s tím ? o_O
Když selže vše, je obvykle čas si přečíst návod :), v tomto případě tedy podrobit příslušná místa v makrech opravdu zevrubné kontrole. To jsem udělal (přece jen už je to dost let, co jsem to tvořil) a zjistil jsem, že v řádcích se směrováním obrázků do těch správných buněk byly komentáře, co a kam se přenáší. Obvykle v kódu komentuju celý řádek (pokud už vůbec), tady jsem z nějakého důvodu odapostrofoval text přímo v řádku kódu (samozřejmě až někde vpravo za tím kódem). Že by teda právě TOHLE vadilo Excelu 2007 ? :oops: Jiným verzím (starším i novějším) je to evidentně šumafuk a nenašel jsem nikde ani zmínku, že by to snad mělo vyvolat chybu. Každopádně přikládám upravenou verzi a jsem fakt zvědavej, jestli to bylo v tom...

Mikasi

Cestující
Nový výsledek po spuštění souboru je chybová hláška:
Tak s takovouto chybovou hláškou jsem se tam nesetkal (a to jsem to teď pouštěl na PC, které mne nepozná jako autora, takže to v něm mám také zamčené. Ovšem na Excelu 2010, na kterém to spolehlivě chodí. Tedy alespoň u mne :).
Co tam mohlo způsobit poslední hlášky, bylo řešení případných chyb, které jsem vynechal. V další testovací verzi je vše ponechané jako v originální, akorát jsem zrušil ty komentáře za kódem u dvou řádek, které posílají ty obrázky do správných buněk. To opravdu vypadalo nejnadějněji, ale na druhou stranu, jiným verzím Excelu to evidentně nevadilo. Ono ti to teď ale nejspíš vypadlo na nějakou neošetřenou chybu těsně před tím prvním řádkem, takže pokud to dřív ty obrázky otvíralo (sice špatně), tak by to teď mělo fungovat zase. Ale co se polohy obrázků týče, tak už si od toho moc neslibuju.

Jestli tohle nepomůže, tak v tom musí být něco jiného. Rozhodně bych ještě zkusil nahrát tu knihovnu FM20.dll, aby ji měl Excel k dispozici (tj. aby byla vidět v nabídce těch referencí). Zaškrtnutá tam být nemusí, on si ji Excel zaktivuje dle potřeby sám. Vím, že ti to běhá v Excelu 2003 i bez její přítomnosti v referencích (takže nevypadá logicky, že by její nepřítomnost v Excelu 2007 měla na svědomí to podivné chování v načítání obrázků), ale přesto bych to zkusil... Co když si ji ta 2003 "natáhne" ze systémového adresáře po náběhu aplikace VVB a pak ji zase zruší (takže se ani nezjistí, že tam byla) - a verze 2007 (která mimochodem přinesla oproti té 2003 spoustu nekompatibilit), to neudělá (protože to neumí, nepotřebuje, nechce...). Je zvláštní, že v práci tu starou knihovnu mám na 2016 v referencíh - tam jsem ji nijak nedohrával zcela určitě. Je to záhada...:confused:

Škoda, že nevím o nějakém PC se zapomentuým Excelem 2007 - hned bych to tam vyzkoušel. Ty máš ty Excely na různých PC nebo na jednom ? V minulém století jsem jeden čas provozoval tuším Excel 97 a k němu volitelně ten ještě starší (95 ?) nějak společně, ale pak se ten souběh čím dál víc komplikoval, takže teď už se tím dávno nezabývám a na PC mám vždy pouze jednu verzi (tj. 2000 - 2010 - 2016).

bob57_cz

Učitel češtiny
bych ještě zkusil nahrát tu knihovnu FM20.dll
Je v systému, jak jsem už psal.
Setrvalý stav. MSO 2003 funguje, jak fungoval, MSO 2007 trpí nadále bolístkou s chybovou hláškou při spuštění jako v předposlední verzi. Chybová hláška se pak objeví při každém pokusu o výběr bodu na mapě a nic se nevybere / nepřipne. Knihovna vložená přímo do MSO nemá vliv.
Ty máš ty Excely na různých PC nebo na jednom ?
Mám více verzí OSs pro testovací účely (od WFW - 3,11 přes 95, 98, ME, 2k, XPP32/64 až po W10) momentálně v NTB i PC funkční jen 64b7, 81, 10 a spoustu verzí PE a taktéž více verzí MSO (od 3 přes 97, 2k, XP, ..., po poslední k W10) včetně několika portable. Stěžejní jsou ale MSO 2003 a 2007.

Mikasi

Cestující
Knihovna vložená přímo do MSO nemá vliv.
OK, pokud máš tu knihovnu přímo v MSO (tj. nahranou i v Excelu), tak se tou knihovnou jakožto možnou příčinou dál nemá cenu zabývat.

