Win 10 a MSTS

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
No ono asi jak komu...mě ta hra frčí na win 10 64bit uplně v pohodě...jo sem tam spadne,ale dá se to....
Nevím z čeho byla tato citace, ale mě 10ky pracují na 100%, MSTS mi nespadlo ani jednou. Tedy kromě případu mé chyby, kdy jsem měl starší verzi aktivity s poškozenou trasou. Pak MSTS spadne.
 

bob57_cz

Učitel češtiny
Nevím z čeho byla tato citace, ale mě 10ky pracují na 100%, MSTS mi nespadlo ani jednou. Tedy kromě případu mé chyby, kdy jsem měl starší verzi aktivity s poškozenou trasou. Pak MSTS spadne.
Tady ale není řeč o padání najetého simulátoru po dalším výběru. Tady jde o pády při základním startu. Nedávno jsem měl přes dálkovou správu pod svou myší počítač Pepa z Nuslí a ani po několikahodinovém laborování jsem mu to nemohl rozjet. Dal jsem mu ještě nějaká doporučení, co je ještě dobré udělat (myslím, že měl UEFI/GPT), protože už bylo hodně pozdě v noci, s tím, že prý mu to udělá nějaký ajťák, co se mu o tu kalkulačku stará. Po pár dnech jsem se dotazoval na výsledek, ale do dnešního dne ani neodpověděl.
Na mých strojcích 2x stolní s AMD/ATI, MB ASUS, 1x NTB MSI s AMD/ATI a 1x NTB s i5/Intel+NV840M jede MSTS bez problémů na W10x64.
Na žádném ale nemám nastaveno UEFI a disky GPT. Vše mám kvůli multiboot na MBR.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Dnes jsem instaloval MSTS do asi 13 let starého Pentium D, první dvoujádro. Kde jsem přeinstalovával systém na jiný disk. Používám to už jen jako předlohu, když se něco podělá a potřebuji opsat něco z editoru. Win 10. Teď spouštím hru a vše funguje. FPS nic moc. 25, teď 10 ale drží to. Nevěřím, že by to spadlo.
 

Icik

Pomocník strojvedoucího
Neviem, kto tu je, čo komunikuje s teamom vyvojarov, či by sa to nedalo nejako nastaviť, aby to bolo prirodzené a tak isto blbne aj moja trať, kde je US track s násypom.

Jde to jedině v kódu programu. Dá se tam připsat offset pro hodnotu rychlosti, při které začne náklon. To způsobí zmírnění naklápění v nižších rychlostech. Samozřejmě při použití parametru "tilted" nesmí být zaškrtnutý naklápění kolejí v menu OR. Jinak to je potom jako závodní bike.
 

alcapone

Pomocník strojvedoucího
Tak i já mam úspěšně instalaci MSTS a vše potřebné okolo na W10 za sebou, v MSTS je to teda děs to FPS, ale to neřeším, mam jej jen kvůli editoru, OR běží také a i na notebooku spustím naše 2 velké tratě. Jen mě štve 256gb SSD a já už na něm mám jen 85GB volného místa.
 

ML636

Provozní technik
Hlásím, že jsem zase jako totální začátečník, ale stalo se přesně to, čeho jsem se obával: Léta jsem nesahal na instalaci a funkčnost MSTS, vše na XPéčkách běhalo. Po pádu PC jsem si nechal jen Trainset a po upgradu na Win10 jsem udělal instalaci MSTS úplně z gruntu (Zbyňku díky, DVD úspěšně dorazily). A teď začíná boj...

