PC vhodný pre OR

Tax

Moderátor
Správce
Dnes som si nainštaloval OR aj do môjho najvýkonnejšieho PC. Prvá skúška dopadla dobre, OR šlape ako má, ale:
v i7-2600 s 3,4 GHz, 4 jadrá + 4 vlákna, 16 GB DDR3, VGA ATI 5670 a SSD diskom ide rovnako ako v podstatne menej výkonnom PC s i5-760 s 2,8 GHz, 4 jadrá, 16 GB DDR3, kde síce tiež mám SSD ale OR beží na rotačnom disku WD 7200 rpm. Na rovnakej trati, s rovnakými consistami som nevidel žiadny badateľný rozdiel. Podobne mi to šlape aj na noťasovi s i5-2540M 2,6 GHz, 2 jadrá + 2 vlákna, 8 GB DDR3 a SSD diskom.
Takže honba za vysokým výkonom v prípade OR nie je opodstatnená. Samozrejme treba brať do úvahy aj iné gamézy ktoré paríte, ale v mojom prípade dlhodobo vystačím s tým čo mám.
Ešte treba podotknúť, že i7 je na 22" monitore 1680x1050 pix, i5 je na 24" 1920x1200 a noťas má displej 1600x900 pix. Všade OR beží k naprostej spokojnosti, všetky moje PC majú pre požiadavky OR nadbytok výkonu.

T458-1041-csla.jpg
 

poison

Pomocník strojvedoucího
Jaké si na tom zkoušel projekty? Zajímalo by mě porovnání s BP nebo 321. Malé projekty jako 310, Ztracená atd. chodí i na pět let starým tehdejším průměru.
 

Tax

Moderátor
Správce
@poison: BP ani 321 nemám. Môžem to vyskúšať s CR 310 alebo ZSR_191-3. Ale tie musím najprv doaktualizovať.
 

Gr4Sp

Posunovač
Je to tak, OR vôbec nevyužije vyšší výkon, ako má v dnešnej dobe nejaký priemerný počítač, ak vôbec... A je to škoda, pričom v dnešnej dobe fungovať na DX9 je úplná somarina. Autorom sa zrejme nechce učiť, ako kódovať v aspoň DX10, nie to ešte v DX11 a 12... :D
 

Tax

Moderátor
Správce
@Gr4Sp - Napriek tomu s i5 a nie bohvieakou VGA s monitorom 24" 1920x1200 to beží veľmi dobre.
 

Gr4Sp

Posunovač
@Tax No ono to beží "dobre" aj mne, ale to je celé relatívny pojem, najmä keď to môžem porovnať s ostatnými hrami bežiacimi pod novším DX. V OR nastáva problém rovnako ako v MSTS, keď sa premiestniš do veľmi zastavanej oblasti. Aspoň mne padne FPS priepastne nadol. Rovnaký problém vzniká pri zaplnenom nádraží s veľa kujusmi, vtedy dokáže OR aj nemilosrdne padnúť. Ďaľší problém u mňa vzniká na voľnej trati, kde síce vyletí FPS aj na 90, ale obraz celkovo dostane akýsi jojo efekt, čo v praxi vyzerá, akoby si mal nestabilných 20 FPS. Keď si externým programom znížim FPS na 40 až 60, OR ide úplne plynule. Pritom iné nové hry mi fičia bez problémov na 100-200 FPS a takýto neduh nikdy nevznikne. Myslím si, že je to tým, že je OR obmedzený na jedno procesorové jadro, nevie využiť kapacitu RAMky a ani grafickej pamäte a beží pod už historickým DX9.

Inak je pravda, že malé trate bežia podstatne plynulejšie, ako BP a 321.

Len pre info, môj PC:

i5-2500K 4 jadrá + 4 virtuálne jadrá, RAM 8 GB DDR3, disk SSD 512 a zapnutý turbo mód (tu mám aj OR), ostatné disky sú klasické, doska Asus Sabertooth P67, grafika Asus GTX 1080 8 GB, monitor Asus 27" 1920x1080.
 

Tax

Moderátor
Správce
Odkedy má i5 4 virtuálne jadrá? ;) Si vymyslel nový typ? Desktopový i5 má len 4 fyzické jadrá teda 4 + 0, nie 4 + 4. Virtuálne jadrá má i3 ale to len dve a potom i7, ale ten má 4 jadrá fyzické a 4 virtuálne, teda 8 vlákien ( 8 Threads )
Ale inak OK. Máš SSD disk? Herný alebo obyčajný komerčný?
 