Tu chybovou hlášku jsi při otevření VVB zpočátku nemíval, že ? Prvně jsi psal, že ti to hází ty obrázky někam stranou; zmínka o chybovém hlášení přišla až po té předposlední verzi. Je-li tomu tak, tak pokud otevřeš opět ten originál z nabídky té mé webovky, tak ten tu hlášku nevyhazuje - nebo ano ? Už se v tom trochu ztrácím :)...

Žádné další úpravy v kódu, které by mohly mít vliv na umísťování těch obrázků mne nyní nenapadají. Ale zkusil jsem tu poslední vydanou verzi převést a uložit jako .xlsm - čím novější verze Excelu, tím hůř se chová k tomu svému původnímu formátu. Sice si od toho moc neslibuju (pokud bych z novější verze ukládal do .xls pro otvírání ve verzi starší, tak tam by mohlo nastat problémů díky zpětné nekompatibilitě mnohem víc; tady asi tolik ne). No ale co už ;). A přikládám také instalačky starých verzí 1.00, 1.11 a 1.20 (vždy pouze programu, bez příslušných obrázků a bodů, tedy paths, což by ale nemělo nijak zásadně vadit - původní očíslování jsem postupem času neměnil, pouze jsem v číselné řadě přidával nová místa/body). Po vyzkoušení budeme vědět, jestli to podivné chování afektuje tvůj Excel 2007 už od první verze VVB nebo jestli to přišlo až s tou verzí poslední. Tipnul bych si, že se to chová pořád stejně...

bob57_cz

Učitel češtiny
Všechny verze od 1.00 přes 1.11, 1.20, 1.22, 1.23 po 1.23b fungují stejně se schováním obrázku za tlačítka.
Chybu při spuštění vyvolají všechny novější po "opravě" 1.23b2, 1.23b3 a xlsx.

Mikasi

Cestující
Všechny verze od 1.00 přes 1.11, 1.20, 1.22, 1.23 po 1.23b fungují stejně se schováním obrázku za tlačítka.
Chybu při spuštění vyvolají všechny novější po "opravě" 1.23b2, 1.23b3 a xlsx.
Tak tohle otestování mi docela pomohlo. Chybu po spuštění lze přičíst na vrub mému způsobu otevírání VVB v druhém PC s Excelem 2010 - autorský vstup mi tam nefunguje, takže jsem do maker musel vstupovat jinak a zřejmě ne vše pak zůstalo ve standardním stavu. Nebo se na tom podepsal ten vyšší Excel, každopádně tam to již testovat nebudu.
Takže opět ve starém Excelu 2000 jsem připravil verzi 1.23c, ve které jsem v makrech zrušil průběžné zamykání a odemykání sešitu (bylo to tam kvůli ochraně šipek a ostatních grafických objektů před nechtěným vymazáním). Komentáře v řádkách kódů určujících místo vložení obrázků jsem pro jistotu zrušil též a ještě jsem ručně označil obrázky jako první v pořadí a ta tlačítka menu naopak jako poslední (tohle jsem tam při vývoji nijak neošetřoval makrem, ale pouze ručním nastavováním - je možné, že s tím různé verze Excelu mohou mít problém). Ale to odemčení může být důležitější...

Mikasi

Cestující
Vím, že je to výzva :) .
Přesně :)... O nic, co by vykolejilo běh světa tady nejde, ale já nemám rád, když si programy dělají, co chtějí. A ještě navíc moje programy... Samozřejmě zdaleka všechno neřeším, to bych nedělal nic jiného, ale občas se na něco zaměřím a tu a tam na to pak i přijdu... V tomhle případě ale už fakt nevím, čím by to ještě mohlo být. Něco s nesprávnou interpretací rozlišení obrazovky ? No jo, ale to by to na stejném PC nefungovalo ani v tom Excelu 2003... Fakt nevím. Já si snad seženu někde tu 2007, protože mi nejde do hlavy, že nad ní už to zase funguje správně. Tedy aspoň u mně v Excelu 2010 a dokonce i v 2016 (byť tam už ale kolabovalo všechno ostatní kromě těch obrázků :)). A nakonec se zjistí, že příčinou byl nakloněnej stolek s počítačem CML :D...

bob57_cz

Učitel češtiny
Já si snad seženu někde tu 2007, protože mi nejde do hlavy, že nad ní už to zase funguje správně.
Nyní jsem to vyzkoušel na stolním PC (předchozí byly testy na NTB). OS w10-64b + MSO2007 dělá naprosto stejnou chybu, obrázky se schovají za tlačítka.
Odinstaloval jsem MSO2007 a nainstaloval nové MSO2019. Povolil jsem makra a tady to už taky funguje správně jako v těch MSO2003.
Funguje všech 11 zkušebních verzí. Každá sice chce trošku jinak povolit obsah/makra, ale fungují nakonec všechny.

Bouda je tedy někde v MSO2007. Bude to asi podobné jako přechod mezi MSO2000 a MSO-XP.

Nahoře