Rozšířené posunování AI vlaků v Open Rails

Koukal jsem co to vlastně znamená a začal jsem si zkoušet, jestli to vůbec funguje.
Má jít o posun AI vlaku jak název napovídá a to tak, že AI lokomotiva může napojit statické vagóny a odvést je na vámi určené místo, kde je zas odpojí a pokračuje po zadané trase dále. To v MSTS bylo nemožné.

A opravdu jim to funguje jednoduše za pomocí klasického MSTS AE. Zkoušel jsem u AI loko 742 nadefinovat cestu na odstavnou kolej, kde zjistila v cestě několik odstavených vagónů a začala pomalinku v celku realisticky najíždět. Bez problému je napojila a celý vlak čekal na signál volno na posunovacím návěstidle. Jakmile ho dostala, rozjel se celý vlak na určené místo, kde jsem zadal kolik vagónů má zůstat v soupravě a jak dlouho to má trvat. Vlak zastavil a po určeném čase odpojil požadovaný počet vagónů. PARÁDA! Pak pokračoval dále po cestě do koncového bodu.

Celá definice odpojení a stání se děje přes WP, kde se zadá kód 4XXYY.
4 - říká odpoj vagóny
XX - definuje počet zbylých vagónů včetně lokomotivy
YY - čas v sekundách pro trvání celé operace

Jinak je tam více možností, které zatím nemám prozkoumané.
Myslím, že by i tato maličkost oživila aktivity. Posun by vám seskládal vlak a vy byste se na něj napojili. A pak hurá do cílové stanice.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Jj, ten posun odstavených vogónu lze provézt i tam kde sem je nechal odpojené. po mém odjezdu najede něco a odveze je pryč, tedy když se vracím, již tam nestojí, ale furt to neřeší napojování na mne. Teď opravuji osobák z Těšína do Třebové a mám tam 2 napojení a ani jedno nefunguje.

Napojení funguje také, jednoduše se definuje bod otočení za tvojí lokomotivou a krásně přijede, napojí vagóny, odpojí se a dál pokračuje po cestě.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Nechápeš. Mám os z Těšína do Třebové, kde se v Přerově mění mašina, přijedu k nástupišti, ze zadu se napojí mašina a odveze z Přerova do Třebové vlak, tedy já přelezu v Přerově do te napojené mašiny a odvezu jej. Pak mám v Olomouci dostat další vagóny, a část odvézt do Zábřehu a zbytek do Třebové. Tady se mě AI ani neobjeví, v Přerově mašina přijede k vagónům, ale zůstane stát asi 1m před vagonama a já musím na ní covnout.
A ber to tak, že tohle jak popisuješ nemohu udělat v MSTS, tam tě po napojení začne mašina tlačit. Tedy jde o kompatibilitu aktivit vrámci MSTS a OR, což pro mne znamená udělat 2 verze aktivity, tedy i čas, který nemám.