Icik

Pomocník strojvedoucího
OR běží nejlépe tak jako ostatní hry na fps rovné s frekvencí monitoru. Pokud máš 60 Hz klasiku LCD, tak nejplynulejší a "nejostřejší obraz" v pohybu dostaneš na 60 fps (vsync on).
Ovšem jakmile to spadne pod 60 fps, pohyb vlaků začne být podobný jojo efektu. Vynucením 30 fps bez vsync způsobí to, že obraz v pohybu je sice bez jojo efektu, ale rozhodně ne plynulý.
Nvidia oproti AMD umí aktivovat 1/2 vsync. To by mělo znamenat dokonale plynulý obraz u 60 Hz LCD na 30 fps. U AMD se mi to nepodařilo nastavit.

Pokud se podaří vypiplat editor tratě s aktivity editorem od jednoho velice aktivního a šikovného polského kolegy, on sám je svolný k lepším technikám stínování a vůbec přidáním různých fičůrek sic jen DX9. Autoři OR to ve spolupráci s ním určitě přidají do OR.
 

Gr4Sp

Posunovač
@Icik Nemyslím si, že je úplná pravda to, čo si napísal ohľadne synchronizácie, pretože môj monitor je natívne 120 Hz a rovnako ho mám aj nastavený. Tiež som si vynútil vsync na OR, ale rozdiel som nejak nezbadal - na šírej trati mi dokáže miestami vyskočiť fps aj na 120 a jojo efekt je stále prítomný. Rovnako je občas prítomný aj pri fixnom 60 fps, ale len pri niektorých aktivitách / lokáciách. Avšak pri 40 fps alebo menej mám už garantovanú plynulosť bez akýchkoľvek neduhov.
 

Icik

Pomocník strojvedoucího
Píšu jen to, co mám ověřené na mojí sestavě. Děláš přesně vše naopak. Pokud tvoje sestava není schopna dávat přes 120 fps konstantně - zapoměň na tuto frekvenci nebo pokud máš Nvidii, nastav 1/2 vsync.
Zkus si dát monitor na 60 Hz a vsync on. Uvidíš ten rozdíl.
 

Tax

Moderátor
Správce
To SSDčko som si kúpil takéto
Hento je, rovnako ako niekoľko ďalších obyčajný spotrebiteľský disk. Na hry jednoznačne Intel 730, ten pri čítaní má dvojnásobnú hodnotu IOPS než bežné disky. To je potrené práve pri hrách kde prebieha kopa načítania malých súborov či ich sekvencií z rôznych miest disku. Počas zápisu sú jeho parametre porovnateľné s bežným diskom. Kto chce ešte viac a nemá hlboko do vrecka, tak použije SSD Intel 720 do PCIEx slotu, tam je zápis 900 MBPS a čítanie 2200 MBPS, hodnota IOPS pri čítaní je neuveriteľných 430000
 

Gr4Sp

Posunovač
@Icik keď bude čas, tak to čo navrhuješ vyskúšam...

@Tax áno je to bežný disk a zatiaľ môj úplne prvý. Vždy som fičal na klasických platničkových. Jedného dňa si možno kúpim aj SSDčko do PCIE slotu, ale zatiaľ mi bohate stačí toto. Benchmark mi ukazuje tieto hodnoty: sekvenčné čítanie 3801 MB/s, sekvenčný zápis 3232 MB/s, IOPS čítanie 86156, IOPS zápis 55536.
 

Tax

Moderátor
Správce
Aký benchmark si použil? Rozhranie SATA 3 umožňuje 600 MBps pokiaľ si dobre pamätám ;)
 

Gr4Sp

Posunovač
Použil som Samsung Magician, ktorý je k disku odporúčaný výrobcom. Tieto šialené hodnoty ukazuje po zapnutom turbo (rapid) móde, bez neho ukazovalo štandardné hodnoty okolo 500 MB/s. A kedže SATA 3 má 600 MB/s, netuším ako vlastne tento zázrak v praxi funguje. Chcelo by to ďalšie SSDčko pre porovnanie...
 
Nahoře