- Po požadavku na instalaci z klasického úvodního okna instalace BP, se instalátor zasekl (udělal jsem změnu disku a nepoužil přednastavené C:, cesta a vše ostatní zůstalo zachováno). Spustil jsem tedy instalalaci ze složky setup, vyměnil přednastavenou jednotku C: za požadovanou a kromě instalace Trainsetu (který mám) vybral vše, se zachováním přednastavené cesty.
- Začalo klasické odklikávání, instalace, instaloval se patch, čeština, vše potřebné. DVD 2 díky nevybrané instalaci trainsetu nebylo potřeba.
- Instaloval jsem dle návodu TrainStore na stejnou jednotku jako MSTS.
- TrainStore, po spuštění vypíše chybovou hlášku číslo 203 "Windows Language resources are not available..." a konec.
- Při pokusu spustit MSTS z okna mimo TrainStore, vyskočí nabídka, po odkliknutí "Play MSTS" či jak to tam bylo, chvíli počítač hrabe a vyskočí plocha.

Z čehož jsem nabyl dojmu, že mám problém s Win 10. Provedla se kompletní instalace? (bylo napsáno, že ano). Neměl bych také použít volbu "spustit jako správce", ač nemám Win7? Myslím, že jsem neudělal žádnou drastickou chybu, nebo o ní nevím.
Jsou nějaké možnosti, jak postupovat, když jsem se zasekl nejspíš na instalaci, ne přímo na pokusu rozjet simulátor samotný?
Co říct... Prostě se v tom nevyznám. :-/ Intalaci zcela na holou placku jsem prováděl naposledy před mnoha lety, to jsem nahodil a dál se o to nestaral. Třeba je tam nějaký háček, který jsem přehlédl. Tak prosím nekamenovat.
 
Při pokusu spustit MSTS z okna mimo TrainStore, vyskočí nabídka, po odkliknutí "Play MSTS" či jak to tam bylo, chvíli počítač hrabe a vyskočí plocha.
Pokud máš GK AMD, tak můžeš vyzkoušet FIX. Je všeobecně známo, že na novějších PC si MSTS už nezahraješ.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Pokud se instaluje do Program files (x86) tak se vždy starý SW dělaný pro XP musí instalovat jako správce. Visty počínaje. Tedy v desítkách samozřejmost také. Jinak instalace mých DVD, asi je lepší kliknout ve složce Setup na setupxxxx.exe. Přes nabídku, tam to funguje jen u IE.
Jinak instalátor nemá přednastavené C: , ale instaluje tam, kde se nachází MSTS. Mám to odjakživa blbuvzdorné. Tedy jak někdo začne měnit cestu jinam, než má v registrech MSTS, pak to nemůže fungovat.

Ale na správu aktivit je pohodlnější ActivityMover. Ten jsem si minulý víkend do Desítek instaloval a je plně funkční. (tedy když se instaluje "spustit jako správce" a zatrhne ve vlastnostech, jako vše ostatní před Vistami. Trainstore jsem nezkoušel.
 

ML636

Provozní technik
Pokud máš GK AMD, tak můžeš vyzkoušet FIX. Je všeobecně známo, že na novějších PC si MSTS už nezahraješ.
Právě, že ještě starý, přes 10 let, ještě základnovka s DDR 2, akorát jsem teď zesílil RAMky, ale jen o 2 giga, víc slotů na ně nemám, silnější jsem nesehnal. :D No a potom jsem upgradoval na desítky. Do té doby jsem měl na PC zejména kvůli simulátoru už léta jen zastaralé XP.

Pokud se instaluje do Program files (x86) tak se vždy starý SW dělaný pro XP musí instalovat jako správce. Visty počínaje. Tedy v desítkách samozřejmost také. Jinak instalace mých DVD, asi je lepší kliknout ve složce Setup na setupxxxx.exe. Přes nabídku, tam to funguje jen u IE.
Jinak instalátor nemá přednastavené C: , ale instaluje tam, kde se nachází MSTS. Mám to odjakživa blbuvzdorné. Tedy jak někdo začne měnit cestu jinam, než má v registrech MSTS, pak to nemůže fungovat.

Ale na správu aktivit je pohodlnější ActivityMover. Ten jsem si minulý víkend do Desítek instaloval a je plně funkční. (tedy když se instaluje "spustit jako správce" a zatrhne ve vlastnostech, jako vše ostatní před Vistami. Trainstore jsem nezkoušel.

