Strojvedoucí po maturitě z jiného oboru?

Deeny112

Začátečník
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné stát se strojvedoucím po dokončení střední školy která nemá zameření v dopravním, stavebním, elektro, nebo strojním oboru. Popřípadě jak? .... Předem díky za odpovědi
 

KimiR

Provozní technik
Mno co se týká na funkci fíry,je potřeba mít aspon technickou školu.Tudíž elektro,dopravku,strojárnu.To že bylo předtím doba kdy ČD nabírali kde koho s maturitou,bylo že nebyli lidi.Tedkom je kritérium technickej obor a může být klidně aj vyuční list,ale technického směru toho co jsem jmenoval.Sám mám vyuční list v oboru elektro-silnoproud a jsem od 1.7. u ČD a jsem ve funkci strojvedoucí v přípravě.Ale ničemu se nebrání zkusit to pokud nejsi lempl na motory,elektro.Tak možná by vzali i kuchaře,či jiné maturitní obory.Chce to kontaktovat většinou rovnou přednostu dané stanice (DKV),popř personální oddělení určitho DKV.Bo až se tě pak optají na Drážním Úřadě pro získání licence strojvedoucího.co je to hydrodynamická spojka a z čeho se skládá,či co je to šuntování a jak probíhá,či z čeho se skládá přeplňovaný 4 dobý drážní motor a jeho indikátoroví diagram,atd.Abys na ně nekoukal co to je,když bys nebyl v oboru.Sice bys prošel 3 týdením rychlokurzem.Ale myslím si že budeš mít hodně těžké se toto naučit než,když bys měl technickej obor.
 

E499_2002

Pomocník strojvedoucího
Až tě vemou na fíru, tak mi dej echo. Já se o to pokuším už 3/4 roku. ČDC, AWT, AMO-D, VZD, ODOS...
 

E499_2002

Pomocník strojvedoucího
Kucííí, jéé, sorry - já ještě zapomněl na RegioJet. :D Edie, na Metrans kašlu. Oni mi asi kurz neudělají a mají strašné nároky. Tam to fakt není sranda. I když přiznávám, že mají velice atraktivní náborové nabídky. Lokorail apod. ani neřeším, páč tam se snažil dostat kamarád fíra a stejně neuspěl. Mám 4 roky elektrotechniky a 2 roky energetiky.
 

KimiR

Provozní technik
Až tě vemou na fíru, tak mi dej echo. Já se o to pokuším už 3/4 roku. ČDC, AWT, AMO-D, VZD, ODOS...

Zajímavé že mě na fíru vzali,trvalo mi to 8 let ale vzali :D,je to o tom posílat životopisy do různých DKV a zároveň si aj osobně promluvit s přednostou daného Depa.Jak jsem psal výše,od 1.7. dělám u ČD na funkci strojvedoucího,teďkom mě čeká zkouška na drážním úřadě,někdy v brzké době.Na licenci.Musí být aspon technická škola a vyučák.
 

Deeny112

Začátečník
Všem děkuji za odpovědi :) No maturitu budu dělat za rok ale jak jsem říkal tak nebude z technického oboru možnost by pak byla vystudovat třeba vysokou dopravní.. Něměl by ste někdo nějaké studijní materiály nebo tip na knihu ze které studovat ? Vidím to tak, že dokud nebudu mít maturu ani ze stávající školy tak se stejně nikam nehnu navíc jsem na internetu četl že strojvedoucímu musí být více než 20 let.
 

E499_2002

Pomocník strojvedoucího
Musíš nebo měl bys mít papíry na tramvaje. Diesely je zrovna moc netankují. Zajíždíš přes hranice. Těžké vlaky a velká rychlost. Dlouhé vzdálenosti. Na vlečce se může něco pos... a dá se to nějak pořešit. Na státní dráze asi těžko. Oni stejně kurzy nedělají.
 

Deeny112

Začátečník
To jako když někdo chce být strojvedoucím musí mít papíry na tramvaj ? A jak je mam asi vzít?
 

KimiR

Provozní technik
tramvaj - jakákoliv elektrická mašina.u nás v depu když se říká tramvaje tak tím myslej 163.
 

Deeny112

Začátečník
:D omg už jsem trochu mimo no silvestr... :D :D ale jinak stejně nechápu co po maturitě prostě zajít do nějakého DKV že chci práci nebo co ? Nebo jít studovat tu vysokou dopravní ? ...
 

KimiR

Provozní technik
Takhlen ČD mají v roce 2015 nabírat cca 300 nových strojvedoucích.Jednak zajít do DKV a promluvit si s přednostou stanice.popř. kontaktovat personální oddělení daného DKV.Říct že hledáš práci v oboru strojvedoucího.nebo jakou koliv práci v depu,aď už bys měl začít na dílnách či posunovač,či by tě dali rovnou na strojvedoucího v přípravě.Ale říkám budeš mít velmi těžké se naučit ty technické věci pokud k tomu nemáš nějaký patřičný sklon.Pokud máš auto a dokážeš si ho sám spravit,tak aspoň to pro začátek.víš jak funguje spalovací motor,převodovka a další blbosti,defakto.Motory v mašinách jsou z autobusů,náklaďáků.Bavím se když by tě daly na dýzli popř. motory.Na elektriky tě pošlou cca po 2 letech pokud budeš v tom DKV
 

MrXo

Skladník
Ako píše KimiR, ak si sa nepripravoval priamo na rušňovodiča, začneš od piky v depe na dielni a prejdeš všetky zložky. Za mojich čias sa ešte 2 roky robil brzdový zácvik a až potom sa išlo na skúšky. Možno je to dnes ľahšie. Avšak ak sa cítiš a máš na to, choď na vysokú dopravnú.
 

Hynďa

Průvodčí
Podmínky pro nové strojvedoucí neurčují ČD ale zákon o drahách. Zákon o drahách respektive vyhláška 101 (pokud se nepletu) jasně říká, že strojvedoucím se může stát ten, kdo je minimálně vyučen v oboru strojním, elektro, dopravním a nebo stavebním. Tudíž odpověď na původní otázku je "ne".
 
Nahoře