Takže budeme stále v době kamenný. Myslel jsem si, že právě ty by si s tím mohl čarovat a v OR dělat něco co MSTS nezvládne. Mám rád tvoje aktivity a je to škoda.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Tohle co popisuješ platí pro AI, tam s tim problém není, ale je problém hráč a AI, dalo se to do záznamu chyb, ale jak vidno prostě programátoři na nás kašlou.
Zhruba jsem přišel jak to provést, musíš co nejblíže posledním vagonem či mašinou k vyhybce na kolej kde stojíš a dát mu trasu až k návěstidlu a normální rychlost, pak se snad napojí. Horší je, že tohle v MSTS nezajedeš, protože vykolejíte a nebo tě začne mašina tlačit. Prot jsem psal o 2 verzích aktivit.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Tak u opravy zmiňovaného osobáku, jsem zkoušel ten posun a funguje z části nebo dělám něco špatně. Přijede Ex do Bohumína, kde se mění mašiny, po zjištění, že čas čekání může být poze do 99 sekund nastoupilo mírné zklamání, jsem natrasoval znovu EX, kdy se odpojí mašina a odjíždí pryč, bohužel tady platí pokud fungují špatně návěstidla, musíte dle toho určit trasu, tedy mašina jede dál po trase k Dětmarovicím. Mezitím z depa odjíždí na odstavnou druhá mašina a přes otočný bod mě najíždí na soupravu a tady mam problém, jak přesně to má být uděláno. Dal jsem WP k prvnímu vozu a otočný bod za poslední vůz a odjezd k Dětmarovicům. Ve hře to fungovalo s tim, že mašina zastavila asi 10 m před vagónama a tam chvilku stála, pak se teda napojila a měla odjet, ale neodjela, snahu měla, ale něco ji blokovalo. Musel jsem odejít ze hry a znovu přijít a souprava se rozjela k Dětmarovicím. Tedy co se ma přesně udělat.
Další bylo skoro to samé, přijede složený rychlík do Ostravy, kde se odpojuje zadní souprava, která se vrací jako SP do Brna a přední pokračuje dále do Bohumína. Tady to fungovalo normálně, tedy tím kodem jsem určil kolik vagonů a čas bohužel max 99 sekund a přední souprava odjela do Bohumína, jenže co s tou zadní soupravou. Zkusil jsem dát další vlak, tedy neviditelná servis1, s tím, že se napojí. Bohužel asi OR ignoruje S1 jako samostatnou jednotku, tak jsem vyměnil za běžnou mašinu, tedy 714, která se napojila na soupravu, nedal jsem WP, tedy se měla rozjet do pryč, zůstala stát a po pár minutách se teda rozjela a zmizela u návěstidla, kde byl konec trasy, stejnak já jsem dávno pryč, šlo mě o to, aby ta souprava zbytečně nazetěžovala simulátor, natoš grafiku i když jsem jinde.
Tedy jakštakš AI posun funguje, ale největším problémem jsou naše návěstí a i to, že ne všude jsou, tedy málo kdy odjedete na kusou kolej. A chtít po naších stavitelech, aby se všude dala návěstidla, aspoň posunovací je nesmysl.

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Jinak jsem ještě nějak zkoušel napojení AI na mne, u delší soupravy není problém, je problém u mašiny. Tady jsem zkusil to dát přes otočný bod a odjezd směr Olomouc, ale po napojení OR spadne. Tak tedy přes celou kolej, zase zůstane stát pár metrů před vagónama a to musíte mít zabezpečení v manuálním režimu, kdy dostává AI přednost před hráčem. Jinak se mašina neobjeví. Nakonec jsem to vzdal, a pojede mašina už z Těšína.

Radek335

Začátečník
Dobrý den.
Mám jeden dosti "ubohý " dotaz.

Jsem rád že je zde napsaný stručný popis ovládání AI. Ale chybí mi zde jedna podstatná věc a to jak se vůbec okno ovládání AI zapíná :D
V nastavení OR jsem danou kombinaci kláves nenašel.
Díky předem za odpověď.

Icik

Hradlař
Dobrý den, podmínkou je zaškrtnutá volba "Rozšířené AI posunování vlaků" v záložce OR Experimentální.

Pak detekce vozidel funguje automaticky a ovládá se to pomocí klasického WaitPointu v ActivityEditoru MSTS tak, jak jsem to popsal na začátku příspěvku.

Ukázka posunu AI v jedné nejmenované stanici na Ztracená_old. Celé mi to zabralo hodinku.
Možná to bude námět pro nějakého šikovného aktivitáře, kdy nám AI ve stanici sestaví vlak a my ho odvezeme a budeme plnit další úkony co si na nás aktivitář dále vymyslí. A třeba za zhoršení povětrnostních podmínek. :)

Toto jsi tvořil a testoval na nové testovací verzi OR? Mě to AI posunování teď dělá potíže, že mizí posunujcí AI mašina...

Doplním některé další informace ohledně AI posunování.

Definice WP 5xxyy - funguje jako 4xxyy s tím rozdílem, že odpojí požadovaný počet vozů (včetně lokomotivy) ale před lokomotivou

Definice WP 60001 - funguje pro AI vlaky, pokud chcete na AI vlak napojit další AI vlak jako pomocný (WP dejte do cesty druhého AI vlaku před napojením prvního AI vlaku)

Definice WP 60002 - funguje pro AI jako TAB u vlaku hráče, tzn. požádá o povolení průjezdu návěsti stůj (zadává se v cestě AI před dotyčným návěstidlem)

To by se mohlo hodit, pokud na obsazený koleji čeká náš vlak a AI má provést na této koleji posun.

Nahoře