Tak v tom správci bude možná ten problém, to jsem opravdu nezatrhl. :-/ Ve složce setup postup byl přesně takhle. Jinak s tím C: jsem to napsal špatně, s DVD BP to nemá souvislost, tam se opravdu zvolila cesta k základnímu MSTS. Chtěl jsem jen dát na vědomí, že jsem změnil pouze disk při instalaci základního MSTS, což je v mém případě novinka, předtím byl 10 let na C:. Přes ActivityMover jsem to ještě nezkoušel, nicméně AM jsem používal pro úklid TrainStore. Díky za zajímavý tip. Jestli simulátor rozjedu, pevně věřím, že jo, tak tenhle způsob taky vyzkouším.
Děkuju za rady, uvidím, co to udělá.
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Nevíte někdo jak ve WIN10 rozdejchat Xpadder 5-2 ? . Mě to fungovalo v Sedmičkách i po přechodu na Desítky. Nedávno jsem kvůli výměně disku za SSD provedl novou instalaci W10 a mám jen prázdná okna. Musí být "spustit jako správce" a kompatibilita nějaká, jinak to vyhodí chybu.

Já s tím vyhlazuji kopce, když nějaké tlačítko na joysticku nastavím do režimu turbo. Nebo neexistuje něco pro W10? Googlil jsem, ale všechny stránky s tímto jsou "zavirované".
 

ML636

Provozní technik
Takže jsem si zopakoval postup, jakž takž vše dobré, problém byl nejspíš ve "spustit jako správce" ale... Po druhé instalaci se mi sice spustil i Train Store, ale stále po každém spouštění otravuje s potvrzením ukládací složky, defaultní aktivity nejedou, protože se asi nějak zhádaly s mým původním Trainsetem, který jsem do simulátoru jen přetáhl ze zálohy, takže jim chybí veškerá vozidla.
Čímž nerozjedu ani volnou jízdu, protože pro trať chybí funkční aktivita.

Pokud chci základní aktivitu nebo soupravu vytvořit, abych si zpřístupnil volnou jízdu a vyzkoušel, zda můj Trainset vůbec funguje a simulátor na Desítkách jede korektně, nejde spustit Editor MSTS. Začne hrabat, objeví se okno, okno zmizí, šlus.

Půl roku jsem nejezdil, další půlrok neměl MSTS ani nainstalovaný a po roce už to prostě asi nedovedu nahodit. Ani nevím, jestli vůbec je simulátor schopen fungovat, když se nedostanu přes základní spouštěcí postupy.

Byl by někdo ochoten mi poradit?
a) jak se to pokusit nahodit, když se původně fungující trainset nedovedl včlenit do nové instalace, přičemž na Activity Converteru se mi objevuje jen malá část vozidel a zbytek prostě ne? Mám ho ve složce Trains - Trainset spolu se složkou Consists (ty jsou defaultní). Mělo by být ještě něco jiného někde jinde?
b) jak přimět TrainStore k zapamatování si složky a neptat se při každém spuštění aplikace
c) jak spustit na desítkách editor MSTS

Díky za případnou pomoc, nejspíš bych už prohodil ten počítač oknem.:(:mad:
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
...
c) jak spustit na desítkách editor MSTS

