Problémy s grafikou v Open Rails

Myslím si, že problematika chování či nechování grafických karet v prostředí OR si zaslouží samostatné vlákno - viz dřívější, různě rozstrkané příspěvky, které, ač k tématu, jsou hůře vyhledatelné. ;)
---------------------------------------
Obracím se na ctěné fórum znovu s příspěvkem, který bohužel zapadl v jiném místě:
- dříve jsem měl GK (Radeon HD6670) na nominálních parametrech a pro provozování OR jsem používal nastavení podpůrného programu RadeonPro. Nedávno jsem pro lepší zobrazování v MSTS nastavil ovladač GK podle doporučení, zveřejněném zde - http://forum.msts.cz/subdom/forum/index.php?threads/2216/page-7.
Protože se mi nastavení celkem osvědčilo, zkusil jsem jej aplikovat na OR, ale výsledek byl překvapující: zobrazení a detaily sice OK, ale po chvilce provozu jsem zjistil, že OR začíná z dálky postupně požírat objekty (jako když se blíží mlha nebo objekty najednou postupně zmizely) až na vzdálenost cca 200-300m. Změna viditelnosti v OR nepomáhá. Podle nastavení GK je rychlost požírání různá. FPS se pohybuje v mezích do 30. Zkoušeno Pardubice - Kolín (BP) a Olomouc - Velká Bystřice (310), 321 (Beroun).
Může mi prosím někdo vysvětlit, čím to je způsobeno a jak mám přizpůsobit nastavení GK, aby zobrazování bylo korektní? Ani přechod na profilové spouští z RadeonPro vše neřeší...
Děkuji za podnětné odpovědi.

Naposled editoval moderátor:
Nemas nastavene v Experimentalnim nastaveni pevne FPS? On potom opravdu pozira :)
Zdá se, že je to navedení správným směrem. Odzkouším i na dalších tratích. ;)
Zajímavé je, že zaškrtnutá funkce cílového FPS v Experimentálním nastavení nedělala problémy, pokud byl pro provozování OR používán RadeonPro a nastavení GK zůstávalo na nominálních hodnotách ovladače, tedy bez filtrování atd.

Zdravím!
Chtěl bych požádat o radu: nedávno jsem si pořídil monitor 1920*1080 (1080p) a mám problémy s přehříváním procesoru při používání OR. Pokud máte podobný monitor a používáte ATI Catalyst, přivítám hardcopy obrazovky Hraní - Nastavení 3D aplikací. GK - viz výše.
Pokusím se o bližší popis: Po spuštění OR se jádro zahřeje na snesitelných 52-54°C, což bylo i staršího monitoru 4:3 (u něj poměrně stabilní teplota jak při OR, tak při MSTS). Potom následuje pozvolný nárůst teploty až ke kritické hodnotě po 20-30 minutách. Závisí na trati a pozici (velké a střední stanice samozřejmě zahřívání urychlují). Zároveň dochází místy k pravidelnému "cuknutí" obrazu v intervalu cca 5-10 vteřin, podle laborování s parametry. Výsledkem pokusů byl dosud buď deformovaný, zkreslený obraz nebo náběh k přehřívání. Děje se při volné jízdě, bez stínů a bez okolního provozu.
OR je nastaven podle nativního rozlišení monitoru (Nastavení - Obraz). MSTS v režimu monitoru 4:3 funguje normálně jako dřív.
Samozřejmě uvítám jakékoliv doporučení. ;)

RadstaR

Cestující
Ehm a co takhle radsi vymenit chlazeni na procesoru (pokud to je procesorem a ne grafickou kartou). Lepsi resit pricinu nez nasledky.
Kazdopadne rozliseni muzes normalne snizit an 1024x768 jako ma MSTS v Nastaveni / Obraz / Velikost okna. Pokud chces hrat OR v okne/celou obrazovku, tak staci na hlavni obrazovce pri vybetu trati a aktivity zaskrtnout / odskrtnout volbu V okne.

