No nechci se do toho motat, ale jste vedle jak ta jedle - stejně jako žárovku nevymyslel jakýsi Edison, ale nýbržto náš největší myslitel, cestovatel a vynálezce, který vynalezl velkou skleněnou kouli, která měla sloužit v vytápění a jako vedlejší produkt produkovala odpadní světlo - a pojmenoval ji po sobě - Járovka......pak po zdrcujícím úspěchu na celosvětovém trhu byla ukradena francouzskými špiony a tito ji bez změny vlastností (tak byl vynález dokonalý) pouze přejmenovali (a i to jen zcela drobně) a pofranštili ji - a tak vznikla dnes zažitá žárovka (počeštěná francouzsky fonetická výslovnost).
No a podobně to bylo zřejmě i s tím demijonem nebo jak Tax zmiňoval demijohn a náhle se opět ocitneme kde? U demijohnu - nikoliv to bylo ve významu poloviční Janko, ale demiján (vzniklo to zřejmě při návštěvě myslitele na Moravě (či v Uhrech) u svého velmi dobrého přítele Jána Slopáka - tak Cimrmanovi zachutnalo jeho plumbrandy (rozuměj slivovice), že při odchodu zpět do Prahy požádal Jána o trošku tohoto lahodného moku pro své blízké a požádal jej asi tak nějak "Dej mi Ján ...." - No a chudák Janko nevěděl, do čeho do dát, neb Cimrman chodil tehdy jen nalehko a našel úplně náhodou skleněnou nádobu s uchem..... a časem se z toho stal onen demiján.....
Zde ovšem vstupují do "potravního řetězce" mezi Cimrmanem a Frantíky znepřátelení Angláni - a postup byl stejný - uzavřené skleněné nádoby s uchem v té době v civilizovaném světě ještě nebyly příliš známé a když Cimrmana navštívili v Praze jeho angličtí přátelé, ptali se co to je - no a uznejte sami, že po 3 čapákoch slivovice byl vrcholný výkon, když Cimrman ze sebe dostal s těžkou artikulací opět jen 3 slova .... "Did my fr.... did my John..." ( myslel, že se ptají na onu slivovici a oni se ptali na onu skleněnou opletenou nádobu). A Angličani, kteří už měli v té době taky slušně nakoupeno, si ji pojmenovali na demijohn a a když ji viděli Francouzi, tak vznikl konečný název demižón (foneticky).
A Jára Cimrman stál i za spoustou dalších převratných vynálezů, dneska zcela běžně používaných.....jako třeba toaleta ....kdy se na patentovém úřadě nemohl vyžvýknout, jakže se ten vynález jmenuje a dostal ze sebe před půvabnou blonďatou úřednicí pouhá 3 slova ...."to ale to".... a bylo vymalováno....tož asi tak.....a jdu si ubalit dalšího jointa .....