....
Jak může nejít spustit editor MSTS? Tipnu si. Nebylo dbáno rad dle návodů na DVD1 nebo dle videa na YouTube a při instalaci vlastního MSTS nebyl dodržen správný postup. Tedy po vložení CD1 jste rovnou instaloval MSTS dle průvodce. Chyba. Na videu je to názorně ukázáno. Vložit CD1 - otevřít složku - najít Setup.exe - na něj najedu myší, pravé tlačítko a potvrdím volbu "Spustit jako správce". Tedy nepomůže po nesprávném nainstalování jen v zástupci MSTS zatrhnout volbu "Spustit jako správce" A takto se instaluje úplně vše, co nebylo vydáno pro Visty až desítky. Tedy i Trainstore.
A také se do zástupce pro spuštění editorů zadává parametr, aby si vzal ze systému víc paměti. Vzory jsou v návodech a kopie je i na mých webovkách.
Já v Desítkách potřebuji hlavně editory. A ještě nikdy se mi nestalo, že by mi nešel spustit. Nedávno jsem měl nějakou anomálii. kdy mi spadlo FPS v editoru na 4, čímž se tam nedalo pracovat. Příčinu jsem nezjistil, ale po druhé reinstalaci vlastního MSTS se vše vrátilo do normálu a vesele stavím dál.

Ale doporučuji, až vše bude funkční, tak si celou složku Train Simulator zálohovat někam na externí disk, abych po každé nové instalaci nemusel znovu instalovat tratě a vlaky. Stačí zazmatkovat a odinstalovat MSTS v plném adresáři vlastních tratí a naděláte si v tom takovou paseku, že už to nedá dohromady nikdo. Mě se to právě nedávno stalo a už jsem MSTS nerozdejchal. Tak jsem celou složku Train Simulator smazal a nahrál si jí po síti z notebooku, kde mám aktuální zálohu. Sice to bylo na několik hodin, ale za blbost se platí.
 

Sian_CZ

Začátečník
Ještě za mě. Z nějakého mého vnitřního rozpoložení jsem přešel na Linux. Cvičmo jsem tam zkusil MSTS rozeběhnout. No na první dobrou a bez nastavování milionu věcí dle Desatera :D Tady je vidět, že sra*ka jsou Widle a ne vždy se jedná o neumětelství onoho uživatele ;)
 
Problém má len niekto kto nevie nič ale rady má na rozdávanie.
Já žádný problém nemám, tak se laskavě uklidni. Je známo, že MSTS se na Windows 10 chová všelijak. Není to problém jen u nás, ale řeší se to na různých fórech po světě. Na novějších železech s AMD si MSTS nezahraješ i kdyby ses na hlavu stavěl!
 

Zbyněk Šemora

Strojvedoucí
Tak poraď ostatním jak na to, když vše na Linuxu šlape jak hodiny, Ale v příslušném vlákně. Ale nevěřím, že by tam běželo vše potřebné.
Na Desítkách MSTS funguje naprosto stejně jako v XP, pokud se správně nainstalují.
To Desatero není jen kvůli Windows, ale hlavně kvůli MSTS BIN, který z MSTS 2001 udělal konečně MSTS, kde se dá pracovat a jezdit. A Openrails nevychází z paskvilu na hraní MSTS 2001, kdy se jezdilo jen jedním směrem, ale právě navazuje na rozšíření MSTS BIN.
Takže problémy nejsou ve Windows, ale většinou v subjektu mezi židlí a klávesnicí :D
Ale další problém je, že nová železa už nepodporují staré hry, jako je MSTS, takže na nových železech nemůže fungovat MSTS ani pod Linuxem, tedy pokud ti to tam i s Binem nyní funguje. Pak jedině Openrails.
Asi tak nějak.
 

Tax

Moderátor
Správce
Ale další problém je, že nová železa už nepodporují staré hry, jako je MSTS, takže na nových železech nemůže fungovat MSTS ani pod Linuxem, tedy pokud ti to tam i s Binem nyní funguje. Pak jedině Openrails.
Asi tak nějak.
Virtualizácia. Napríklad Oracle Virtual Box. Tam ide takmer všetko, aj hry pod Win 98 alebo XP, aj starý 3ds max pod Win XP, aj starý 3ds max pod Win7 / 32 bit, len to treba vedieť nakonfigurovať.
Sokolík dostal výluku na dva týždne aby vychladol a mal čas rozmýšľať ako sa má správať.
 
Nahoře