Nejde jen o hnuj. Pokud se ti procesor prehriva a neni primo vadnej on, tak mas v cudu chlazeni (vetrak) a nebo pasta mezi procesorem a chladicem uz neni pasta. Takze tohle je prvni vec na kterou bych se zameril. Lepsi investovat nejakou kacku do opravy tohodle problemu nez cekat, az se ti pocitac pos... :) a nebo si teda nastav OR na nejmensi okno, vypni vsechny detaily, dej si nejnizsi dohled a hrej si to tak, kdyz ti to vyhovuje ;)

Tax

Moderátor
Správce
Dovolím si nesúhlasiť. U Intel CPU netreba vŕtať a rýpať do pasty chladiča pokiaľ sa ventilátor točí a nie je hlučný. Zbytočne porušíš tepelný spoj ktorým chladič opatril výrobca. Treba sa zamerať na procesy ktoré spúšťa driver monitora, nevieme či je monitor na analógovom porte VGA alebo na DVI či HDMI. Potom nevieme čo to je za monitor, či nie je vadný a nezaťažuje port. ani nevieme či je to monitor na VGA procesora alebo je tam dedikovaná grafika - podľa ATI catalyst by som povedal že je tam nejaká dedikovaná VGA, ale ale aj niektoré dosky pre AMD majú zdielanú ATI VGA. Ja by som to videl na vadný monitor alebo na vadný softvér monitora. Alebo nešťastná kombinácia grafická karta a monitor.

Je to podle mě čistě problém OR, v jiných aplikacích se to neprojevuje. Pasta byla čerstvě dodána při posledním důkladném čištění, tj. 2/17. Chladič procesoru byl navíc čištěn bez rozebírání asi před 6 týdny. Po vypnutí OR se teplota poměrně rychle vrací do normálu. Jinak čerstvá zkušenost: zobrazení nastaveno na původní hodnotu, tj. 1280 x 1024, obraz NENÍ deformován, teplota se drží asi lépe; to se uvidí až zítra, dnes už končím. Jinak ještě 0% roztažení 2D kabiny a výhled z kabiny (1) lze natáčet pomocí šipek nahoru / dolů. Ještě jednou poznamenám, že při provozování OR na klasickém monitoru 4:3 (1280x1024) se teplota jádra držela na přijatelných hodnotách, zrovna tak jak u MSTS nebo OR na původním monitoru. Očekával jsem spíše radu v souvislosti nastavení ATI Catalyst, tam opravdu navím, jak parametry vhodně nastavit a jak se mohou vzájemně ovlivňovat... Jestli máš stejné zobrazování (1080p) a ATI kartu a používáš Catalyst, stačí mi zveřejnění hardcopy příslušného okna parametrů a budu se mít od čeho odpíchnout, jako kdysi s klasickým monitorem a OR. To už jaksi zvládnu.
Jinak na provozní parametry jádra mám AI Suite. Ten dá výstrahu na 65°C a při 67°C vypne.
Monitor je na HDMI. A podle Taxe bych to asi viděl na poslední možnost. Monitor je měsíc starý, Philips 223VA.

Gr4Sp

Posunovač
Na 67 C vypne? To akože sa ti vypne celé PC? Nesranduj, môj cca 6 ročný procesor sa začal posledné týždne prehrievať pri akomkoľvek silnejšom zaťažení a to až na 90 C, čo je už takmer kritická hodnota pre samotnú existenciu procesoru a tiež používam AI Suite. Každopádne v mojom prípade už bude zrejme nevyhnutné procesor trochu prepastovať. Pri OR má momentálne teplotu okolo 70 C, čo je ešte "relatívne" v pohode. :)

Tak teda s vadnym monitorem, kterej by mel vliv na zahrivani procesoru jsem se nikdy nesetkal a to mi proslo rukama desitky pocitacu. Hold asi nejaka vlastnost AMD bo co. Ale to by musel potvrdit nejakej majitel AMD, sam jsem zastancem Intel + Nvidia, kde jsem se s nicim takovym nesetkal.

No, a teď k věci... Necháme počištovací komando v klidu, zde opravdu problém není a nikdy nebyl. :p
Měl jsem dovolenou, takže jsem se po delším sebepřemlouvání do problému pustil. Jak jsem předpokládal, problém byl opravdu v koexistenci parametrů OR a GK. Zde nabízím (pro mne) vyhovující nastavení ATI Catalyst pro monitor 1080p, kartu Radeon HD 6670 (a podobné):
AMD Catalyst pro OR.jpg
S ohledem na různé konfigurace hardware mohou být optimální kombinace trochu jinde, ani toto nemusí být ta nejlepší, ovšem jako odrazový můstek je to použitelné. Jedním z faktorů, které určitě ovlivňují hodnotu FPS a zahřívání CPU je parametr Vzorky pro vyhlazování. Mnou zjištěná hodnota je kompromisem mezi oběma problémy: poskytuje slušné zobrazení a nezpůsobuje přetěžování jádra.
Kromě neocenitelných a neočekávaných rad ohledně čistoty chladiče a skříně a úvah o tom, zda monitor může způsobit přehřívání CPU, jsem očekával poskytnutí jen něčeho podobného, jako je ten obrázek výše. A na otázku přehřívání jádra v souvislosti s výměnou monitoru odpovím troufale takto i když mi rukama neprošly desítky počítačů: ano, některé aplikace spolu s nevhodným nastavením GK a s absencí vlastního nastavení grafických parametrů (není totiž nic jednoduššího, než v parametrech GK určit použití nastavení aplikace) mohou způsobovat přetěžování procesoru.

Zdravím ze svého téměř soukromého vlákna! :)
Žádám fundované odborníky o pomoc: vyměnil jsem ve sčotu GK za novou Radeon RX560. Prosím, vynechte komentáře, zda jsem koupil dobře nebo ne, o to opravdu nejde a nic to nevyřeší. Když jsem na ovladači AMD nastavení Radeon nastavil podobné hodnoty jako kdysi na Catalystu (viz příspěvek výše) nedoznal jsem žádné změny v prostředí OR oproti nominálnímu nastavení: kolejivo dělá "varhánky, vlny" cca 100m před kabinou, trakční vedení vč. některých druhů sloupů a vedení VVN jsou nevyhlazené a trochu kmitají, což způsobuje absence vyhlazování, dle mého názoru.
RX560 herní nastavení.jpg
Všechny pokusy hýbat s jinými parametry nemají žádný výsledek. Dělá to na mě dojem, že OR vůbec nereaguje na nastavení GK (ani v režimu Okno). Zvláštní je, že test na MSTS naopak prokázal vliv nastavení GK na kvalitu zobrazování a není problém dosáhnout slušného chodu.
Vytvoření zvláštního profilu pro OR též nic neřeší. Změna tratě nic neřeší.
Provoz PC v režimu videa nebo v normálním použití (internet, práce s programy vč. grafických atd.) je bezproblémový.

Ještě jeden poznatek - někdo na jiném místě psal o rozsypání pixelů při použití MSTS AE (zobr. plánku trati), ale blíže nepopsal způsob řešení. Zjistil jsem, že rozsypané pixely se objevují tehdy, je-li nastaven Režim filtrování na Potlačit nastavení aplikace / Vylepšit nastavení aplikace. Pokud je zvoleno Použít nastavení aplikace, je zobrazování AE v pořádku. Což o to, tento problém se už dá nějak vyřešit např. zvláštním profilem, ale není pro mě prvořadý - tím je jízda a zobrazování v OR.
Děkuji dopředu za všechny podnětné připomínky, případně zveřejnění obrázků, jak nastavit GK a co udělat s OR, případně se systémem, protože jediné, co mi asi teď zbývá, je totální odstranění OR a jeho nová instalace (používám týdenní aktualizace).
V.

Ahoj Iciku! Zkusil jsem MG3.6 podle tvého doporučení. Napřed jsem zrušil stávající OR vč. ukládání pozic, registrů atd.
Máš pravdu - toto doporučené OR s grafikou v NOMINÁLNÍM nastavení funguje dobře. Tedy - ponechat režim vyhlazování dle aplikace atd. Ještě si s tím zkusím trochu pohrát. Uvidíme, co udělá Supervyhlazování / Adaptivní vícenásobné, případně další parametry. Za každý tip jsem vděčen.
Ještě se zeptám: podpůrné programy (XNA Framework, NET Framework atd.) jsou doporučovány stejně jako u obyčejného OR nebo v jiné verzi? Je doporučen nějaký jiný program / prostředí?
Ještě jednou děkuji. ;)
V.

Nahoře